Sponzorováno

Štítná žláza a deprese – jak spolu souvisí? 4.9/5 (10)

Deprese a poruchy štítné žlázy spolu mohou hodně souviset.

Deprese a poruchy štítné žlázy spolu mohou hodně souviset.

Vaše štítná žláza je žláza ve tvaru motýlku na přední straně vašeho krku, která vylučuje hormony. Tyto hormony regulují váš metabolismus, energetické hladiny a další důležité funkce ve vašem těle.

Dle odhadů se u více než 12 procent Evropanů vyvine během jejich života nějaký problém se štítnou žlázou. Ale až 60 procent těch, kteří mají nějaký problém se štítnou žlázou, si to neuvědomují. Pacienti s onemocněním štítné žlázy si dokonce často stěžují na poruchy nálad či problémy s intelektem.

Onemocnění štítné žlázy má některé příznaky společné s určitými problémovými stavy duševního zdraví. To platí zejména pro depresi a úzkost. Někdy jsou dokonce problémové stavy štítné žlázy špatně diagnostikovány jako tyto deprese nebo úzkost.

Podívejme se blíže na to, jaká je souvislost mezi problémovými stavy štítné žlázy a depresí či úzkostí.

Co říkají studie a výzkum

Vědci již dlouho věděli, že u lidí s onemocněním štítné žlázy je pravděpodobnější vznik deprese a naopak. Ale s rostoucí mírou diagnózy úzkosti a deprese u lidí je tento problém potřeba naléhavě řešit.

Hypertyreóza je stav charakterizovaný hyperaktivní štítnou žlázou. Přehled do oborné literatury odhaduje, že až 60 procent (zdroj zde) lidí s hypertyreózou má také diagnostikovánu klinickou úzkost. K depresi dochází až u 69 procent (zdroj zde) lidí s diagnózou hypertyreózy.

Hypertyreóza je spojena zejména s poruchami nálady a bipolární deprese. Výzkum je však v rozporu, jak silné je toto spojení. Jedna studie z roku 2007 odhalila, že tyreoiditida je pravděpodobně spojena s genetickou predispozicí bipolární poruchy. Kromě toho lithium, které se používá na léčbu bipolární deprese, může zhoršit nebo vyvolat hypertyreózu.

Hypotyreóza je stav charakterizovaný „pomalou“ nebo nedostatečně aktivní štítnou žlázou. V literatuře je pak konkrétně uvedeno spojení mezi nedostatkem hormonů štítné žlázy ve vašem centrálním nervovém systému s únavou, přírůstkem na váze a nedostatkem energie. To jsou všechno příznaky klinické deprese.

Časté příznaky, které pacienty trápí

Pokud máte hypertyreózu, mohou mít vaše příznaky mnoho společného s klinickou úzkostí a bipolární depresí. Tyto příznaky mohou být:

  • nespavost
  • úzkost
  • zvýšená srdeční frekvence
  • vysoký krevní tlak
  • změny nálady
  • podrážděnost

Na druhé straně příznaky hypotyreózy mají hodně společného s klinickou depresí a s tím, co lékaři nazývají „kognitivní dysfunkcí“. To jsou problémy jako ztráta paměti a obtížnost při organizaci vašich myšlenek. Dále jsou to příznaky:

Sponzorováno

  • nadýmání
  • přibývání na váze
  • ztráta paměti
  • potíže se zpracováním informací
  • únava

Překrývání příznaků stavů štítné žlázy a poruch nálady může vést k nesprávné diagnóze. A pokud vám byla diagnostikována duševní porucha, ale máte také nějaký problémový stav štítné žlázy, lékaři si toho třeba nemusí všimnout. Pokud lékaři dělají v této souvislosti krevní testy, mohou také testovat váš hormon stimulující štítnou žlázu (TSH). Hladiny hormonů T3 a T4 jsou specifické ukazatele, které mohou odhalit stav štítné žlázy. Cíleně se na to proto zeptejte.

Aby vám lékař pomohl zjistit, zda je deprese způsobena hypotyreózou, měl by vás určitě otestovat na poruchy štítné žlázy. Krevní testy je mohou potvrdit, pokud vykazují nízkou hladinu hormonu štítné žlázy zvaného tyroxin a vysokou hladinu hormonu zvaného tyreoid stimulující hormon (TSH).

Studie ukazují, že pokud máte hypotyreózu i depresi, mohou léky na štítnou žlázu fungovat lépe než antidepresiva. Zvyšují hladiny dvou hlavních hormonů štítné žlázy: trijodtyroninu (nazývaného také T3) a tyroxinu (T4).

Několik slov na závěr

I když jsou to samostatná onemocnění, deprese je někdy příznakem hypotyreózy. Tehdy vaše štítná žláza neprodukuje dostatek hormonu štítné žlázy. Určité léky mohou tyto úrovně zvýšit a to může zlepšit nebo vás úplně zbavit vašich příznaků, včetně deprese.

Oba tyto problémy sdílejí tolik příznaků, že lékaři někdy přehlédnou možnost, že u depresivních pacientů může být nízká hladina hormonů štítné žlázy (její špatná funkce). Máte-li hypotyreózu, můžete trpět únavou, slabostí, můžete mít potíže se soustředit. Můžete také spát až příliš mnoho (kvůli únavě). To vše pak může způsobit pocit deprese. A je snadné tyto problémy zaměnit (přehlédnout).

I když vaše hladiny TSH byly testovány jako normální, je možné, že příběh o tom, jaké je spojení štítné žlázy a deprese, je o něco delší.

Pokud vás úzkost a deprese trápí, určitě se lékaře ptejte na možné spojení těchto stavů s vaší štítnou žlázou. Požádejte konkrétně o screening hladiny hormonů T3 a T4, abyste zjistili, zda tyto úrovně jsou tam, kde by měly být.

Co byste nikdy neměli dělat, je přerušit léčbu vašeho problémového duševního stavu, aniž byste si o tom promluvili s lékařem.

A co si o štítné žláze či depresi ještě přečíst?

VIDEO: 100 kg na váze rozhodně není od štítné žlázy, vyvrací mýtus Michal Kršek

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie o štítné žláze

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva