Sponzorováno

Prolaps mitrální chlopně – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.48/5 (23)

 • Prolaps mitrální chlopně je stav, při kterém se jedna z chlopní v srdci, konkrétně mitrální chlopeň, zdeformuje a dočasně se při stahu srdečních svalů "vtáhne" do srdeční dutiny namísto toho, aby správně uzavřela a zabránila zpětnému toku krve. To může vést k různým příznakům, jako jsou srdeční arytmie, únava, dušnost nebo bolest na hrudi.
 • Prolaps mitrální chlopně může být způsoben genetickými faktory nebo se může vyvinout v důsledku jiných podmínek, jako je například infekce srdeční chlopně. Většina lidí s prolapsy mitrální chlopně nemá žádné závažné příznaky a ani nepotřebuje léčbu. Nicméně u některých jedinců může být nutná léčba, zejména pokud se objevují srdeční komplikace. Míra závažnosti a potřeba léčby se liší v závislosti na konkrétním případě.

Prolaps mitrální chlopně je strukturální změna mitrální chlopně srdce. Místo těsného uzavření se jedna nebo obě chlopně chlopně nafouknou do levé srdeční síně. Lékaři někdy označují tento stav jako Barlowův syndrom. Prolaps mitrální chlopně většinou zpočátku způsobuje jen málo příznaků nebo komplikací. U některých lidí nevyvolává vůbec žádné příznaky.

Prolaps mitrální chlopně se však může časem zhoršit. Když se tak stane, může zvýšit riziko vážných srdečních problémů, včetně infekcí, život ohrožující arytmie a městnavého srdečního selhání.

V důsledku toho by měl lékař, který se specializuje na onemocnění týkající se srdce, nazývaný kardiolog, nadále sledovat osobu s diagnózou prolapsu mitrální chlopně. V tomto článku vysvětlujeme, co způsobuje prolaps mitrální chlopně a jak jej léčit.

Co je prolaps mitrální chlopně?

Prolaps mitrální chlopně ovlivňuje způsob, jakým krev proudí srdcem.

Mitrální chlopeň je jednou ze čtyř chlopní v srdci. Chlopně řídí průtok krve mezi srdečními komorami. Srdeční chlopně jsou vlastně něco jako „dveře“ mezi srdečními komorami. Otevírají se a zavírají, aby umožnily průtok krve.

Mitrální chlopeň je umístěna mezi dvěma komorami srdce: levou síní a levou komorou. Řídí průtok krve ze síně do komory.

Když mitrální chlopeň funguje správně, při kontrakci levé komory se úplně uzavře. Přitom brání krvi v pohybu zpět nahoru do levé síně a krev místo toho proudí dopředu.

U lidí s prolapsem mitrální chlopně je struktura mitrální chlopně abnormální. V důsledku toho se krev může přesouvat z levé komory do levé síně, když se srdce smršťuje v důsledku nafouknutí chlopní. Tento zpětný únik krve se nazývá mitrální regurgitace.

Množství krve, které se vrací do levé síně, se u lidí s tímto onemocněním liší. Ve vzácných případech dochází k regurgitaci značného množství krve do levé síně, což způsobuje problémy.

Prolaps mitrální chlopně - ilustrace

Prolaps mitrální chlopně – ilustrace

 

Příčiny prolapsu mitrální chlopně?

K prolapsu mitrální chlopně dochází v důsledku abnormality mitrální chlopně. Mezi běžné abnormality, které způsobují prolaps mitrální chlopně, patří:

 • Cípy mitrální chlopně mohou být neobvykle dlouhé.
 • Otvor mitrální chlopně se mohl natáhnout a již se zcela neuzavírá.
 • Cípy chlopně mohou být příliš volné, což způsobuje jejich zatlačení zpět do srdeční síně.

Lékaři si nejsou vždy jisti hlavní příčinou, ale mají podezření, že by příčiny mohly být i genetické. Mnoho lidí s prolapsem mitrální chlopně ho má od narození a tento stav se obvykle vyskytuje v rodinách.

Ostatní lidé mohou prolaps mitrální chlopně „dostat“, když srdce „stárne“ a cípy chlopně se natahují a degenerují.

Někteří lidé s poruchami pojivové tkáně, jako je Marfanův syndrom, mohou mít také prolaps mitrální chlopně.

Příznaky prolapsu mitrální chlopně?

Mnoho lidí s prolapsem mitrální chlopně nikdy nezažije příznaky. Diagnóza je proto často překvapí.

U některých lidí se však objevují příznaky, které se časem zhoršují. Tyto příznaky se mohou lišit od osoby k osobě, ale mohou být obecně následující:

 • silné bušení srdce nebo pocit, že srdce přeskakuje nebo bije příliš silně
 • rychle bijící srdce
 • nepravidelný srdeční tep
 • únava
 • závratě nebo točení hlavy
 • dušnost
 • kašel
 • úzkost
 • bolest na hrudi a pocit nepohodlí, které není způsoben srdečním infarktem nebo jiným srdečním onemocněním

Každý, kdo má tyto příznaky, by to určitě měl konzultovat s lékařem.

Komplikace ve spojení s prolapsem mitrální chlopně

Ve velmi vzácných případech se mohou objevit komplikace a mohou být následující:

Komplikace jsou vzácné a většina lidí s prolapsem mitrální chlopně může vést normální zdravý život.

Sponzorováno

Diagnóza prolapsu mitrální chlopně?

Mnoho dalších stavů způsobuje příznaky podobné těm, které mají prolaps mitrální chlopně. Každý, kdo pociťuje silnou bolest na hrudi, by měl vyhledat pohotovostní péči, aby se vyloučil infarkt.

Většina lidí zjistí, že mají prolaps mitrální chlopně během stetoskopického vyšetření při rutinní návštěvě lékaře. Lékař při něm může detekovat srdeční šelest.

Po detekci zvuku si lékař pravděpodobně vyžádá testy k potvrzení diagnózy a posouzení závažnosti stavu. Tyto testy mohou být:

Léčba prolapsu mitrální chlopně?

Lidé s prolapsem mitrální chlopně často nepotřebují léčbu. Lékař však může doporučit léčbu, pokud osoba s prolapsem mitrální chlopně pociťuje příznaky nebo má významné množství krve regurgitující do levé síně.

V závislosti na závažnosti prolapsu a symptomech je k dispozici několik možností léčby. Léčba prolapsu mitrální chlopně má následující možnosti:

 • bedlivý dohled lékařem
 • léky
 • chirurgická operace

Ve většině případů je první přístup k léčbě prolapsu mitrální chlopně dostatečné časté pozorování lékařem (kardiologem). S tímto přístupem bude osoba s prolapsem mitrální chlopně pravidelně navštěvovat svého lékaře na kontroly srdce a hlásit jakékoli nové příznaky, které naznačují, že se stav zhoršuje. Tito pacienti také mohou podstupovat pravidelně echokardiogram.

Pokud má osoba závažnější případ prolapsu mitrální chlopně, který způsobuje příznaky, může lékař předepsat léky, které pomohou zvládnout tento stav, ačkoli tento přístup má omezenou účinnost. Lékař může předepsat léky nazývané beta-blokátory lidem, kteří mají pouze palpitace s minimálním zpětným tokem.

U výraznějších příznaků nebo zpětném toku může lékař předepsat kombinaci léků, jako:

 • léky na ředění krve ke snížení rizika krevních sraženin, pokud má osoba arytmii zvanou fibrilace síní
 • vazodilatátory k uvolnění krevních cév
 • diuretika k odstranění přebytečného sodíku a tekutin
 • léky na regulaci srdečního tepu

Lékař může doporučit i operaci k léčbě prolapsu mitrální chlopně, pokud:

 • dochází k těžké regurgitaci
 • množství regurgitace v průběhu času postupuje
 • srdeční sval se začíná roztahovat nebo slábnout
 • jsou u člověka přítomny významné příznaky, které nereagují na léky

Lékař obecně doporučí operaci pouze v případě, že se velké množství krve pohybuje zpět do síně a způsobuje vážné příznaky nebo vede k jiným, závažnějším komplikacím.

Při chirurgické léčbě onemocnění chlopně jsou možná dvě řešení – tzv. plastika („oprava“) chlopně nebo její náhrada.

Chirurg může použít otevřenou operaci srdce nebo méně invazivní techniku. Možnosti operace jsou:

 • Oprava mitrální chlopně (plastika chlopně): Tento postup utahuje cípy chlopně a pomáhá zastavit zpětný tok krve. Nejšetrnějším způsobem řešení pro pacienta je záchovná operace – plastika chlopně, což je chirurgická oprava poškozené chlopně bez nutnosti náhrady.
 • Výměna chlopně: Chirurg může potřebovat vyměnit chlopně, které není možné opravit pomocí protetických chlopní. Chlopně mechanické mají tu výhodu, že jejich trvanlivost je neomezená, neexistují její poruchy, je to chlopeň na celý život.
 • MitraClip: Minimálně invazivní postup, který „spojí“ cípy chlopně k sobě, aby se snížila netěsnost. Systém MitraClip umožňuje optimalizaci umístění svorky pod ultrazvukovou kontrolou a vyhodnocení jejího efektu v reálném čase.

Výhled pacientů

Ve většině případů není prolaps mitrální chlopně závažný nebo život ohrožující. Mnoho lidí, kteří mají tento stav, nepociťuje vůbec žádné příznaky. Stav se však může časem zhoršit a může dojít k rozvoji příznaků.

Každý, kdo pociťuje ostrou bolest na hrudi, by o tom měl mluvit s lékařem.

Sponzorováno

Máte s prolapsem mitrální chlopně zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si o srdci přečtěte

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com
 • Mitral Valve Prolapse Autoři: Sandy N. Shah; Manesh Kumar Gangwani; Tony I. Oliver.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva