Sponzorováno

Daktylitida – zánět a otok prstů – příznaky, příčiny a léčba 4.47/5 (17)

  • Daktylitida je medicínský termín, který označuje zánět a otok prstů, zejména kloubů prstů. Tento stav je obvykle spojen s revmatoidní artritidou, autoimunitním onemocněním, které postihuje klouby a může způsobit zánět a deformaci prstů.
  • Při daktylitidě dochází k otoku prstů, což může vést k bolesti, zarudnutí a omezenému pohybu kloubů. Tento stav může postihnout jednotlivé prsty nebo může být rozsáhlejší, zahrnující více prstů na jedné nebo obou rukách.
  • Daktylitida je častým příznakem revmatoidní artritidy, ale může být také spojena s jinými autoimunitními onemocněními, jako je například psoriatická artritida nebo Crohnova nemoc.
  • Léčba daktylitidy závisí na základní příčině a závažnosti stavu. To může zahrnovat užívání léků proti zánětu, kortikosteroidů nebo imunosupresiv, které mohou pomoci snížit zánět a otok prstů. Fyzioterapie a cvičení také mohou být užitečné k posílení svalů a zlepšení pohybu postižených prstů.

Daktylitida označuje otoky prstů na rukou a nohou, které mohou způsobit, že získají vzhled připomínající „klobásu“. Daktylitida může být příznakem několika různých problémových zdravotních stavů, například některých forem artritidy, tuberkulózy a syfilis.

Tento článek se zabývá nejčastějšími příčinami daktylitidy, její diagnózou a léčbou.

Co je daktylitida?

Jedním ze způsobů, jak imunitní systém těla reaguje na nemoci a zranění, je zánět. Zánět způsobuje otoky, bolest a další fyzické změny, zatímco tělo bojuje s infekcí.

Daktylitida je druh zánětu na rukou nebo nohou. Příznaky jsou zejména otok jednoho nebo více prstů, často postihující celou ruku nebo nohu. Otok může dát prstům nafouklý vzhled připomínající „klobásu“ (proto se někdy daktylitidě říká „klobásový prst“). Tento otok může být dost bolestivý a ztěžuje pohyb postiženou oblastí.

Daktylitida se může objevit v důsledku infekce nebo v důsledku změny imunitního systému. Často je důsledkem autoimunitního onemocnění. Autoimunitní stavy způsobují, že imunitní systém napadá zdravé tkáně.

Daktylitida - ilustrace

Daktylitida – ilustrace

 

U kterých typů artritidy se daktylitida vyskytuje?

Spondyloartróza se týká typů artritidy, které postihují klouby a tkáně, kde se šlachy a vazy připojují ke kostem. Jednou z nejčastějších forem spondyloartrózy je psoriatická artritida. Podle jedné studie se daktylitida vyskytuje u 16–49 % lidí s psoriatickou artritidou.

Podobné formy daktylitidy se mohou vyskytovat také u reaktivní artritidy. Reaktivní artritida se vyvíjí v reakci na infekce v jiných částech těla. Bakteriální infekce střeva, jako je salmonela, a sexuálně přenosné infekce, jako jsou chlamydie, jsou nejčastějšími příčinami reaktivní artritidy.

Stejn8 studie také uvádí, že daktylitida postihuje přibližně 5 % až 9,6 % lidí s dnou. V případech dny se nadbytek kyseliny močové ukládá v kloubech, což způsobuje zánět.

Jiné příčiny daktylitidy

Některá onemocnění a infekce, které způsobují zánět, mohou způsobit daktylitidu. Mezi nejčastější příčiny oteklých prstů na rukou nebo nohou patří následující.

Srpkovitá anémie
Srpkovitá anémie se týká skupiny genetických poruch, které postihují červené krvinky. Normálně mají červené krvinky diskovitý tvar. U lidí se srpkovitou anémií však změny hemoglobinu mohou změnit tvar krvinek na srpkovitý neboli zakřivený tvar.

Změny v proteinech hemoglobinu pak mohou ovlivnit schopnost těla získat dostatek kyslíku. Nedostatek kyslíku ve tkáních způsobuje náhlou silnou bolest a člověk může muset jít do nemocnice na ošetření.

Daktylitida je charakteristickým příznakem srpkovité anémie, zejména u dětí. Obvykle se objevuje u kojenců ve věku kolem 6 měsíců, ale může se objevit až do věku 4 let.

Sponzorováno

Objeví-li se daktylitida jako vedlejší účinek srpkovité anémie, může doprovázet horečku, bolest a zvýšený počet bílých krvinek. Lékaři by měli vyšetřit děti s oteklými prsty na srpkovitou anémii a další stavy.

TBC
Daktylitida je méně častou komplikací TBC. TBC je infekční bakteriální onemocnění, které může způsobit zánět v plicích. Ve vzácných případech může způsobit i zánět kostí. Tento zánět kostí způsobuje otoky kostí rukou nebo nohou, způsobuje bolest a změny tvaru prstů na rukou nebo nohou. Ve většině případů to postihuje pouze jednu stranu těla.

Daktylitida je nejčastější u dětí a dospívajících s TBC, i když tuto komplikaci mohou potkat i dospělí.

Sarkoidóza
Sarkoidóza je zánětlivý autoimunitní stav, který může postihnout srdce, játra, ledviny, plíce a další orgány. Způsobuje vážné problémy v orgánech a může být dokonce smrtelný.

Velmi vzácně může sarkoidóza postihnout kosti a svaly rukou a způsobit bolestivé otoky. Lidé s tímto příznakem mohou také mít tzv. lupus pernio, který způsobuje léze a plaky na obličeji, uších a prstech.

Infekce
Některé infekce mohou způsobit otok tkáně hluboko pod kůží nebo dokonce v kosti. Tento otok může způsobit příznaky daktylitidy.

Daktylitida se může také objevit v důsledku syfilis. Syfilis se může během těhotenství rozšířit na kojence, což má za následek vrozenou syfilis. Ve vzácných případech se u dětí narozených s vrozenou syfilis může vyvinout daktylitida na rukou nebo nohou. To je způsobeno zánětem v kosti a tkáni. Obvykle postihuje obě strany těla.

Bolest & daktylitida

Daktylitida způsobuje otoky a může vést k fyzické bolesti. Stejně jako u mnoha forem zánětu může být kůže kolem postižené oblasti velmi citlivá. Daktylitida proto může narušit schopnost člověka vykonávat své každodenní činnosti.

Léčba daktylitidy

Léčba daktylitidy primárně znamená řešení a léčbu základní příčiny otoku. Například lidé s artritidou mohou potřebovat užívat léky na artritidu, infekce mohou vyžadovat léčbu antibiotiky. Pokud je otok bolestivý, může lékař předepsat léky proti bolesti nebo doporučit použití nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen.

Osoba s TBC nebo srpkovitou anémií může vyžadovat hospitalizaci pro tyto stavy.

Domácí léčba daktylitidy

Domácí léčba obvykle znamená zejména zvládnutí základní příčiny daktylitidy a vyhýbání se činnostem, které mohou mít dopad na postiženou oblast.

Osoba, která má daktylitidu způsobenou artritidou, může mít prospěch ze spolupráce s fyzioterapeutem, zapojování se do lehkých aktivit a konzumace vyvážené stravy. Všechny tyto domácí prostředky mohou pomoci člověku udržet zdraví kloubů.

Aplikace studeného obkladu na oblasti zánětu může také pomoci snížit vzplanutí spojené s artritidou. To je vyzkoušená domácí metoda pro úlevu od příznaků.

Výhled pacientů

Při rychlé léčbě bývají vyhlídky pacientů s daktylitidou dobré. Bolest a otok obvykle vymizí po léčbě základního stavu. V případě srpkovité daktylitidy otok většinou sám odezní.

Mnoho příčin daktylitidy jsou však nevyléčitelné chronické stavy. Tyto stavy mohou vyžadovat pokračující, neustálou léčbu. Pokud léčba přestane účinkovat, může se daktylitida znovu objevit.

Lidé s psoriatickou artritidou mohou zaznamenat několik vzplanutí daktylitidy, jak se stav vyvíjí. Pečlivá léčba a sledování může snížit závažnost daktylitidy a může zabránit jejímu návratu.

Protože mnoho stavů, které způsobují daktylitidu, je vážných, je životně důležité, aby člověk kvůli otokům prstů co nejdříve kontaktoval lékaře.

Shrnu to

Daktylitida, neboli „klobásovité prsty“, je forma zánětu, která postihuje především prsty na rukou a nohou. Osoba může zažít daktylitidu na jednom prstu, více prstech nebo dokonce na celé ruce nebo noze. Otok z tohoto stavu je často hodně bolestivý.

Daktylitida může být důsledkem různých forem artritidy, srpkovité anémie, TBC, sarkoidózy a četných bakteriálních infekcí.

Sponzorováno

Léčba stavu se obvykle zaměří na léčbu jeho základních příčin.

A dále něco ke čtení

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva