Syndrom dlouhého QT intervalu – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (12)

Sponzorováno

Co je to syndrom dlouhého QT intervalu?

Syndrom dlouhého QT intervalu je zdravotní stav, který ovlivňuje normální elektrickou aktivitu srdce. Je to tedy celý soubor vrozených i získaných poruch, které mají za následek prodloužení tzv. QT intervalu na EKG křivce.

Termín QT označuje část trasování na elektrokardiogramu (EKG), která odráží změnu srdečního rytmu. Lékaři mohou tento stav nazývat také Jervellův-Lange-Nielsenův syndrom (Autosomálně recesivní dědičná forma spojená s vrozenou hluchotou) nebo Romano-Wardův syndrom (Autosomálně dominantní dědičná forma, obsahuje soubor 6 různých molekulárních genotypů).

Zatímco syndrom dlouhého QT intervalu ne vždy způsobuje nějaké příznaky, má potenciál způsobit život ohrožující srdeční arytmie. Lidé s tímto syndromem mohou také zažít mdloby. Pokud máte syndrom dlouhého QT intervalu, je důležité, abyste dělali některá preventivní opatření.

Porovnání na EKG

Porovnání na EKG

Příčiny

Syndrom může být geneticky získaný již od narození, nebo získaný i během života.

Jeho příčinou jsou ve většině případů mutace genů pro některý iontový kanál myokardu. Tento syndrom tak představuje přímé spojení mezi molekulární biologií a klinickou kardiologií a vytváří molekulární model pro studium procesů arytmogeneze.

U získaných (iatrogenních) syndromů jde většinou o efekt různých léků, které prodlužují interval QT, iontové dysbalance nebo onemocnění srdce. Generických léků ovlivňujících QT interval jsou desítky. Jsou to například tyto léky:

  • antiarytmika
  • antibiotika
  • antihistaminika
  • antipsychotika
  • léky snižující hladinu cholesterolu
  • léky na diabetes
  • diuretika

Někteří lidé mohou tento stav zdědit, ale neuvědomují si, že ho mají, dokud nezačnou užívat nějaké léky, které ho zhoršují. Pokud dlouhodobě užíváte některý z výše uvedených léků, lékař může pravidelně sledovat váš srdeční rytmus na EKG, aby kontroloval nějaké neobvyklé vzory.

A také několik dalších věcí může způsobit syndrom dlouhého QT intervalu, zejména ty, které způsobují ztrátu draslíku nebo sodíku z krevního oběhu, jako například:

Jaké jsou příznaky syndromu dlouhého QT intervalu?

Lékař může identifikovat syndrom dlouhého QT intervalu na EKG dříve, než se u člověka objeví nějaké příznaky. EKG je vizuální sledování elektrické aktivity srdce.

Sponzorováno

Typické trasování má malou „vlnu“ zvanou P vlna, následovanou velkým vrcholem nazývaným QRS komplex. Po tomto vrcholu je další vlna, která je obvykle větší než P vlna zvaná T vlna. Každá z těchto změn signalizuje něco, co se děje v srdci. Kromě pohledu na každou část EKG lékaři také měří i vzdálenost mezi nimi. To zahrnuje vzdálenost mezi začátkem Q části komplexu QRS a vlnou T.

Pokud je vzdálenost mezi nimi konzistentně delší, než se očekávalo, může být diagnóza syndrom dlouhého QT intervalu.

Ne každý, kdo má syndrom dlouhého QT intervalu, má příznaky, ale ti, kteří je mají, mohou typicky pozorovat:

  • bolesti na hrudi
  • dušnost
  • krátkodobé poruchy vědomí
  • výraznější bušení srdce

Podle různých výzkumů 1 z každých 10 lidí se syndromem dlouhého QT intervalu prodělá náhlou smrt nebo náhlou srdeční smrt jako první příznak poruchy.

Proto je tak důležité pravidelně navštěvovat lékaře, pokud máte tento syndrom v rodině nebo máte nepravidelný srdeční tep.

Léčba syndromu dlouhého QT intervalu?

Na syndrom dlouhého QT intervalu není žádný lék. Léčba obvykle zahrnuje snížení rizika vzniku arytmie srdce:

  • užívání léků nazývaných beta blokátory ke snížení příliš rychlých srdečních rytmů
  • ideální je vyhýbat se lékům, o nichž je známo, že prodlužují QT interval
  • užívání blokátory sodíkových kanálů (Antiarytmika I. třídy )

Pokud pociťujete mdloby nebo jiné příznaky abnormálního srdečního rytmu, lékař vám může doporučit invazivnější léčbu, jako je implantace kardiostimulátoru nebo implantabilního kardioverter-defibrilátoru. Tato zařízení rozpoznávají a opravují abnormální srdeční rytmy.

Někdy lékař doporučí ablaci (operaci k nápravě elektrických nervů, které nesprávně přenášejí rytmy).

Jak mohu pacienti se syndromem dlouhého QT intervalu snížit riziko srdeční zástavy?

Sponzorováno

Pokud máte syndrom dlouhého QT intervalu, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se vyhnuli náhlé zástavě srdce.

  • Pracujte na snížení stresu a úzkosti, kdykoli je to možné. Zvažte, zda nedáte šanci cvičením jako jóga nebo meditace.
  • Vyhněte se namáhavému cvičení a některým druhům sportů, jako je plavání. Plavání, zejména ve studené vodě, je známým spouštěčem komplikací souvisejících s tímto syndromem.
  • Jezte více potravin bohatých na draslík.
  • Vyhněte se hlasitým zvukům, o kterých je známo, že spouští syndrom dlouhého QT intervalu, jako je hlasitý budík nebo zvonění telefonu.
  • Informujte blízké přátele a rodinu o tomto vašem stavu a o tom, na co se může stát, jako jsou například případy omdlévání nebo problémy s dýcháním.

A co si dále o srdci můžete přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva