Sponzorováno

Alkohol a vysoký krevní tlak – na co si dát pozor? 4.83/5 (12)

 • Pití alkoholu zvyšuje krevní tlak a opakované pití způsobuje trvalý vysoký krevní tlak.
 • Konzumace alkoholu je zcela preventabilní příčinou těžké hypertenze (lékařský název pro trvalý vysoký krevní tlak) u mužů i žen. Neléčený vysoký krevní tlak výrazně zvyšuje riziko mrtvice a srdečního infarktu.
 • Vztah mezi alkoholem a srdcem se stále aktivně studuje a diskutuje. Někteří věří, že mírné pití je protektivní, ale nedávné studie zjistily, že žádné množství alkoholu pro nás není dobré.
 • Studie z roku 2022 publikovaná JAMA Network Open zjistila, že i nízké úrovně příjmu alkoholu při pravidelné konzumaci jsou spojeny se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních problémů, jako je vysoký krevní tlak, a že toto riziko se exponenciálně zvyšuje se zvyšující se vyšší konzumací alkoholu.
 • A pozor, mnoho odborníků také poznamenává, že přesvědčení, že červené víno je zdravé pro srdce, je bohužel nepodložený mýtus.

Jak souvisí alkohol s vysokým krevním tlakem?

Jak souvisí alkohol s vysokým krevním tlakem?

Alkoholické nápoje jsou celkem oblíbené. Mírná až střídmá konzumace alkoholu je obvykle bezpečná, ale nadměrná konzumace alkoholu může zvýšit riziko několika metabolických stavů, včetně vysokého krevního tlaku.

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je celosvětově velmi častým onemocněním. Je to také jedna z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, jak alkohol ovlivňuje krevní tlak, některá další rizika spojená s pitím alkoholu a potenciální zdravotní přínosy snížení konzumace alkoholu.

Představme si krevní tlak?

Krevní tlak je množství (hodnota) tlaku v krevních cévách. Toto měření bere v úvahu systolický krevní tlak a diastolický krevní tlak.

Systolický tlak je tlak v tepnách srdce, když se srdce stahuje, a diastolický tlak označuje nejnižší tlak v tepnách, když se srdce mezi kontrakcemi uvolňuje. Jednotkou měření krevního tlaku jsou milimetry rtuti (mm Hg). Vyjadřuje se jako systolický tlak nad diastolickým tlakem.

Normální krevní tlak je nižší nebo roven 120/80 mm Hg a cokoli větší nebo rovné 140/90 mm Hg se považuje za vysoký krevní tlak.

Krevní tlak se nedá velmi rychle snížit, ale můžete změnit životní styl.

Krevní tlak se nedá velmi rychle snížit, ale můžete změnit životní styl.

 

Jak alkohol ovlivňuje krevní tlak

Pití alkoholu ovlivňuje krevní tlak více než jedním způsobem. Následující části se na některé z těchto způsobů podívají podrobněji.

Systém renin-angiotenzin-aldosteron

Konzumace alkoholu ovlivňuje renin-angiotensin-aldosteronový systém (RAAS) – zde je na toto téma studie. RAAS je řízen ledvinami a jeho funkcí je regulovat krevní tlak prostřednictvím tří hormonů: reninu, angiotensinu a aldosteronu.

Alkohol zvyšuje hladinu hormonu reninu v krvi, který způsobuje zúžení krevních cév. To znamená, že se cévy zmenšují v průměru. Renin také snižuje množství tekutin, které tělo vylučuje jako moč.

Tato kombinace vyšších hladin tekutin v těle a menších krevních cév zvyšuje krevní tlak.

Hladiny vazopresinu

Alkohol také snižuje množství vazopresinu, které tělo vytváří.

Vasopresin je antidiuretický hormon. Způsobuje, že tělo zadržuje vodu, což obvykle omezuje množství moči produkované ledvinami. Působení potlačení tohoto hormonu zesiluje diuretický účinek a vede k dehydrataci.

Hladiny kortizolu

Dalším potenciálním mechanismem je zvýšení hladin kortizolu (studii na toto téma najdete zde). Kortizol je hormon, který reguluje reakci těla na stres. Reguluje také metabolismus, imunitní funkce a zánětlivé dráhy.

Kortizol zvyšuje uvolňování katecholaminů, což jsou chemické látky v těle, které pomáhají regulovat mnoho procesů a pomáhají udržovat tělo tak, jak má.

Vyšší hladiny katecholaminů způsobují, že tělo vylučuje méně tekutin močí. Více tekutin v těle přímo zvyšuje hladinu krevního tlaku.

Citlivost baroreceptorů

Alkohol také snižuje citlivost baroreceptorů. Baroreceptory jsou typy receptorů přítomných v těle, které pomáhají regulovat krevní tlak.

Existují dva různé typy baroreceptorů: vysokotlaké baroreceptory a nízkotlaké receptory. Oba se aktivují, když se krevní cévy natahují.

Když krevní tlak klesá, tyto receptory pomáhají minimalizovat, jak moc se krevní cévy roztahují, aby se krevní tlak zvýšil. Podobně, když se krevní tlak zvyšuje, tyto receptory zvyšují roztahování stěn krevních cév, aby se krevní tlak snížil.

Alkohol zabraňuje baroreceptorům těla detekovat potřebu protáhnout krevní cévy a zvětšit jejich průměr, což způsobí zvýšení krevního tlaku.

Sponzorováno

Hladiny vápníku v krvi

Pití alkoholu zvyšuje množství vápníku, který se váže na krevní cévy. To zvyšuje citlivost krevních cév na sloučeniny, které je zužují. Stahování krevních cév zvyšuje krevní tlak.

Krevní tlak a druhy pití

Existují tři hlavní klasifikace pití. Jedná se o nadměrné pití, nárazové pití a mírné pití alkoholu.

 • Nadměrné užívání alkoholu znamená, že muži konzumují více než čtyři nápoje v kterýkoli daný den nebo více než 14 nápojů za týden a ženy konzumují více než tři nápoje v kterýkoli daný den nebo více než sedm nápojů za týden.
 • Nárazové pití alkoholu znamená, že muži vypijí pět nebo více nápojů za přibližně 2 hodiny a ženy vypijí čtyři nebo více nápojů za přibližně 2 hodiny.
 • Mírné pití alkoholu znamená, že muži pijí dva nebo méně nápojů denně a ženy konzumují jeden nápoj nebo méně denně.

Nedávné údaje naznačují, že mírné a nadměrné pití přispívá k vysokému krevnímu tlaku u mužů a žen.

Jedna nedávná studie v Journal of the American College of Cardiology zjistila, že u 17 059 účastníků byli ti, kteří pili mírně, a ti, kteří pili hodně, vystaveni významně vyššímu riziku vysokého krevního tlaku než ti, kteří nikdy nepili.

Další studie, tentokrát v Journal of the American Heart Association, uvádí, že nadměrné pití zvyšuje krevní tlak u mužů, ale ne u žen. Navzdory tomuto zjištění by se ženy měly snažit nezapojovat se do nadměrného pití.

Jaká je definice standardního nápoje?

Definice standardního nápoje je nápoj obsahující 14 gramů čistého alkoholu. Toto množství je přítomno v:

 • 350 ml běžného piva obsahujícího 5 % alkoholu
 • 140 ml vína s obsahem 12% alkoholu
 • 40 ml destilovaného lihu obsahujícího 40% alkoholu

PAMATUJTE: existují určité rozdíly v obsahu alkoholu. Například některá piva – zejména různá speciální piva – mohou obsahovat asi dvakrát více alkoholu než je uvedeno výše.

Alkohol zvyšuje krevní tlak. Když někdo má vyšší krevní tlak a vypije nárazově větší množství alkoholu, koleduje si o cévní mozkovou příhodu.

Další rizika užívání alkoholu

Alkohol zvyšuje riziko několika dalších krátkodobých i dlouhodobých zdravotních problémů.

Některá krátkodobá rizika jsou:

 • otrava alkoholem
 • nepravidelné dýchání
 • podchlazení
 • problémy s pamětí
 • nezřetelná řeč

Některá dlouhodobá rizika jsou:

 • onemocnění jater a selhání jater
 • problémy s duševním zdravím, jako je deprese nebo úzkost
 • závislost na alkoholu
 • oslabený imunitní systém
 • kardiovaskulární onemocnění, jako je mrtvice nebo nepravidelný srdeční tep
 • rakovina
 • neplodnost
 • podvýživa
 • přibývání na váze
 • snížená hustota kostí
 • vyšší hladiny cukru v krvi

Můžete pít alkohol s vysokým krevním tlakem?

U lidí s anamnézou hypertenze byl i malý příjem alkoholu spojen se zvýšeným krevním tlakem. U pacientů, kteří mají rizikové faktory, včetně hypertenze, se obecně doporučuje pít méně než jeden až dva alkoholické nápoje týdně [nebo] maximálně dva až čtyři nápoje týdně, ale v ideálním případě méně. Neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu, které by mohl konzumovat jedinec s chronickými zdravotními problémy.

Fáze hypertenze

Fáze hypertenze

 

Souhrn článku

Konzumace alkoholu může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku a dalších metabolických stavů několika způsoby. Alkohol může například ovlivnit hladiny vápníku, kortizolu a citlivost baroreceptorů, což vše může vést ke zvýšení krevního tlaku.

Aby se zabránilo různým zdravotním komplikacím, včetně vysokého krevního tlaku, měli by se lidé snažit omezit konzumaci alkoholu na jednu nebo dvě sklenice denně.

Sponzorováno

Pokud má někdo obavy, že on nebo někdo, koho zná, může být závislý na alkoholu, měl by co nejdříve vyhledat odbornou radu a podporu.

A dále si o alkoholu přečtěte

Studie a zdroje článku

 • Effect of alcohol on blood pressure Autoři: Sara Tasnim, Chantel Tang
 • Zdroj fotografie: DmitryPoch / depositphotos.com
 • Zdroj obrázku ve článku: stockdevil_666 / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva