Sponzorováno

Endokarditida – zánět srdeční výstelky – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (18)

 • Endokarditida je zánět srdeční výstelky, která se nazývá endokard. Endokard tvoří hladký povrch, který pokrývá chlopně srdce a vnitřní stěnu srdečních dutin. Endokarditida obvykle vzniká v důsledku infekce, často bakteriální, která může proniknout do krevního oběhu a nakonec se usadit na endokardu.
 • Příznaky endokarditidy mohou být: horečka, únava, bolesti kloubů, změny na kůži nebo neklidný srdeční rytmus. Diagnóza se obvykle potvrzuje pomocí klinických příznaků, krevních testů a obrazových vyšetření, jako jsou echokardiografie.
 • Léčba endokarditidy zahrnuje antibiotickou terapii a v některých případech chirurgický zákrok, zejména pokud jsou postiženy srdeční chlopně. Léčba by měla být individuálně přizpůsobena pacientovi a povaze infekce.
 • Prevence hraje také klíčovou roli, zejména u osob s rizikovými faktory, jako jsou vady chlopní srdce.

Endokarditida je vzácný stav, který znamená zánět srdeční výstelky. Je také známá jako infekční endokarditida, bakteriální endokarditida a plísňová endokarditida. Endokarditida je tedy zánět vnitřní výstelky vašeho srdce, nazývané endokard. Obvykle to způsobují bakterie. Když je zánět způsoben infekcí, stav se nazývá infekční endokarditida. Endokarditida je u lidí se zdravým srdcem neobvyklá.

Infekci obvykle způsobují streptokokové nebo stafylokokové bakterie. Vzácně ji mohou způsobit plísně nebo jiné infekční mikroorganismy.

Endokarditida je dvakrát častější u mužů než u žen.

Endokard (endocardium), též nitroblána srdeční, je vnitřní srdeční vrstva, která vystýlá srdeční dutiny

Endokard (endocardium), též nitroblána srdeční, je vnitřní srdeční vrstva, která vystýlá srdeční dutiny

 

Jaké jsou příznaky endokarditidy?

Příznaky endokarditidy nejsou vždy závažné a mohou se vyvíjet celkem pomalu. V počátečních stádiích endokarditidy jsou příznaky podobné mnoha jiným onemocněním. To je důvod, proč mnoho případů zůstává nediagnostikováno.

Mnohé z příznaků jsou podobné případům chřipky nebo jiných infekcí, jako je zápal plic. Někteří lidé však pociťují závažné příznaky, které se objeví náhle. Tyto příznaky mohou být způsobeny zánětem nebo souvisejícím poškozením, které zánět způsobuje.

Mezi běžné příznaky endokarditidy patří:

 • srdeční šelest, což je abnormální srdeční zvuk turbulentního průtoku krve srdcem
 • bledá kůže
 • horečka nebo zimnice
 • silné noční pocení
 • bolesti svalů nebo kloubů
 • nevolnost nebo snížená chuť k jídlu
 • pocit tlaku v levé horní části břicha
 • neúmyslné hubnutí
 • oteklé nohy, nohy nebo břicho
 • kašel nebo dušnost

Méně časté příznaky endokarditidy potom jsou:

 • krev ve vaší moči
 • ztráta váhy
 • zvětšená slezina, která může být citlivá na dotek

Mohou se také objevit určité změny na kůži, jako:

 • citlivé červené nebo fialové skvrny pod kůží na rukou nebo nohou
 • drobné červené nebo fialové skvrny z krvinek, které vytékaly z prasklých kapilárních cév, které se obvykle objevují na očním bělmu, uvnitř tváří, na střeše úst nebo na hrudi

Příznaky infekční endokarditidy se velmi liší od člověka k člověku. Mohou se v průběhu času měnit a závisí na příčině vaší infekce, zdraví srdce a délce trvání infekce. Pokud máte v anamnéze srdeční problémy, operaci srdce nebo předchozí endokarditidu, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře, pokud máte některý z těchto příznaků. Obzvláště důležité je kontaktovat svého lékaře, pokud máte neustálou horečku, která neustoupí, nebo jste neobvykle unavení a nevíte proč.

Jaké jsou příčiny endokarditidy?

Hlavní příčinou endokarditidy je přemnožení bakterií. Ačkoli tyto bakterie běžně žijí na vnitřních nebo vnějších površích vašeho těla, mohou se přenést dovnitř do krevního oběhu. Bakterie by se také mohly dostat přes řezy do kůže nebo ústní dutiny. Váš imunitní systém normálně bojuje s bakteriemi dříve, než způsobí problém, ale tento proces u některých lidí selže.

V případě infekční endokarditidy zárodky putují vaším krevním řečištěm a do srdce, kde se množí a způsobují zánět. Endokarditidu mohou také způsobit houby nebo jiné zárodky.

Bakterie se mohou dostat do vašeho krevního oběhu prostřednictvím:

 • jídla a pití
 • čištění zubů a způsobení ran v ústech
 • špatné ústní hygieny nebo onemocněním dásní
 • absolvování zubního zákroku, který vám poškodí dásně
 • pohlavně přenosné choroby
 • kontaminované jehly
 • prostřednictvím zavedeného močového katétru nebo intravenózního katétru

Rizikové faktory pro endokarditidu

Rizikové faktory pro rozvoj endokarditidy jsou následující:

 • injekční aplikace nelegálních látek nitrožilně jehlou kontaminovanou bakteriemi nebo houbami
 • zjizvení způsobené poškozením srdeční chlopně, které umožňuje růst bakterií nebo choroboplodných zárodků
 • poškození tkáně v důsledku endokarditidy v minulosti
 • máte srdeční vadu
 • máte umělou náhradu srdeční chlopně

Jak se diagnostikuje endokarditida?

Váš lékař před provedením jakýchkoli testů projde vaše příznaky a anamnézu. Pak použije stetoskop, aby naslouchal vašemu srdci. Mohou být také provedeny následující testy:

Sponzorováno

Krevní test

Pokud má váš lékař podezření, že máte endokarditidu, bude nařízeno vyšetření hemokultury, které potvrdí, zda ji způsobují bakterie, plísně nebo jiné mikroorganismy. Jiné krevní testy mohou také odhalit, zda jsou vaše příznaky způsobeny jiným stavem, jako je anémie.

Transtorakální echokardiogram

Transtorakální echokardiogram je zobrazovací test používaný k zobrazení vašeho srdce a jeho chlopní. Tento test využívá ultrazvukové vlny k vytvoření obrazu vašeho srdce, přičemž zobrazovací sonda je umístěna na přední straně vašeho hrudníku. Váš lékař může tento zobrazovací test použít k vyhledání známek poškození nebo abnormálních pohybů vašeho srdce.

Transezofageální echokardiogram

Pokud transtorakální echokardiogram neposkytuje dostatek informací pro přesné posouzení vašeho srdce, může váš lékař nařídit další zobrazovací test nazývaný transezofageální echokardiogram. To se používá k zobrazení vašeho srdce prostřednictvím vašeho jícnu.

Elektrokardiogram

K získání lepšího přehledu o elektrické aktivitě vašeho srdce může být vyžadován elektrokardiogram (EKG). Tento test dokáže detekovat abnormální srdeční rytmus nebo frekvenci. Technik k vaší pokožce připojí 12 až 15 měkkých elektrod. Tyto elektrody jsou připojeny k elektrickým vodičům (dráty), které jsou následně připojeny k EKG přístroji.

Rentgen hrudníku

Zhroucená plíce nebo jiné plicní problémy mohou způsobit některé stejné příznaky jako endokarditida. Rentgen hrudníku může být použit k zobrazení vašich plic a zjištění, zda se zhroutily nebo zda se v nich nahromadila tekutina. Nahromadění tekutiny se nazývá plicní edém.

Rentgen může pomoci lékaři rozpoznat rozdíl mezi endokarditidou a jinými stavy, které se týkají vašich plic.

Léčba – jak se endokarditida léčí?

Antibiotika

Pokud je vaše endokarditida způsobena bakteriemi, bude léčena intravenózní antibiotickou terapií. Váš lékař vám doporučí užívat antibiotika, dokud nebudou infekce a související zánět účinně léčeny. Pravděpodobně je budete dostávat v nemocnici alespoň týden, dokud se neukáží známky zlepšení. I po propuštění z nemocnice budete muset pokračovat v antibiotické léčbě. Později během léčby můžete přejít na perorální antibiotika. Dokončení antibiotické terapie obvykle trvá až šest týdnů.

Chirurgická operace

Prodloužená infekční endokarditida nebo poškozené srdeční chlopně způsobené endokarditidou mohou vyžadovat operaci k nápravě. Chirurgický zákrok může být proveden k odstranění jakékoli mrtvé tkáně, jizvy, nahromadění tekutiny nebo úlomků z infikované tkáně. Chirurgické řešení může být také provedeno k opravě nebo odstranění vaší poškozené srdeční chlopně a její nahrazení buď umělým materiálem nebo zvířecí tkání.

Jaké jsou komplikace spojené s endokarditidou?

Komplikace se mohou vyvinout z poškození způsobeného vaší infekcí. Ty mohou zahrnovat abnormální srdeční rytmus, jako je fibrilace síní, krevní sraženiny, poranění jiných orgánů a hyperbilirubinémie se žloutenkou. Infikovaná krev může také způsobit embolii neboli sraženiny, které se přesunou do jiných částí vašeho těla.

Mezi další orgány, které mohou být ovlivněny, patří:

 • ledviny, které se mohou zanítit a způsobit stav nazývaný glomerulonefritida
 • plíce
 • mozek
 • kosti, zejména páteř, které se mohou infikovat a způsobit osteomyelitidu

Bakterie nebo houby mohou cirkulovat z vašeho srdce a ovlivnit tyto oblasti. Tyto bakterie mohou také způsobit vznik abscesů ve vašich orgánech nebo jiných částech těla.

Další závažné komplikace, které mohou vzniknout z endokarditidy, jsou například mrtvice a srdeční selhání.

Prevence – jak lze endokarditidě předejít?

Dobrá ústní hygiena a pravidelné návštěvy u zubaře mohou pomoci snížit riziko hromadění bakterií v ústech a pronikání do krevního řečiště. To snižuje riziko vzniku endokarditidy v důsledku orální infekce nebo poranění. Pokud jste podstoupili zubní ošetření, po kterém vám byla předepsána antibiotika, užívejte antibiotika podle pokynů lékaře.

Pokud máte v anamnéze vrozenou srdeční chorobu, prodělali jste operaci srdce nebo máte endokarditidu, sledujte příznaky a příznaky endokarditidy. Zvláštní pozornost věnujte přetrvávající horečce a nevysvětlitelné únavě. Pokud máte některý z těchto příznaků, kontaktujte co nejdříve svého lékaře.

Sponzorováno

Měli byste se také vyhnout piercingům na těle, tetování a samozřejmě IV užívání drog – jakýkoli z těchto postupů by mohl umožnit pronikání bakterií do vaší krve.

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: edesignua / depositphotos.com
 • Infectious Endocarditis Autoři: Aaron W. Yallowitz; Lawrence C. Decker.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva