Sponzorováno

Strava a jídelníček při hemeroidech – co ano a co ne? 4.76/5 (25)

Při hemeroidech dbejte na přísun vlákniny a tekutin!

Při hemeroidech dbejte na přísun vlákniny a tekutin!

Možná se budete divit, ale hemoroidy nejsou ani zdaleka vzácným onemocněním a umí potrápit různé věkové skupiny. Přesto jsou hemeroidy v našich zeměpisných šířkách nedostatečně diskutovaným a delikátní tématem. A my se v dnešním článku budeme hemeroidům věnovat z pohledu jídla a jídelníčku.

Z anatomického hlediska jde o vakovité rozšíření cév přirozeně se vyskytujících v oblasti análního kanálu. Mají funkci doplňkového svěrače a pomáhají při udržení stolice. Vlivem zvýšené stagnace (zadržování) krve a oslabení tkáně v análním kanále se mohou vyvinout v bolestivé a krvácející uzly.

Při jejich vzniku hrají důležitou roli faktory jako je dědičnost, stres, těhotenství, nedostatek pohybu, a především charakter přijímané stravy a obezita. Hemoroidy se nejčastěji projevují přítomností jasně červené krve na toaletním papíru nebo ve stolici, nepříjemným svěděním v okolí análního otvoru, pocitem tlaku a v neposlední řadě bolestí při vyprazdňování.

Hemeroidy – pomoci může i strava

Co je ale velmi důležité vědět je, že změnou stravovacích návyků a úpravou životního stylu lze významně zlepšit zdravotní stav pacienta v tomto směru. Je pochopitelné, že způsob stravování má přímý dopad na činnost trávicího systému a na konzistenci stolice. U pacienta s hemeroidy je nejdůležitější předcházet nadměrnému dráždění sliznice konečníku a řitní otvor následkem tvrdé a jinak dráždivé stolice. To lze docílit dodržováním zásad racionálního stravování.

Vnější a vnitřní hemeroidy

Vnější a vnitřní hemeroidy

 

Co si ale pod takovým racionálním stravováním představit? Pod tímto pojmem rozumíme takovou výživu, která optimálně uspokojí energetické nároky organismu na energii a poskytuje mu všechny důležité látky. Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí mezi zásady racionální výživy střídmost v jídle (nepřejídat se), vyváženost živin v jídelníčku, pravidelnost ve stravování, a pestré složení stravy.

Při hemeroidech se speciálně doporučuje jídelníček s dostatečným příjmem tekutin, vlákniny a bioflavonoidů. Eliminování dráždivých a pikantních jídel sehrává v dietě také svou roli. Hodně pijte čistou vodu a čaje.

Zásady racionálního stravování

Na co myslet?

Pitný režim

Ten je velmi důležitý! Pro zamezení vzniku komplikací u pacientů s hemoroidy je klíčové dodržování pitného režimu. Jak a kolik třeba pít? Když se přihlásí žízeň, je již obvykle pozdě. Žízeň je totiž nefyziologických stav, kdy obsah vody v organismu klesl pod optimální hranici.

Pít je třeba nejen, když jsme žízniví, ale pravidelně po malých dávkách během celého dne, abychom žízni předcházeli. Vědci zjistili, že pokud se napijeme jen ze žízně, hradíme asi jen 70% skutečné potřeby tekutin.

Pamatujte, že voda je základní a nepostradatelnou součástí lidského organismu a podílí se na většině fyziologických dějů. Má velký význam při vstřebávání živin ze střeva a velkou měrou se podílí na zdravém trávení. Podílí se na formování stolice a její konzistenci, což je u pacientů s hemoroidy naprosto zásadní. Je tedy třeba zajistit, aby byla stolice měkká a aby nedráždila hemoroidy, které by při nucené defekaci bolely a krvácely. Dospělým se doporučuje denně vypít minimálně 2 litry tekutin. Ale spíš více.

Sponzorováno

Vláknina

Obecně je vláknina rostlinného původu a tvoří ji komplex látek převážně sacharidové povahy. Lidské tělo ji neumí trávicími enzymy rozštěpit, nepřechází proto do krevního oběhu a není tedy zdrojem energie. Na základě své rozpustnosti se dělí na ve vodě rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. V prvním případě z ní vzniká po smíchání s vodou gelová substance, která změkčuje stolici, váže na sebe látky tukového charakteru a zpomaluje vstřebávání glukózy. Výsledkem je eliminace vzniku zácpy a dráždění již existujících hemoroidů. Nerozpustná vláknina prochází střevy nezměněna. Díky tomu zvětšuje objem stolice a zvyšuje pohyblivost střev, díky čemuž zkracuje dobu průchodu trávicím systémem. Navíc na sebe váže ve střevě různé toxiny a pomáhá s jejich vyloučením.

Výborným zdrojem rozpustné vlákniny je ovoce (zejména borůvky a fíky), zelenina (mrkev, špenát), brambory, ořechy, lněné semínka, psyllium a v neposlední řadě i luštěniny.

Nerozpustnou vlákninu lze bohatě nalézt v obilovinách, ořeších a olejnatých semenech. Při zvýšeném příjmu vlákniny je důležité dbát na pitný režim. Při nedostatku vody hrozí vznik zácpy. Takže na to pozor.

Bioflavonoidy

Každá dobrá dieta při léčbě hemoroidů by měla obsahovat i potraviny bohaté na bioflavonoidy. Bioflavonoidy (flavonoidy) jsou látky přirozeně se vyskytující v rostlinách. Dávají ovoci a zelenině jejich krásné barvy a zároveň je chrání před bakteriemi a hmyzem.

Existuje velké množství důkazů o tom, že nejen rostliny, ale i lidé profitují z jejich blahodárných účinků. Některé studie prokázaly spojitost mezi dlouhodobým užíváním bioflavonoidů a snížením svědění a krvácení hemoroidů. Tyto zázračné vlastnosti bioflavonoidů se připisují jejich schopnosti posílit stěnu krevních cév a zvýšit tak jejich odolnost.

Jakým potravinám se při hemeroidech vyhnout? Stop dráždivým potravinám

Při léčbě hemoroidů je dále vhodné omezit potraviny s dráždivými účinky, mezi které patří citrusy, pikantní jídla, rajčata a kofein.

Pokud jsou vaše hemoroidy způsobeny chronickou zácpou, zkuste nejíst příliš mnoho potravin s nízkým nebo žádným obsahem vlákniny, například

  • bramborové hranolky
  • fast food jídla
  • zmrzlina a sladkosti
  • mléko, sýr, zmrzlina a další mléčné výrobky
  • hotová jídla, jako jsou některá zmrazená a rádoby dietní jídla
  • zpracované potraviny, například pizza, párky v rohlíku a některé večeře vyrobené v mikrovlnné troubě

Sponzorováno

A co vy? Jak s hemeroidy bojujete vy? Budeme moc rádi za vaše rady a doporučení v komentářích.

Co s dále o hemeroidech přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva