Sponzorováno

Sarkoidóza – zánětlivé onemocnění – příznaky, příčiny, léčba 4.78/5 (18)

  • Sarkoidóza je onemocnění, které ovlivňuje různé části těla, nejčastěji plic, ale může postihnout i jiné orgány. Charakterizuje se tvorbou drobných shluků zánětlivých buněk, nazývaných granulomy, v různých tkáních.
  • Příčina sarkoidózy není zcela jasná, ale předpokládá se, že je způsobena kombinací genetických, environmentálních a imunitních faktorů.
  • Příznaky sarkoidózy se mohou různit a závisí na tom, které orgány jsou postiženy. Mezi běžné příznaky patří únava, dušnost, suchý kašel, bolest na hrudi, ztráta hmotnosti, horečka, otoky a bolesti kloubů. Někteří pacienti mohou mít také vyrážky, oční problémy nebo problémy s játry.
  • Diagnóza sarkoidózy může být stanovena na základě symptomů, fyzikálního vyšetření, radiografie hrudníku, CT skenů, biopsie postižených tkání a dalších testů.
  • Léčba sarkoidózy závisí na závažnosti a lokalizaci onemocnění. U mnoha pacientů nevyžaduje léčba, protože příznaky mohou zmizet spontánně. Pokud jsou symptomy závažné nebo pokud jsou postiženy vitální orgány, mohou být předepsány kortikosteroidy nebo jiné imunosupresivní léky k potlačení zánětu a potlačení imunitní reakce. Důležitou součástí léčby je také sledování a řízení příznaků a komplikací onemocnění.

sarkoidozaSarkoidóza je poměrně neznámé onemocnění postihující nejvíce mladší lidi ve věku od 30 do 40 let, přičemž jde o mnohočetnou nemoc. V praxi to znamená, že postihuje více systémů a orgánů a nejčastěji dýchací systém, konkrétně plíce a nitrohrudní lymfatické uzliny v plicích. Ty se zvětší a mohou způsobit útlak samotných plic a problémy s dýcháním, což je také nejtypičtější příznak choroby. Mnohdy se ale nemusí onemocnění projevovat nijak.

Příčina této rozšířené choroby není jasná. Postihuje několik orgánů, ale především plíce.

Sarkoidóza – klinický obraz

Nemoc může probíhat bez příznaků a odhalí se náhodou při běžném snímkování hrudníku jako zvětšení stínů plicních hilů. Začíná obvykle mírně, projeví se slabostí, erythema nodosum na holeních. Pokud jsou postiženy plíce, objeví se kašel a dušnost.

Sarkoidóza - ilustrace

Sarkoidóza – ilustrace

 

Pomocné vyšetření

Při rtg vyšetření se mohou zjistit skvrnité stíny a zvětšení plicních hilů. Tyto změny zpravidla v průběhu dvou let vymizí, ale nemoc může postoupit až do fibrózy plic s dušností. Mantouxův test (tj. kožní test – upravená část původce tuberkulózy Mycobacterium tuberculosis se podá do kůže a za 3 dny se hodnotí okolní reakce. U očkovaných proti TBC a u lidí, kteří TBC prodělali či se s mykobakterií setkali, je v okolí mírné zarudnutí a zatvrdnutí) je obvykle negativní. Sarkoidová tkáň se dá zjistit ve vzorku z biopsie jater, mízních uzlin nebo kůže odebrané z místa, kde se udělal Kveimův test. Kveimův test je pozitivní u 70% pacientů neléčených kortikosteroidy.

Sponzorováno

Charakteristika sarkoidózy

Někdy se toto onemocnění nazývá i Besnier-Boeckova nemoc, přičemž jde o granulomatózní onemocnění zatím neznámého původu. Granulomatózní znamená, že v tkáních dochází ke vzniku shluků a ložisek buněk imunitního systému, které reagují zatím na neznámý podnět v těchto tkáních a ničí vlastní buňky. Jde tedy o autoimunitní nemoc, kdy je reakce imunitního systému nesprávná a v jejím důsledku dochází k poškození v těle.

Kromě plic (kdy je to vlastně sarkoidóza 2.stupně) tato diagnóza často postihuje i oblasti kůže, oči, kosti, játra, srdce, slinivka, ledviny a podle toho, kde se vyskytuje, může mít plicní nebo mimoplicní formu. Podle délky a intenzity nástupu se dělí na akutní a chronickou formu, přičemž podle toho, zda se projevuje nebo neprojevuje příznaky může být sarkoidóza asymptotická nebo manifestační. Onemocnění se projevuje zejména tvorbou granulomatózních shluků a ložisek a mnohdy typicky dochází i ke zvýšení hladiny vápníku, čemu se musí přizpůsobit i dieta.

Příznaky sarkoidózy

Sarkoidóza je nemoc, která může mít i asymptotickou formu a obvykle minimálně úvodní stádium, kdy přichází k napadení nitrohrudních lymfatických uzlin, je bez výraznějších projevů. Později když se už uzliny příliš zvětší, nastávají respirační problémy a to zejména těžké dýchání, dušnost a suchý kašel. Typický onemocnění zvyšuje i hladinu vápníku v krvi. Pokud je onemocnění v akutní formě, má příznaky infekčního onemocnění a to poměrně intenzivně.

Příznaky sarkoidózy - ilustrace

Příznaky sarkoidózy – ilustrace

 

Dostaví se horečka, bolest v krku, bolest svalů, otoky kolem kotníků, někdy se přidá i kožní vyrážka a zarudnutí pokožky. Při chronické formě nemoci je přítomna i únava, ztráta hmotnosti a nechutenství k jídlu, ale jde o dlouhodobé příznaky s mírnější intenzitou. Podle toho, které orgány jsou ještě napadeny, se vyskytují celotělově zvětšené lymfatické uzliny, jizvy na kůži, bolest kloubů, zhoršení zraku, slepota, bolest na hrudi nebo poruchy srdeční činnosti.

Sarkoidóza a její léčba

Léčba sarkoidózy se zahajuje pouze při subjektivním údaji dušnosti podloženém funkčním vyšetřením plic a zjištěním zhoršených plicních funkcích nebo při alespoň 6 měsíců se neměnícím (nelepšícím) či zhoršujícím se rentgenologickém nálezu. Dále se také léčí sarkoidóza oční, sarkoidóza srdečního svalu, centrálního nervového systému a při zvýšených hladinách vápníku v krvi či moči. V těchto případech se nasazuje léčba glukokortikoidy, což jsou látky tlumící imunitní systém. Glukokortikoidy je zde nutno podávat minimálně půl roku. U oční a kožní sarkoidózy se glukokortikoidy používají i zevně, tj. ve formě mastí a krémů.

Sponzorováno

Máte se sarkoidózou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Kde si dále o sarkoidóze přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva