Západonilská horečka – příznaky, příčiny a léčba 4.58/5 (31)

Sponzorováno

  • Západonilská horečka (West Nile fever) je virové onemocnění, které je způsobeno virem West Nile (virus West Nile, WNV). Tento virus je přenášen na lidi skrze komáry, kteří se nakazili kousnutím infikovaného ptáka. Západonilská horečka je nejčastěji diagnostikována v letních a podzimních měsících, kdy je aktivita komárů nejvyšší.
  • Léčba západonilské horečky je především symptomatická, což znamená, že léčba je zaměřena na zmírnění příznaků. To může zahrnovat léky proti bolesti, antipyretika na snížení horečky a dostatečný odpočinek. V případech závažného onemocnění s neurologickými příznaky může být hospitalizace a podpůrná péče nezbytná.
  • Prevence je klíčovým aspektem kontroly západonilské horečky. Jedná se zejména o prevenci komárů, například používáním repelentů, nošení ochranného oblečení a eliminací míst, kde se komáři mohou rozmnožovat (stojatá voda). U vakcíny pro lidi proti západonilské horečce se stále pracuje a není k dispozici všude.
  • Pokud máte podezření, že jste mohli být infikováni virem West Nile a máte příznaky, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Západonilskou horečku přenášejí komáři. Kromě nich byl virus nalezen u koček, psů, koní i u ptactva.

Západonilskou horečku přenášejí komáři. Kromě nich byl virus nalezen u koček, psů, koní i u ptactva.

Virus přenášený komáry způsobuje většinu případů infekce západonilskou horečkou. Většina lidí infikovaných virem západonilské horečky buď nemá žádné příznaky nebo jsou u nich příznaky jen velmi mírné, jako je horečka a mírná bolest hlavy. Někteří lidé však mají život ohrožující příznaky onemocnění, které zahrnuje zánět míchy nebo mozku.

Mírné příznaky infekce virem západonilské horečky obvykle samy o sobě přejdou. Ale závažné příznaky – jako je silná bolest hlavy, horečka, dezorientace nebo náhlá slabost – vyžadují okamžitou pozornost.

Vystavení komářímu štípnutí v oblasti, kde se vyskytuje virus západního Nilu, zvyšuje riziko infekce. Chraňte se proto před komáry pomocí odpuzujících prostředků a vhodným oblečení, které zahaluje maximum plochy pokožky – tak snížíte riziko nákazy západonilským virem.

Západonilská horečka a její příznaky (symptomy)

Většina lidí infikovaných virem západonilské horečky nemá žádné příznaky. Přibližně u 20 procent lidí se vyvine mírná infekce nazývaná Západonilská horečka. Mezi běžné příznaky patří:

  • Horečka
  • Bolest hlavy
  • Bolesti celého těla
  • Zvracení
  • Průjem
  • Únava
  • Vyrážka
  • Bolest očí, překrvení spojivek
Takto může vypadat vyrážka při západonilské horečce.

Takto může vypadat vyrážka při západonilské horečce.

Závažné infekční příznaky

U méně než 1% infikovaných lidí způsobuje virus vážnou neurologickou infekci včetně zánětu mozku (encefalitidu) a membrán obklopujících mozek a míchu (meningitida).

Příznaky vážných neurologických infekcí zahrnují:

  • Vysoká horečka
  • Těžká bolest hlavy
  • Ztuhlý krk
  • Dezorientace nebo zmatenost
  • Omámení, otupění nebo kóma
  • Chvění, třes
  • Záchvaty
  • Částečná paralýza nebo svalová slabost

Projevuje se podobnými příznaky jako běžná chřipka.

Příznaky západonilské horečky obvykle trvají několik dní, ale příznaky encefalitidy nebo meningitidy mohou trvat týdny nebo měsíce. Některé neurologické účinky, jako je svalová slabost, mohou být dokonce trvalé.

Kdy navštívit lékaře

Mírné příznaky západonilské horečky se obvykle vyřeší samy o sobě. U vážnějších příznaků, jako jsou silné bolesti hlavy, ztuhlý krk, dezorientace nebo zmatenost, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Závažná infekce zpravidla vyžaduje hospitalizaci.

Cyklus přenosu viru západního Nilu

Západonilská horečka (anglicky West Nile fever) je horečnaté onemocnění, které je způsobeno flavivirem.

Typicky se virus západnilské horečky šíří na lidi a zvířata prostřednictvím infikovaných komárů. Komáří se nakazí, když se živí infikovanými ptáky a jinými zvířaty. Nemůžete být infikováni při neformálním kontaktu s infikovanou osobou nebo zvířetem.

Většina infekcí virem západonilské horečky se vyskytuje během teplého počasí, kdy jsou komáři nejvíce aktivní. Inkubační doba – tedy doba, kdy jste píchnuti infikovaným komárem do výskytu prvních příznaků onemocnění – se pohybuje od 2 do 14 dnů.

Virus západonilské horečky se vyskytuje v Africe, Asii, Evropě a na Středním východě. Objevil se také ve Spojených státech v létě 1999 a od té doby bylo hlášen v každém státě s výjimkou Havaje a Aljašky. Několik případů se objevilo i v Kanadě.

Sponzorováno

Další možné způsoby přenosu

Je zaznamenáno, že v několika případech se virus západonilské horečky šířil i jinými způsoby, včetně transplantacemi orgánů a transfúzí krve. Dárci krve se však často vyšetřují na přítomnost viru a tím se podstatně snižuje riziko infekce transfuzí krve.

Byly také hlášeny případy možného přenosu viru z matky na dítě během těhotenství nebo během kojení či během vystavení viru v laboratoři, avšak toto jsou vzácné případy a ne vždy na 100% potvrzené.

Virus nemůže být šířen líbáním nebo dotykem jiné osoby.

Prevence západonilské horečky

Nejlepším řešením pro prevenci viru západonilské horečky a jiných chorob přenášených komáry je vyhnout se komárům a eliminovat pohyb kolem stojaté vody, kde se komáři chovají.

  • Vyprázdněte nepoužívané bazény a vyprázdněte i stojatou vodu na krytu bazénu.
  • Vodu pravidelně odstraňujte i v místech s ptačími nádržemi a v místech s vodou pro domácí mazlíčky.
  • Odstraňte také staré pneumatiky nebo nepoužívané nádoby, které by mohly zadržovat vodu. Tato místa mohou lehce sloužit jako místo k líhni dalších komárů.
  • Opravte případné praskliny na oknech a dveřích.

Chcete-li snížit expozici komárům:

  • Vyhněte se zbytečné outdoorové aktivitě v době, kdy jsou komáři nejaktivnější, například při svítání, za soumraku a pozdě večer.
  • Noste košile a mikiny s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty, když se pohybujete venku.
  • Používejte odpuzovač proti komárům, který obsahuje látky odpuzující hmyz. Zvolte koncentraci podle doby ochrany, kterou potřebujete – čím vyšší je procento (koncentrace) účinné látky, tím déle bude repelent působit. Postupujte podle pokynů na obalu, přičemž věnujte zvláštní pozornost doporučením pro použití u dětí.
  • Když spíte, používejte moskytiéry, sítě na ochranu proti komárům.

Diagnóza západonilské horečky

Vedle fyzické prohlídky může lékař potvrdit přítomnost viru západonilské horečky nebo nemoci související s touto chorobou, jako je meningitida nebo encefalitida, a to provedením jednoho z následujících testů:

  • Laboratorní testy. Pokud jste nakaženi, krevní test může vykazovat rostoucí hladinu protilátek proti viru západonilské horečky. Protilátky jsou proteiny imunitního systému, které napadají cizí látky, jako jsou viry.
  • Lumbální punkce. Nejčastějším způsobem, jak diagnostikovat meningitidu, je analýza mozkomíšního moku v okolí mozku a míchy. Jehlu lékař vloží do dolní části vaší páteře. Odebere tak vzorek tekutiny pro laboratorní analýzu. Vzorek tekutiny může vykazovat zvýšený počet bílých buněk – signál, že váš imunitní systém bojuje proti infekci – a protilátky proti viru.
  • Testy mozku. V některých případech může elektroencefalografie (EEG) – postup, který měří aktivitu vašeho mozku – nebo vyšetření MRI pomoct rozpoznat zánět mozku.

Léčba západonilské horečky

Většina lidí se i bez nějakých léčivých přípravků uzdraví sama. Nejtěžší případy však vyžadují podpůrnou léčbu v nemocnici s intravenózními tekutinami a léky proti bolesti.

Mírné případy mohou řešit léky proti bolesti (ty řeší mírné bolesti hlavy a bolesti svalů). Buďte opatrní při podávání aspirinu dětem nebo dospívajícím. Děti a mladiství by nikdy neměly užívat aspirin. Je to proto, že aspirin je spojen s Reyovým syndromem, což je vzácný, ale potenciálně život ohrožující stav, u takto léčených dětí.

Léčba interferonem – novinka

Vědci zkoumají léčbu interferonem – typ imunitní buněčné terapie – jako léčbu encefalitidy způsobené virem západonilské horečky. Některé výzkumy ukazují, že lidé, kteří dostávají interferon, se zotavují lépe než ti, kteří tyto glykoproteiny nedostávají, ale je zapotřebí více studií.

Západonilská horečka a očkování

V současné době neexistuje žádná licencovaná vakcína (očkování) pro lidi. V roce 2005 ministerstvo zemědělství USA vydalo licenci na vakcínu k prevenci západonilské horečky u koní a od té doby byly schváleny alespoň čtyři další typy vakcín pro použití u koní. Vzhledem k tomu, že federální předpisy pro veterinární přípravky jsou méně přísné než předpisy pro použití u lidí, produkty vyvinuté pro zvířata mohou postupovat rychleji. Ale do budoucna očkování bude.

Další informace

  • Výskyt či podezření na západonilskou horečku je nutné hlásit
  • Tento rok (tedy 2018) brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli migrující ptáci ze saharské Afriky. Není vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice.
  • V Evropě se v poslední době objevuje stále více případů, kdy se někdo západonilskou horečkou nakazí. Vir sem donesou migrující práci z Afriky. Hmyz si také můžete přivézt z dovolené i v kufru, ani o tom nevíte.

Sponzorováno

Máte o západonilské horečce nějaké informace? Napište nám je do komentářů.

Studie a zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva