Sponzorováno

Červené maso a zdraví – skutečně poškozuje naše srdce? Opravdu je tomu tak? 4.78/5 (9)

  • Červené maso je jedna z nejkontroverznějších potravin v oblasti výživy. Ačkoli ho lidé jedli během evoluce, mnoho lidí věří, že může způsobit zdravotní problémy.
  • Červené maso je velmi výživnou potravinou. Je plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a různých dalších živin, které mohou mít dobré účinky na zdraví.
  • Správně uvařené a kvalitní červené maso je pravděpodobně velmi zdravé. Nesprávně připravené maso, nebo nekvalitní maso zase našemu zdraví neprospějí. Dbejte na kvalitu a správnou přípravu.
  • Pokud jde o zvýšené riziko srdečních chorob, cukrovky a smrti, je zásadní rozlišovat mezi zpracovaným a nezpracovaným masem, protože tyto dva druhy masa mohou mít výrazně odlišné účinky.
  • Zpracované maso je spojeno se zvýšeným rizikem předčasné smrti a mnoha nemocí.
  • Zpracované maso je podle WHO největší příčinou vzniku rakoviny hned vedle kouření (tj. nasolené, naložené, uzené a jinak konzervované)

Je červené maso zdravé, nebo ne?

Je červené maso zdravé, nebo ne?

Určitě už jste se setkali s podobným varováním – pozor na červené maso! Jde o dobrý zdroj železa a bílkovin, ale zároveň ohrožuje naše zdraví. Zejména u žen údajně významně zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Takto zněla varování vědců napříč médii přibližně před deseti lety. Ale jak je známo, vědci některé svoje doporučení a varování časem přezkoumají a přehodnotí. Pokud hledáme nějaké informace, jak to vlastně s červeným masem je, najdeme často ty, staršího data, které upozorňují především na rizika časté konzumace. Jak se k tomu ale staví věda dnes?

Červené maso – jíst či nejíst, to je oč tu běží

Slýcháme to už roky: Omezte červené maso ve prospěch bílého masa, jako jsou ryby nebo kuře. Nyní však vědci tvrdí, že existují důkazy, že červené maso nemusí být pro naše zdraví až tak špatné, jak jsme si doposud mysleli.

Nová studie totiž zjistila, že konzumace červeného masa není spojena se zvýšeným rizikem rakoviny nebo srdečních chorob. To je v přímém rozporu s dlouhodobým vědeckým názorem, že červené maso je spojeno se zvýšeným rizikem určitých zdravotních stavů. Přesto, že vědci v poslední době svůj názor přehodnocují, neznamená to, že můžete jíst hamburgery každý den. Důkladné přezkoumání důkazů pak shledává, že omezení konzumace červeného nebo zpracovaného masa má jen velmi malý nebo žádný zdravotní přínos. Ale ani zde ještě nejásejte, ani to není doporučení, abyste si dopřávali hamburger každý den.

Co zjistili vědci?

Nejnovější zjištění týkající se konzumace červeného masa byla nedávno zveřejněna v magazínu Annals of Internal Medicine.

A jak k výše zmíněným závěrům vědci došli? Aby pochopili všechna rizika spojená s konzumací červeného masa, autoři nové studie se ve skutečnosti dívali na minulý výzkum. Vědci pak při tomto procházení nenašli statisticky významnou nebo důležitou souvislost mezi konzumací masa a srdečními chorobami, cukrovkou nebo rizikem rakoviny a to ani po prostudování 12 náhodných studií zahrnujících asi 54 000 lidí.

Vzali tedy data od velké skupiny lidí z předchozího výzkumu a vložili je do jediné studie, která podrobně analyzuje data předchozí studie.

Na základě řady vysoce kvalitních systematických přezkoumání, které se zaměřily na vztah mezi masem a zdravím skupina odborníků z NutriRECS došla k jednoznačnému závěru, že většina lidí může v současné době jíst červené a zpracované maso bez obav o zdraví. To znamená asi 3 až 4krát týdně.

NutriRECS je skupina vědců z celého světa, kteří se zajímají o zlepšení kvality nutričních pokynů pomocí mezinárodních standardů.

Vědci již dávno věděli, že současné pokyny pro konzumaci červeného masa by se měly určitě ještě znovu prověřit.

Tato studie však nezahrnovala etickou nebo environmentální problematik. Je jasné, že řada lidí přirozeně omezuje konzumaci červeného masa nejen z obav různých zdravotních problémů, ale především z hlediska ochrany životního prostředí či ohledů na životní podmínky daných zvířat. To už je samozřejmě jiný úhel pohledu.

Neexistuje žádný silný důkaz, který by spojoval červené maso s nemocemi u lidí. Existují pouze observační studie, které často nerozlišují mezi červeným a zpracovaným masem.

Ve skutečnosti je červené maso velmi výživné

Červené maso je velmi, velmi výživnou potravinou. Je plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a různých dalších živin, které mohou mít pozitivní účinky na zdraví.

100 gramů surového mletého hovězího masa (10% tuku) obsahuje:

Sponzorováno

  • Vitamin B3 (niacin): 25% doporučené dávky
  • Vitamin B12 (kobalamin): 37% doporučené dávky (tento vitamín je prakticky nedosažitelný z rostlinných potravin)
  • Vitamin B6 (pyridoxin): 18% doporučené dávky
  • Železo: 12% doporučené dávky (jedná se o vysoce kvalitní železo, které je absorbováno lépe, než železo z rostlin)
  • Zinek: 32% doporučené dávky
  • Selen: 24% doporučené dávky
  • A spousta dalších vitamínů a minerálů v menším množství

Červené maso je také bohaté na důležité živiny, jako je kreatin a karnosin. Lidé, kteří toto maso nejí, mají často nízký obsah těchto živin, což může potenciálně ovlivnit funkci svalů a mozku.

Hovězí maso od zvířat krmených trávou je ještě výživnější než hovězí maso od zvířat krmených obilím. Obsahuje spoustu zdravých omega-3, CLA mastných kyselin a vyšší množství vitamínů A a E.

Kdo jsou flexitariáni?

Pokud na chvíli opustíme čistě naše sobecké zájmy, musíme mít na paměti také to, že nás vědci upozorňují už nějakou dobu – a upozornil na to i deník The Guardian – že konzumace ohromného množství živočišných produktů není dobré nejen pro lidi, ale není to dlouhodobě udržitelné ani pro naši planetu. Ve zmíněném deníku pak byla zveřejněna studie, která zpřesňuje tyto údaje a zároveň specifikuje, jak moc bychom měli konzumaci a zpracování živočišných produktů omezit. Aby tedy byla spotřeba v mezích planety, je žádoucí, aby se spotřeba červeného masa snížila o více než polovinu, a naopak se zvýšila spotřeba ořechů, ovoce a zeleniny. Studie z Oxfordské univerzity jsou ale nejpřísnější – požadují snížení veškeré spotřeby masa až o 90%. Jen tehdy pak máme šanci, že se podle nich planeta vyhne neudržitelnému globálnímu oteplování, úbytku lesů a nedostatku vody. Kdo zareaguje na tuto výzvu a vezme ji vážně, omezí tedy spotřebu masa, ten se pak nazývá jako flexitarián nebo reduktarián. Stoupencům tohoto směru pak tolik nevadí, když si dá člověk občas kuřecí polévku. Důležitější je vybízet lidi, aby přemýšleli, co mohou udělat, aby spotřebu masa celosvětově snížili.

Ekologický pohled na spotřebu a konzumaci červeného masa

Podle odborníků a vědců, kteří se zabývají budoucností potravy, pokud spotřebu masa neomezíme, situace se výrazně zhorší. Podle něj přibude víc povodní a hurikánů, přijdou i častější extrémní výkyvy počasí, protože globální oteplování překročí o dva stupně Celsia, což je limit klimatických změn. A časem budou překročeny v podstatě všechny ekologické hranice.

Sečteno a podtrženo

Rozhodně vám tu teď nechceme tvrdit, že pokud budete denně snídat po anglicku a obědvat hamburgery, že se to nijak nepodepíše na vašem zdraví. Rozhodně stále nepopiratelně záleží na finální úpravě a zpracování masa. Je jasné, že pokud jde o přípravu masa jako smažení, grilování, tak zde se odborníci shodují na tom, že tyto druhy přípravy jsou potenciálně spojeny se škodlivými, potenciálně karcinogenními látkami, které produkuje kouř, či plamen. Používejte tedy šetrnější metody vaření a vyhněte se spáleným kouskům masa.

Také musíme mít na paměti, že ani s průmyslově upravenými masnými výrobky bychom to neměli přehánět, možná by bylo lépe se jim zcela vyhnout. A to právě díky vysokému obsahu sodíku, které produkty jako párky, šunka, slanina či klobásy obsahují. Při přezkoumání vybraných náhodných studií tedy vědci došli k závěru, že pokud budeme konzumovat červené maso v rozumné míře, a tím nemyslíme již zmiňované párky nebo slaninu, není prokázáno, že by to výrazně ovlivnilo náš zdravotní stav.

Přesto se všechny strany shodují na tom, že zvýšení podílu rostlinné stravy v našem jídelníčku má na naše zdraví, ale také zejména naši planetu velmi pozitivní dopad. Takže ať už si vyberete jakýkoliv motiv, pro nahrazení párků třeba salátem, výsledky pro vás z toho mohou být jen pozitivní.

Sponzorováno

Správně uvařené a kvalitní červené maso je pravděpodobně velmi zdravé. Je vysoce výživné a nabité zdravými bílkovinami, zdravými tuky, vitamíny a minerály a různými živinami, o kterých je známo, že pozitivně ovlivňují funkci vašeho těla i mozku.

A co si dále přečíst o mase?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva