Syndrom neklidného genitálu – co to je – příznaky, příčiny a léčba 4.9/5 (10)

Sponzorováno

O syndromu neklidného genitálu se příliš nemluví, přesto jde o nepříjemné onemocnění.

O syndromu neklidného genitálu se příliš nemluví, přesto jde o nepříjemné onemocnění.

Co že je to syndrom neklidného genitálu? Pravděpodobně jste o tomto syndromu nikdy neslyšeli, ale jeho název pravděpodobně vzbudilo váš zájem. Pojďme si tento syndrom představit v našem dnešním článku.

Syndrom neklidného genitálu je relativně neznámý stav, kdy se pacient či pacientka cítí v oblasti genitálu přetrvávající a nežádoucí neklid, jako je brnění, bolest nebo pálení.

Neurologické příčiny

Syndrom neklidného genitálu jako neklid v genitáliích a v oblasti pánve. Tento stav byl poprvé popsán jako „syndrom přetrvávajícího sexuálního vzrušení“ někdy v roce 2001 a mělo se za to, že má sexuální příčiny. Nyní je však zřejmé, že existuje souvislost mezi tímto syndromem a syndromem neklidných nohou, a je více než pravděpodobné, že příčiny budou spíše neurologické než sexuální, a proto došlo ke změně názvu syndromu.

V minulosti byl tedy tento stav špatně pochopen. Doposud bylo provedeno jen málo výzkumu a ten, který existuje, tak u něj panují obavy ohledně platnosti a relevance výsledků.

Podle výzkumů způsobuje syndrom neklidného genitálu u žen mnohem výraznější problémy než mužů (způsobuje mírné až těžké potíže).

Syndrom neklidného genitálu může být pro pacienta zdrojem tísně a může vést k sociálnímu stažení a odloučení.

Kvůli nedostatečnému výzkumu nejsou ani příčiny tohoto stavu moc dobře známy. Výzkum provedený Dr. Thomasem Facelle a jeho kolegy publikovanými v časopise Journal of Medicine ukazuje, že syndrom neklidného genitálu může pramenit z celé řady příčin, včetně kvůli užití určitých léků a díky psychologickým, neurologickým nebo cévním příčinám.

Sponzorováno

Jaké příznaky se u pacientů vyskytují?

Pacienti si obvykle stěžují na nepohodlí v oblasti genitálií. Toto nepohodlí definují pálení, mravenčení, pulsující svědění nebo bolest – v genitáliích nebo v oblasti pánve. Dále uvádí, že symptomy jsou často horší, když pacient sedí nebo leží, než když stojí nebo chodí. Příznaky se vyskytují také častěji v noci, než během dne.

Podobně, jak se u pacientů se syndromem neklidných nohou vyskytují také zhoršené příznaky při odpočinku nebo ležení, mají i pacienti se syndromem neklidného genitálu často nutkání se pohybovat, aby se snížily nepříjemné pocity, které zažívají.

Jak lze léčit syndrom neklidného genitálu?

Protože tento stav byl popsán teprve nedávno, pokyny pro léčbu syndromu neklidného genitálu dosud nebyly oficiálně definovány. Protože novější výzkum naznačuje podobnost syndromu neklidných nohou, obecně se věří, že stejné léky používané pro RLS by mohly být účinné pro syndrom neklidných genitálií. Tyto léky jsou známé jako agonisté dopaminu a zvyšují hladinu dopaminu v mozku. Tyto léky se používají také při jiných nízko-dopaminových stavech, jako je třeba Parkinsonova nemoc.

Protože neexistují žádné definované pokyny, diagnóza je založena na symptomech daných pacientem a na reaktivitě na předepsaného agonisty dopaminu.

V literatuře bylo zdokumentováno mnoho možností farmakologické a nefarmakologické léčby. Ukázalo se, že agonisté dopaminu jsou opravdu nejúčinnější při úlevě od příznaků. Známý je případ asijské ženy se symptomy naznačujícími syndrom neklidného genitálu po dobu 11 let, než byla diagnostikována, která dobře reagovala na lék Ropinirol.

Sponzorováno

A co vy? Máte s tímto syndromem nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře k tomuto tématu.

A co si dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva