Obsah článku
- Evokované potenciály jsou elektrické signály, které se měří na povrchu kůže nebo přímo z nervového systému (např. mozku nebo míchy) v reakci na různé stimuly. Tyto signály představují odpověď nervového systému na daný podnět a jsou důležité pro diagnostiku různých neurologických stavů.
- Evokované potenciály měří schopnost centrálního a periferního nervového systému správně reagovat na určité stimuly.
- Sledují funkční integritu nervových drah a pomáhají odhalovat jejich poškození nebo dysfunkci.
- Tyto testy jsou neinvazivní a velmi užitečné v neurologii při diagnostice různých poruch, které mohou ovlivňovat mozek, míchu, nervy nebo smyslové orgány.
Lékaři tento test používají třeba k diagnostice roztroušené sklerózy a dalších stavů, které mohou způsobit zpomalení reakcí člověka. Test dokáže detekovat neobvyklé reakce na stimulaci.
Popularita testu evokovaného potenciálu v posledních letech klesla, protože MRI nabízí dobrou představu o přesném zobrazení lézí, které se vyskytují u roztroušené sklerózy. Studie však i nadále naznačují, že evokované potenciály mohou mít stále své využití.
Evokované potenciály – bližší pohled
Existují tři hlavní typy evokovaných potenciálů, které se běžně používají:
Vizuální evokované potenciály (neboli VEP)
Co měří: VEP měří reakci zrakového systému (od oka po mozkovou kůru) na vizuální stimuly, jako jsou blikající světla nebo vzory (třeba šachovnice).
Použití: Toto vyšetření se používá k hodnocení funkce zrakových drah a k diagnostice poruch, jako je roztroušená skleróza, zrakové neuritidy nebo jiné problémy s optickým nervem.
Jak probíhá: Lékař umístí elektrody na pokožku hlavy. Pacient se posadí a zaměří se na střed obrazovky ve vzdálenosti několika metrů. Bude muset zavřít jedno oko po druhém a dívat se na šachovnicový vzor na obrazovce. Barvy čtverců se budou střídat jednou nebo dvakrát za sekundu.
Somatosenzorické evokované potenciály (neboli SEP)
Co měří: SEP zaznamenávají elektrickou aktivitu mozku v reakci na mechanické nebo elektrické stimuly na kůži nebo nervy končetin.
Použití: Toto vyšetření se používá k hodnocení nervových drah od periferních nervů přes míchu až do mozkové kůry. Pomáhá při diagnostice poruch míchy, periferních nervů, a některých centrálních neurologických onemocnění.
Jak se provádí: Lékař připevní elektrody k hlavě osoby. Pacient bude sedět nebo ležet v pohodlné poloze. Zdravotník umístí elektrody na pokožku hlavy a příslušné oblasti těla, jako je paže, noha nebo spodní část zad. Poté prostřednictvím elektrod vydá elektrický výboj o nízké intenzitě a zaznamenává dobu, kterou mozek potřebuje, aby na signál zareagoval. Výboj by neměl být bolestivý, ale může být na krátkou chvíli nepříjemný. Zdravotník (lékař, sestra) aplikuje podnět na tu část nervového systému, kde by mohlo dojít k poškození, například na míchu. Pokud výsledky ukazují neobvykle dlouhou dobu přenosu signálu, mohlo by to znamenat poškození nervové dráhy, a to i v „tichých“ případech, kdy člověk nepociťuje příznaky.
Sluchové evokované potenciály (AEP) nebo akustické evokované potenciály (BAEP/BSEP)
Co měří: Sluchové evokované potenciály zaznamenávají reakci sluchového systému (od vnitřního ucha přes mozkový kmen až do mozkové kůry) na zvukové stimuly, obvykle krátké tóny nebo kliky.
Použití: Toto vyšetření se používá k hodnocení sluchových drah a pomáhá při diagnostice problémů, jako jsou poruchy sluchu, neurinom akustiku, nebo poškození mozkového kmene.
Jak se provádí: Pacient bude sedět ve zvukotěsné místnosti se sluchátky. Elektrody budou na temeni hlavy a nejprve na jednom ušním lalůčku, pak na druhém. Pacient uslyší cvakání nebo tóny v jednom uchu, zatímco maskovací zvuk brání druhému uchu zachytit signál. Poté bude testováno druhé ucho. Doba potřebná k reakci na signál může ukázat, zda došlo k poškození sluchové dráhy v mozku nebo akustického nervu spojujícího ucho s mozkem.
Sponzorováno
Například, když se světlo odrazí od předmětu, stimuluje smyslové receptory v oku. Receptory vysílají elektrické signály do mozku ke zpracování. Signál, který stimuluje světlo, přichází do mozku pomaleji než signál, který stimuluje dotyk. Když totiž člověk něco vidí, tělo musí nejprve přeměnit světlo na elektrický signál, než jej pošle do mozku. Tuto dobu signalizace mohou ovlivnit také některé nemoci, což má za následek neobvykle pomalou dobu odezvy. To se může stát, když má člověk například roztroušenou sklerózu.
K roztroušené skleróze dochází, když chyba v imunitním systému vede k poškození tukové vrstvy myelinu, která chrání nervové buňky. Toto poškození ovlivňuje rychlost, kterou mohou elektrické signály cestovat přes nervové buňky. Testy evokovaného potenciálu měří dobu, kterou potřebuje mozek reagovat na smyslové podněty jako způsob detekce a monitorování problémů nebo nesrovnalostí ve fungování nervového systému.
Použití
Lékaři často používají testy evokovaného potenciálu k potvrzení diagnózy nebo sledování nervového systému, spíše než k určení příčiny pomalé reakce. MRI vyšetření a testy mozkomíšního moku jsou v dnešní době hlavními způsoby diagnostiky roztroušené sklerózy.
Nicméně, evokované potenciály mohou ještě doplnit nebo potvrdit diagnózu roztroušené sklerózy. Mohou být cenným nástrojem pro demonstraci pomalého přenosu signálu.
Studie, kterou výzkumníci zveřejnili v roce 2016, uvádí, že evokované potenciály jsou:
- ekonomickou metodou diagnostiky problémů
- vhodné jako doplněk výsledků jiných testů
- jediný způsob, jak posoudit, jak dobře fungují myelin, axony a synapse ve specifických senzomotorických drahách
Kromě toho, že evokovaný potenciální test hraje roli v diagnostice roztroušené sklerózy, může:
- posoudit sluch nebo zrak
- detekovat léze a nádory
- detekovat poškození nervů, jako je optický nerv
- hodnotit mozkovou aktivitu u pacientů v kómatu
- diagnostikovat a sledovat nemoci, které poškozují nervy
Co čekat při vyšetření?
Pacient by měl před testem informovat lékaře o všech zdravotních problémech, které může mít. Lékař pacientovi poradí, co dělat před testem a co očekávat.
- informujte svého lékaře o všech zdravotních problémech, alergiích a lécích, které užívají
- přineste si brýle, pokud budete podstupovat vizuální test
Je nepravděpodobné, že by se pacienti před testem museli postit nebo přestat užívat léky. Lékař provádějící test použije k připojení elektrod speciální pastu, gel nebo pásku. Umístění elektrod bude samozřejmě záviset na typu testu. Poté může začít test samotný.
Vyšetření jednotlivých evokovaných potenciálů je pak popsáno výše.
Rizika
Testy evokovaného potenciálu jsou procedurou s nízkou intenzitou a obvykle představují pro osobu jen velmi malé riziko – kromě malého nepohodlí během testu.
Vyšetření může být méně účinné u osoby s pokročilými příznaky. Svalové křeče nebo vážné poruchy zraku nebo sluchu mohou ovlivnit přesnost testu.
Výsledky vyšetření
Pokud test ukáže, že by mohla být přítomna roztroušená skleróza, lékař obvykle provede další testy, aby potvrdil diagnózu a vyloučil další možné příčiny příznaků.
Pokud výsledky všech testů naznačují roztroušenou sklerózu, lékař bude s jednotlivcem spolupracovat na nastavení vhodné léčby a sledování.
Výhled pacientů
V minulosti lékaři považovali roztroušenou sklerózu za neléčitelnou, ale vědci rychle postupují v porozumění nemoci a vyvíjejí nové způsoby léčby.
Typ léků známý jako nemoc modifikující terapii (DMT) může snížit počet vzplanutí u typu, který lékaři nazývají remitující recidivující RS (RRMS). Když má člověk RRMS, příznaky se mohou dočasně zhoršit a pak se zase zlepšit. DMT mohou také zpomalit progresi roztroušené sklerózy a snížit riziko, že se včas objeví závažnější příznaky.
Pro lidi, kteří pociťují závažné příznaky, jsou k dispozici různé možnosti léčby, které jim pomohou zvládnout jejich stav.
Roztroušená skleróza je zřídka smrtelná a u většiny lidí se nevyvinou závažné příznaky. Statistiky říkají, že 2 ze 3 lidí s roztroušenou sklerózou i nadále schopni chodit, i když mohou potřebovat pomůcky, jako je hůl.
Díky současné a zlepšující se léčbě může člověk s roztroušenou sklerózou očekávat stejnou délku života jako člověk bez tohoto onemocnění.
Shrnu to
Evokované potenciály měří schopnost centrálního a periferního nervového systému správně reagovat na určité stimuly. Sledují funkční integritu nervových drah a pomáhají odhalovat jejich poškození nebo dysfunkci.
Tyto testy jsou neinvazivní a velmi užitečné v neurologii při diagnostice různých poruch, které mohou ovlivňovat mozek, míchu, nervy nebo smyslové orgány.
Sponzorováno
Máte s evokovanými potenciály nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře.
Studie a zdroje článku
- Visual Evoked Potential Autoři: Cinzia Baiano; Marco Zeppieri.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nervy a nervová soustava, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články