Sponzorováno

5 jednoduchých věcí, které můžete udělat pro zdraví svého srdce 4.75/5 (8)

Zdraví svého srdce máte ve svých rukou

Zdraví svého srdce máte ve svých rukou

Péče o srdce by měla být pravidelná a komplexní. Ovlivňuje ho totiž vše, co děláme – od stravy, přes životní styl až po samotný stav kardiovaskulárního systému, který umíme pozorovat pomocí měření.

„Čím dříve, tím lépe“ – to je motto, které by si měli doslova vzít k srdci všichni, bez ohledu na věk. Pravidelná kontrola stavu kardiovaskulárního systému umí předejít množství srdečně-cévních onemocnění.

Odborníci se shodují, že kardiovaskulární onemocnění mohou postihnout kohokoli, včasná detekce je tedy naprosto rozhodující. Včasné zjištění abnormalit krevního tlaku může ochránit před vážnými následky.

Jak správně pečovat o srdce?

Péče o srdce by měla být pravidelná a komplexní. Ovlivňuje ho totiž vše, co děláme – od stravy, přes životní styl až po samotný stav kardiovaskulárního systému, který umíme pozorovat pomocí měření. Arteriální tlak je třeba měřit co nejčastěji, alespoň jednou za půl roku.

Tlak byste si měli měřit pravidelně, vždy ve stejnou dobu, nejlépe ráno. Domácí měření tlaku je nezbytné u lidí, kteří mají diagnostikovanou hypertenzi (nemoc vysokého tlaku) nebo jiná srdečně-cévní onemocnění, ale stejně důležité je iz hlediska prevence – díky němu si můžete udržovat přehled o vašem zdravotním stavu.

5 jednoduchých věcí, které můžete udělat pro zdraví svého srdce

1. Pravidelné procházky

Dospělí by měli cvičit každý den alespoň 30 minut. Jestli půjdete každý den na krátkou procházku do obchodu, nebo vyměníte městskou hromadnou dopravu za procházku do práce, je jen na vás. Podstatné je to, abyste měli pohyb. 30 minut denně kardio pohybu. To je ideální.

2. Kvalitní spánkový režim

Ke zdravému životnímu stylu bezpochyby patří také optimální množství odpočinku. Při nedostatku nebo nekvalitním spánku nedokáže naše tělo snadno fungovat optimálně. Narušuje se imunita, klesá fyzická, psychická i kognitivní výkonnost, stoupá únava, podrážděnost.

Sponzorováno

Tyto faktory se podle odborníků jednoznačně podepisují i pod vznik tzv. civilizačních onemocnění, jako jsou kardiovaskulární problémy, hormonální nerovnováha, vysoký krevní tlak, cukrovka, demence, ale také různé druhy rakoviny.

3. Pravidelná kontrola u lékaře

Péče o srdce je celoživotní proces. Bez něj totiž lidský organismus nedokáže fungovat. Obzvláště důležitý je komplexní „screening“, který umíte zjistit EKG testem.

4. Přestaňte kouřit (pokud kouříte)

Ano, já vím, přestat kouřit je těžké. Ale fakt je důležité přestat a jedním z největších důvodů je, že kouření je spojeno se srdečními chorobami.

5. Jezte potraviny zdravé pro srdce

Losos a guacamole jsou nabité zdravými tuky, které jsou dobré pro srdce. Jezte potraviny dobré pro vaše srdce.

  • Vyzkoušejte si udělat lososovou pomazánku se zeleninou
  • Srdci zdravé guacamole je také skvělým předkrmem
  • Nebo co takhle lehce grilovaného lososa?
  • Jezte ovoce, zeleninu, ořechy.

Zaměřte se na potraviny, které obsahují zdravé tuky a omega 3 mastné kyseliny.

A dále si o srdci přečtěte

VIDEO: Jan Pirk – Jak si poškozujeme zdravé srdce

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva