Sponzorováno

Zdravé sacharidy nejen pro sportovce 4.8/5 (5)

Zdravé sacharidy nejen pro sportovceJakkoliv je sportovec před soutěží talentovaný, motivovaný a dobře trénovaný, hranice mezi vítězstvím a prohrou je mnohdy velmi tenká. Strava dokáže ve velké míře ovlivnit výkon sportovce, proto je třeba dbát na to, co sníme a vypijeme.
Sportovní výkon může být ovlivněn kvalitou stravy, množstvím jídla i denní dobou, ve které jídlo zkonzumujeme. Ačkoli neexistuje žádná zázračná formulka, velký podíl energetického příjmu mají tvořit sacharidy, přičemž mezi nejzajímavější a nejzdravější pro sportovce (a nejen pro ně) patří ty, které jsou zmíněny níže ve článku.

1. Sladké brambory

Sladké brambory mají oranžovou barvu. Tato kořenová zelenina je bohatým zdrojem vysoce výkonných antioxidantů, např. vitamínu A. Jsou také dobrým zdrojem draslíku a pomáhají při regeneraci svalů a při udržování správného množství tekutin v těle. Jeden šálek poskytuje 27g sacharidů a 4g vlákniny.

2. Oves

Ovesná snídaně jsou propagovány jako „srdci – zdravé“ potraviny pro vysoce rozpustnou vlákninu s nízkým obsahem nasycených tuků. Mají dobrý vliv na snížení LDL (špatného) cholesterolu a celkového cholesterolu. Kromě toho obsah magnézia v ovsu pomáhá udržovat nervy a svalovou funkci a je zapojen do více než 300 metabolických reakcí v těle. 1/2 hrnku suchého ovsa poskytuje 27g sacharidů.

Sponzorováno

TIP: Máte rádi musli tyčinky? Vybírejte opatrně

3. Divoká rýže indiánská

Rýže divoká je bohatá na bílkoviny, aminokyseliny lysin a vlákninu. Neobsahuje lepek a je vhodná pro celiaky. Je dobrým zdrojem vitamínů skupiny B. Obsahuje 6g bílkovin a dvojnásobné množství vlákniny (3g) za 35 méně kalorií, než hnědé rýže na 1 šálek.

4. Banány

Banány jsou široce uznávané jako zdroj draslíku. Také jsou zdrojem vitamínu C a podporují imunitní systém. Obsahují také prebiotika, které pomáhají zlepšit vstřebávání jiných živin (tj. vápník) a jsou výhodné pro zdraví kostí. Také pomáhají zdravou střevní flóru.

5. Cizrna

Cizrna je luštěnina, která je často zapomenuta jako kvalitní zdroj sacharidů. Cizrna obsahuje 22g sacharidů v jedné ½ šálku, ale i 6g vlákniny a 7g bílkovin. Pomáhají udržet stabilní hladinu cukru v krvi, a může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Podívejte se na top zdroje sacharidů.

VIDEO: Sacharidy v pořadu Vím co jím

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva