Sponzorováno

Vitamín H – na co je dobrý a jaké jsou jeho zdroje? 4.92/5 (13)

Dobrým zdrojem vitamínu H jsou třeba vejce...

Dobrým zdrojem vitamínu H jsou třeba vejce…

Vitamín H, neboli vitamin B7, je pro naše tělo významný a účastní se při štěpení tuků na nižší složky. Možná ho znáte pod pojmem biotin a víte, že jde ve vodě rozpustný vitamin, který je zároveň růstovým hormonem.

Prospěšné účinky vitaminu H

Kromě toho, že pomáhá tělu metabolizovat tuky a sacharidy, je spojován i se správnou funkcí nervového systému. Rovněž pomáhá tělu zpracovat bílkoviny a glukózu. Díky tomu, že funguje jako koenzym, ve společnosti chromu funguje i jako dobrá pomoc při hubnutí.

Biotin se ukazuje jako jedna z cest prevence cukrovky, protože reguluje krevní cukr. Rovněž ovlivňuje snižování špatného cholesterolu, takže snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Lidé se zdravými nehty a vlasy, za to také vděčí tomuto vitaminu. Brání vypadávání vlasů a prospěšně ovlivňuje i na zdraví pokožky.

Zdroje vitaminu H

Biotin je přítomen v mnoha odlišných jídlech a dokonce ho tvoří i bakterie ve vašich střevech. Nejvíce ho najdete v živočišných zdrojích, jako jsou maso, vejce, mléčné produkty a ryby. Úplně nejvíc ho najdete v játrech.

Sponzorováno

Některé druhý zeleniny ho obsahují také poměrně hodně, např. mrkev, cibule, okurky či květák. Z rostlinných zdrojů se mezi dobré zdroje řadí i oves, avokádo, maliny, banány, houby a ořechy (mandle, arašídy, vlašské).

Co způsobuje nedostatek a nadbytek vitaminu H?

Vitaminu B7 byste měli přijmout v dospělosti asi 30 mikrogramů / den. Nároky se zvyšují u žen, které kojí až na 35 mikrogramů. Dětem do 13 let stačí 20, a věkové skupině od 14 do 18 let 25 mikrogramů.

Nedostatek vitaminu H může vyvolat problémy na pokožce a v nervovém systému. Typické jsou symptomy, jako ekzém, bledost kůže, záněty kůže, či dokonce padání vlasů. Také se můžete cítit unavení, nemůžete spát, nechutná vám jíst a trpíte chudokrevností. Vředové záněty jazyka, záněty sliznic a zvracení jsou také projevy významného nedostatku vitaminu H.

Sponzorováno

Předávkování biotinem je velmi vzácné, ale je možné, pokud ho přijímáte příliš mnoho příliš dlouhou dobu. Projevují se při něm následky, jako podráždění kůže, pomalejší vylučování inzulinu či vyšší hladina krevního cukru. Jelikož se jedná o ve vodě rozpustný vitamin, nadbytek se vylučuje močí.

Co si o vitamínu H ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva