Sponzorováno

Karnosin – jaké má účinky na naše zdraví? 4.81/5 (21)

  • Karnosin je stavební blok bílkovin, který se přirozeně vytváří v těle. Koncentruje se ve svalech a nachází se také v srdci, mozku a mnoha dalších částech těla.
  • Karnosin se používá k prevenci rychlého stárnutí a k prevenci nebo léčbě komplikací diabetu, jako jsou poškození nervů, oční poruchy (katarakta) a problémy s ledvinami.
  • Karnosin je důležitý pro mnoho normálních funkcí těla, včetně správné funkce a vývoje svalů, srdce, jater, ledvin, mozku a mnoha dalších orgánů. Existuje určitý zájem o použití karnosinu k prevenci stárnutí, protože se zdá, že eliminuje určité chemikálie v těle, které by mohly hrát roli v procesu stárnutí.
  • Nebyly doposud provedeny konkrétní klinické studie ke 100% potvrzení jeho účinků. Na to pamatujte.

Karnosin se nachází ve svalech, když pracují, a nachází se také v srdci, mozku a mnoha dalších částech těla.

Karnosin se nachází ve svalech, když pracují, a nachází se také v srdci, mozku a mnoha dalších částech těla.

Karnosin je látka, která se přirozeně vytváří v těle. Karnosin, klasifikovaný jako dipeptid, složený ze dvou spojených aminokyselin (v tomto případě alaninu a histidinu), jež je vysoce koncentrovaný ve svalové tkáni a mozku. Je také přítomen ve významných koncentracích v hovězím mase a rybách a v nižších koncentracích i u kuřecího masa.

Karnosin se tedy vyskytuje v lidském organismu, nejvíce v kosterních svalech, srdci, játrech a některých částech mozku.

Karnosin jako doplněk sravy

Syntetická forma karnosinu prodávaného ve formě doplňku je nabízena jako přírodní lék na řadu zdravotních stavů, například na tyto zdravotní problémy:

  • Autismus
  • Katarakta (neboli šedý zákal)
  • Komplikace spojené s diabetem
  • Vysoký krevní tlak
  • Problémy s ledvinami

Kromě toho se předpokládá, že karnosin stimuluje imunitní systém, zlepšuje náladu, zlepšuje paměť, bojuje proti vráskám a chrání zrak.

Výhody karnosinu zdraví

V přezkumu informací o kerosinu z roku 2018 se uvádí, existuje velký potenciál pro použití karnosinu ve pro podporu zdraví a při různých nemocech. Například bylo objeveno, že karnosin má silné antioxidační vlastnosti, což mu umožňuje chránit buňky před poškozením volnými radikály. Zdá se také, že snižuje zánět, který je hnacím motorem mnoha typů chronických onemocnění.

Vzhledem k těmto účinkům se předpokládá, že karnosin by mohl pomoci chránit před řadou stavů souvisejících se stárnutím, jako je Alzheimerova choroba a kardiovaskulární onemocnění. Na druhou stranu musíme upřímně uvést, že existuje jen velmi málo klinických studií, které otestovaly možné zdravotní přínosy užívání karnosinových doplňků. Dokud takové zkoušky a testy nebudou provedeny, je obtížné říci, jak konzumace karnosinu může ovlivnit lidské zdraví. Musíme jednoduše počkat na nějaké studie.

Podívejme se nyní na některé informace, které o karnosinu studie zjistily.

Alzheimerova choroba

Studie na zvířatech a i laboratorní studie ukazují, že karnosin snižuje tvorbu amyloidu beta, bílkoviny, která tvoří mozkové plaky spojené s Alzheimerovou chorobou.

V jedné studii na myších publikované v roce 2013 zabránila perorální suplementace karnosinem kognitivnímu poklesu v důsledku inhibice amyloidu beta.

V rámci výzkumu na zdravých starších lidech v roce 2016, kdy brali doplňky přípravek obsahujícím karnosin, vědci informovali o zlepšení poklesu průtoku krve do mozku, ke kterému dochází u Alzheimerovy choroby, jakož i o lepší paměti u účastníků. Podobné výsledky byly ukázány na zvířecím modelu Alzheimerovy choroby zveřejněném v roce 2017.

Sponzorováno

Na základě těchto důkazů je u karnosinu prorokováno, že by mohl pomoci u Alzheimerovy choroby – jak jsme již ale napsali, klinické studie jsou však stále zapotřebí.

Cukrovka

Karnosin může být zvláště prospěšný pro lidi s diabetem v tom, že může chránit před poškozením způsobeným glykací proteinů. Tento proces, který je výsledkem příliš velkého množství cukru v těle, je hlavním přispěvatelem ke komplikacím spojeným s cukrovkou, jako je poškození ledvin a nervů.

Studie na zvířatech i na lidech naznačily, že suplementace karnosinem (který je u zvířat i lidí s diabetem typu 2 snížen) zpomaluje progresi diabetu a předchází takovým komplikacím.

Pilotní klinická studie prokázala schopnost suplementace karnosinu chránit před rozvojem diabetu u nediabetických obézních jedinců. Když byli dospělí s nadváhou náhodně přiřazeni k požití buď karnosinu (dva gramy denně) nebo placeba po dobu 12 týdnů, bylo u placeba zaznamenáno zvýšení inzulínu nalačno a inzulínové rezistence, nikoli však u lidí s karnosinem. Skupina, která dostávala karnosin, také měla zlepšené odpovědi na orální glukózový test (například nižší glukóza a inzulín).

Tato zjištění, i když slibná, vyžadují další potvrzení.

Rakovina

Řada předběžných (na buněčných kulturách) studií naznačuje, že karnosin má potenciál pomáhat v boji proti rakovině. Přítomnost karnosinu například snížila růst u mnoha hlavních typů rakovinných buněk, včetně jaterních buněk, buněk tlustého střeva a ovariálních buněk. Existují také důkazy ze studií, které korelují nízkou hladinu karnosinu nebo vysokou hladinu aktivity karnosidázy, enzymu, který štěpí karnosin, a prognózu rakoviny.

Opět, je důležité si uvědomit, že tento výzkum je teprve v plenkách.

Autismus

Jednou z mála klinických studií zahrnujících karnosin, je malá studie publikovaná v magazínu Journal of Child Neurology v roce 2002. V něm 31 dětí s poruchami autistického spektra užívalo buď karnosinový doplněk nebo placebo každý den po dobu osmi týdnů. Na konci léčebného období vykazovali členové skupiny s karnosiem výrazně větší zlepšení v určitých aspektech fungování – včetně chování a komunikace.

Autoři studie poznamenávají, že karnosin může být přínosem pro děti s autismem zlepšením funkce nervového systému. Přes tyto slibné výsledky nebyl proveden žádný přesný výzkum karnosinu a autismu.

Možné nežádoucí účinky karnosinu

Přestože je o bezpečnosti užívání karnosinových doplňků známo jen málo, existují obavy, že karnosin může narušit váš spánek. Protože zdravotní rizika doplňků karnosinu nejsou známa, je důležité před užíváním karnosinu vyhledat radu lékaře.

Uvědomte si také, že bezpečnost doplňků u těhotných žen, kojících matek, dětí a lidí se špatným zdravotním stavem (nebo užívajícími léky) nebyla stanovena.

Dávkování a příprava

Protože není doposud prokázán žádný 100% přínos užívání karnosinu, neexistuje ani shoda ohledně toho, jaké dávkování bude mít terapeutický účinek. Mezi zastánci se pohybuje od 50 do 150 miligramů denně, dokonce až kolem 1 000 miligramů denně.

Je důležité si uvědomit, že s výjimkou vegetariánů a striktních vegetariánů existují otázky týkající se nutnosti suplementace karnosinem, protože pouhým jídlem, které obsahuje živočišné nebo rybí proteiny, do sebe karnosin dostanete (např. 90g hovězího masa obsahuje asi 300 miligramů karnosinu).

Problémem je také orální suplementace karnosinem, protože většina karnosinu absorbovaného ze střeva je v krevním oběhu ničena enzymy nazývanými karnosinázy.

Sečteno a podtrženo: Je příliš brzy na přesné doporučení karnosinových doplňků jako standardní léčby jakéhokoli zdravotního problému. Pokud uvažujete o použití doplňků karnosinu k léčbě svého problémového stavu, poraďte se se svým lékařem před zahájením doplňkového režimu. Samoléčení doplňky karnosinu a vyhnutí se nebo oddálení standardní péče může mít vážné následky. O tom opravdu netřeba pochybovat.

Sponzorováno

A co vy? Užíváte kanosin? Na co přesně? A jak vám pomáhá? Budeme rádi za vaše názory v komentářích pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Karnosin – jaké má účinky na naše zdraví?”

    1. Bohumil napsal:

      Je pravda,že alanin se v těle metabolizuje na beta alanin?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva