Sponzorováno

Jak zdravě přibrat? 4.75/5 (20)

Jak zdravě přibrat?Jak zdravě přibrat? Tento problém často řeší lidé s nízkou hmotností. Mezi ně patří i pacientky s anorexií, které si uvědomily, že nízká hmotnost je pro ně problém, který chtějí řešit.

Hrátky s energií

Pokud má člověk nízkou hmotnost a chce přibrat, bezpodmínečně musí zvýšit energetický příjem a omezit energetický výdej. Potřebuje zlepšit své stravování, což znamená, že se musí začít stravovat více než dosud. Takové změněné stravování u pacientky s anorexií může být provázeno velkým strachem a výčitkami při konzumu větší porce a s pocitem tíhy a plnosti po jídle. Tyto pocity nejsou ničím neobvyklým, považujte je za obvyklý jev. Musím zdůraznit, že tyto nepříjemné pocity jsou přechodné a pokud ve stravování nepolevíte, jejich intenzita se bude postupně snižovat. Je důležité, abyste si jídlo „dovolili“ a naplánovali. Tím, že budete konzumovat to, co jste si předem „dovolili“, se zmenší Vaše výčitky a bude to pro Vás alespoň o trochu lehčí.

Vaše strava by měla být výživná, pestrá, pravidelná a porce by měly být dostatečně velké. Přestaňte konzumovat nízkotučné a nízkokalorické potraviny, které Vám nezajistí dostatečný příjem energie a jen Vám zaplní žaludek. Začněte se stravovat 6x denně, rozšiřte jídelníček o jídla, které jste ze stravy předtím vyloučili. Postupně byste měli konzumovat vše co jste odjakživa jedli. V závislosti od denního programu si naplánujte, kdy budete konzumovat jednotlivé chody – jinak víkendu, jinak když máte dopoledne školu, jinak když máte školu odpoledne. Pokud je to možné, stravujte se společně s příbuznými, jezte to samé co ostatní, nenuťte rodinu, aby konzumovala dietní jídla.

Sponzorováno

Jednotlivé chody

Vždy ráno si dejte snídani, i v případě když vstáváte brzy ráno se vzbuďte dostatečně včas, abyste se stihli nasnídat. Nestačí, když si na svačinu nebo svačině dáte jen ovoce. Vždy obědvejte, na oběd vždy zkonzumujte i polévku i 2. chod. Porce by měla být přibližně tak velká, jak porce ve školní nebo závodní jídelně nebo porce v restauraci, když si objednáte menu. Večeřejte mezi 18 a 19 hodinou. Později si vždy ještě dejte 2. večeři.

K snídani zkonzumujte 2 pečiva s máslem a např. sýrem a k tomu sklenice kakaa. Na svačinu pečivo se šunkou nebo koláč a k tomu ovoce. Pokud máte dlouho vyučování a obědváte až v pozdějších odpoledních hodinách, je vhodné abyste měli mezi snídaní a obědem takové jídla dvě. Na svačinu např. jogurt s pečivem. Na večeři může být buď teplé jídlo, nebo 2 pečiva (rohlíky) s máslem se šunkou a se zeleninou. Na druhou večeři také nestačí jen ovoce.

Samozřejmě, pokud konzumujete jen minimální množství stravy za den, zpravidla není možné, abyste během jednoho dne zvýšily množství jídla na požadovanou úroveň. Postupně zvětšujte porce a rozšiřujte svůj jídelníček. Nesmí to však trvat nekonečně dlouho. Např. tento týden začnu snídat a na oběd budu jíst i polévku. Od příštího týdne na večeři budu konzumovat celé porce. Od dalšího týdne zvětším vedlejší jídla atd.

Velkou pomůckou pro Vás bude, když si začnete psát co jste kdy snědli. S odstupem času se k tomu budete moci vrátit a zhodnotit své pokroky při stravování.

Sponzorováno

A ještě jedna důležitá poznámka, pokud chcete přibrat je velmi důležité, abyste omezili Vaši fyzickou aktivitu zejména pokud byla nadměrná. Není vhodné, abyste ve volném čase nadměrně sportovali nebo doma intenzivně cvičili. Pokud chodíte do práce nebo do školy budete mít dostatek „přirozeného“ pohybu. Vhodné jsou kromě toho krátké procházky do přírody.

A dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Jak zdravě přibrat?”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva