Sponzorováno

Způsobují sladké a slazené nápoje rakovinu? 4.73/5 (15)

Jaká je souvislost mezi pitím sladkých nápojů a rakovinou?

Jaká je souvislost mezi pitím sladkých nápojů a rakovinou?

Když se řekne sladký nápoj, každému se v hlavě vybaví něco jiného. Takže pojďme si to ujasnit hned ze začátku. Francouzští vědci tvrdí, že sladké nápoje mohou zvýšit riziko rakoviny – a mají na mysli ovocné šťávy a šumivé sladké nápoje plné cukru. Jejich studie byla publikována v magazínu British Medical Journal. Ve studii sledovali více než 100 000 lidí po dobu pěti let. Takže nějakou vypovídající hodnotu skutečně má.

Tým ze Sorbonny spekuluje, že hlavním viníkem může být hladina cukru v krvi.

Co se počítá jako sladký nápoj?

Výzkumníci definovali sladký nápoj jako nápoj s více než 5% cukru. Výběr tedy zahrnul ovocnou šťávu (i bez přidaného cukru), nealkoholické sladké nápoje, slazené mléčné koktejly, energetické nápoje a čaj nebo kávu s cukrem.

Tým se také zaměřil na dietní nápoje bez kalorií, ale s umělými sladidly místo cukru, zde ale nenašel žádnou souvislost s rakovinou.

Stejně ale pozor: V minulosti byla umělá sladidla spojována s rakovinou a mnohými dalšími onemocněními a v současné době patří umělá sladidla stále mezi velmi kontroverzní složky potravy, kterým se zastánci zdravého životního stylu spíše vyhýbají.

Jak velké je riziko rakoviny?

Studie dospěla k závěru, že pití 100 ml sladkého nápoje denně – to jsou asi dvě plechovky týdně – by zvýšilo riziko vzniku rakoviny o 18%. Na každých 1000 lidí ve studii bylo 22 případů rakoviny. Pokud by tedy všichni vypili dalších 100 ml denně, vedlo to podle výzkumníků ke čtyřem dalším výskytů rakoviny – s celkovým počtem 26 na 1000 za pět let.

„To však předpokládá, že existuje skutečná příčinná souvislost mezi příjmem sladkého nápoje a rozvojem rakoviny a to ještě potřebuje další výzkum,“ řekl Dr. Graham Wheeler, statistik University College London.

Z 2 193 nádorových onemocnění zjištěných v průběhu studie bylo 693 karcinomů prsu, 291 karcinomů prostaty a 166 kolorektálního karcinomu.

Je to definitivní důkaz?

Ne – způsob, jakým byla studie navržena, znamená, že může v datech rozpoznat vzory, ale nemůže je úplně jednoznačně vysvětlit. Ukázalo se tedy, že lidé, kteří pili nejvíce (asi 185 ml denně), měli více případů rakoviny než ti, kteří pili nejméně (méně než 30 ml denně).

Jedním z možných vysvětlení je, že sladké nápoje zvyšují riziko rakoviny.

Sponzorováno

Musíme však vzít v potaz to, že lidé, kteří pijí nejsladší nápoje, mohli mít i jiné nezdravé chování (např. jedli více soli a kalorií), což dále zvyšuje riziko rakoviny a sladké nápoje samy o sobě mohou být bezvýznamné. Studie tedy nemůže jednoznačně říci, že sladké nápoje způsobují rakovinu.

„I když tato studie nenabízí definitivní odpověď na otázku o cukru a rakovině, přispívá k celkovému obrazu o důležitosti současné snahy o snížení příjmu cukru,“ řekl jeden z výzkumníků. A dodal: „Snížení množství cukru v naší stravě je nesmírně důležité.“

Je to jen o obezitě?

Obezita je hlavní příčinou některých rakovin – a nadměrná konzumace sladkých nápojů zvyšuje šanci na přibírání na váze. Studie však říká, že to není jen o obezitě. Obezita a růst hmotnosti způsobený nadměrnou konzumací sladkého nápoje určitě hrály roli, ale nevysvětlily celou asociaci. Obezita může být způsobena i štítnou žlázou. V tom případě není nebezpečná z hlediska rakoviny. Pokud je obezita způsobena množstvím cukru ve stravě a nápojích, je to problém.

Takže?

Francouzští vědci z problémů obviňují hladinu cukru v krvi. Také se zmínili o tom, že některé chemikálie v nápojích, jako ty, co dodávají nápojům jejich přitažlivou barvu, mohou být také na vině.

Tým ze Sorbonny také tvrdí, že pro potvrzení těchto zjištění je zapotřebí rozsáhlých studií. „Je obecně známo, že cukrové nápoje jsou spojeny se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění, nadváhy, obezity a diabetu,“ řekl vedoucí studie. „Ale to, co ukazujeme my, je to, že jsou také spojeny s rizikem rakoviny.“

Jejich výzkum je tedy dalším důkazem, že zdanění sladkých nápojů je dobrý nápad. A také je dobrý nápad tyto nápoje nepít a nekupovat.

„Náš výzkum jednoznačně podporuje stávajících nutriční doporučení pro omezení konzumace sladkých nápojů, včetně 100% ovocné šťávy, stejně jako politická opatření, jako jsou daňová a marketingová omezení zaměřená na sladké nápoje,“ uvádí se ve zprávě.

Spojené království zavedlo v roce 2018 daň z cukru – výrobci museli zaplatit poplatek za nápoje s vysokým obsahem cukru, které vyrábějí.

Sponzorováno

Výsledek? Nepijte tyto nápoje. Nejen, že zvyšují riziko obezity a kardiovaskulárních problémů, jsou přímo spojeny s vyšším rizikem rakoviny. Nic dobrého do svého těla nedostáváte, pokud tyto rádoby nápoje pijete.

Co si ještě o těchto nápojích přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva