Nepříjemný zánět rohovky – pozor na něj – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Nepříjemný zánět rohovkyZánět rohovky, latinským názvem keratitis, je velmi nepříjemné a závažné onemocnění. Při zanedbání léčby může tato choroba způsobit dokonce i slepotu. Návštěva lékaře se i při podezření tedy nesmí oddalovat. Zánět rohovky může být způsoben mnoha příčinami. Pojďme se podívat, jaké má příznaky, s jakými typy se můžete setkat a jak je léčit?

Jak se zánět rohovky projevuje?

 • ostrá bolest za očima
 • pocit cizího tělesa v oku
 • zarudlé oči, více směrem ke středu oka
 • slzení
 • zhoršení zraku, především nejasné rozostřené vidění (v důsledku zakalení rohovky)
 • křeč očního víčka
 • světloplachost (vadí světlo)

Virový zánět rohovky

Nejčastěji vzniká zánět rohovky díky virové nebo bakteriální infekci. Způsobovat ho mohou i některé plísně. Častým spouštěčem nemoci jsou herpesové viry. Stejně jako jiné onemocnění způsobené těmito viry, je zánět rohovky infekční. Léčba pak probíhá pomocí acyklovirů – Herpesin aj. K tomu se mohou přidávat i kortikosteroidy. Virový zánět rohovky má bohužel velmi časté recidivy. Způsobit onemocnění však mohou i problémy se zuby.

Sponzorováno

Povrchový zánět rohovky

Neméně závažným onemocněním rohovky je povrchový zánět rohovky neboli rohovkový vřed. Aby se mohl rozvinout, je potřeba rohovku mechanicky poškodit. To není nic nesnadného. Stačí neopatrné nasazení či vyndání kontaktních čoček, škrábnutí nehtem, řasenkou, nebo jakýkoli úraz oka. Vrstva rohovky se poškodí a do místa proniknou mikroorganismy. Vřed je hnisavý a je na první pohled vidět – na rohovce se objeví žlutá skvrna.

Info: K zánětu rohovky dochází při prostupu bakterií do hlubších vrstev rohovky. Následně se rozvíjí těžký defekt (plazivý vřed oční rohovky) až prasknutí rohovky, hrozí nebezpečí oslepnutí. Dalšími komplikacemi jsou usazování hnisu v přední komoře oka a tvorba zeleného zákalu.

Jak zánět rohovky léčit?

Příznaky virového zánětu rohovky jsou různé. Trápit vás může bolest očí, otok, zarudnutí očí, pocit cizího tělesa v oku, světloplachost, slzení. Dokonce můžete mít i poruchy vidění. Obtíže pomohou zmírnit studené obklady nebo výplachy slanou vlažnou vodou.

Povrchový zánět rohovky se projevuje prakticky stejně. Vřed na rohovce se léčí pomocí antibiotik. Zde je více než nutný velmi rychlý zásah lékaře. Povrchový zánět rohovky postupuje velmi rychle, a pokud se zanedbá, může situace vyústit v nutnost transplantace rohovky.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva