Sponzorováno

Alergie na latex – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

 • K alergii na latex dochází, když imunitní systém člověka zaútočí na přírodní latex, který se používá v mnoha produktech. Alergie na latex je přecitlivělost na bílkoviny, které se vyskytují v přírodním latexu.
 • Přírodní latex se získává z kaučukovníku, a proto se může vyskytovat v mnoha výrobcích, jako jsou například lékařské rukavice, kondomy, náplasti, hadice, dudlíky, sportovní pomůcky a další výrobky z pryže.
 • Alergické reakce na latex se pohybují od mírných až po těžké a mohou být dokonce smrtelné.
 • Neexistuje žádný lék. Lidé s touto alergií by se měli vyhýbat latexu.

I latexové rukavice mohou u člověka s alergií na latex způsobit problémy

I latexové rukavice mohou u člověka s alergií na latex způsobit problémy

Co je to alergie na latex?

Alergie na latex je reakce na přírodní kaučukový latex, látku, která pochází z mízy kaučukovníku (Hevea brasiliensis). Mnoho produktů je vyrobeno z přírodního kaučukového latexu, včetně gumových rukavic, balónků a kondomů. Reakce na latex se pohybují od mírných až po těžké a mohou být dokonce smrtelné.

Lidé s alergií na latex mohou mít alergickou reakci, i když vdechnou latexové částice nebo přijdou do fyzického kontaktu s latexem. Příznaky reakce na latex zahrnují podráždění kůže, vyrážku, kopřivku, rýmu a potíže s dýcháním. Na alergii na latex neexistuje žádný lék. Lidé s tímto onemocněním by se měli vyhýbat výrobkům s latexem a zvážit použití náramku s popisem jejich alergie.

Při alergické reakci na latex se tělo chová jako při imunitní reakci na cizí látku. Imunitní systém těla produkuje protilátky proti bílkovinám v latexu, což může způsobit různé příznaky, jako jsou kožní vyrážky, svědění, kýchání, rýma, zduření obličeje, puchýře a dokonce i astmatické příznaky. U některých jedinců může alergie na latex způsobit závažné reakce až anafylaktický šok, což je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Lidé s vysokým rizikem pro vznik alergie na latex jsou ti, kteří jsou často vystaveni výrobkům z latexu, jako jsou například lékaři, zdravotní sestry, zubaři, kadeřníci, stavitelé a další. Pokud máte podezření na alergii na latex, je důležité vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit alergologické vyšetření.

Jak časté jsou alergie na latex?

Alergie na latex jsou vzácné. Méně než 1 % lidí v Evropě je alergických na latex. Alergie na latex se v posledních letech snížily, protože více nemocnic nyní používá rukavice bez latexu a pudru.

Alergie na latex se může vyvinout u každého, ale někteří lidé mají vyšší riziko rozvoje tohoto stavu. Mezi rizikové faktory alergie na latex patří:

 • Opakovaná expozice latexu: Častý kontakt s latexem může způsobit přehnanou reakci vašeho těla a vznik alergické reakce. Lidé, kteří pravidelně nosí latexové rukavice, mají větší pravděpodobnost vzniku alergie na latex. Vyšší riziko mají i lékaři, zubaři a lidé, kteří pracují v kosmetickém průmyslu.
 • Časté chirurgické zákroky: Děti a dospělí, kteří podstoupili několik operací, mají zvýšené riziko vzniku alergie na latex. U dětí s rozštěpem páteře je obzvláště pravděpodobné, že budou mít alergii na latex, protože léčba tohoto stavu zahrnuje četné lékařské procedury a operace v mladém věku. Zdravotnický materiál pro tyto procedury (včetně katétrů a gumových rukavic) často obsahuje latex.
 • Alergie v anamnéze: Spolu s alergií na latex se často vyskytují další alergie, včetně alergické rýmy (senná rýma). Lidé, kteří jsou alergičtí na latex, mohou být alergičtí na některé potraviny, včetně banánů, kiwi, avokáda a kaštanů. Souvislost mezi latexovými alergiemi a potravinovými alergiemi se nazývá latex-food syndrom.

Jaké jsou typy alergie na latex?

Existují dva typy alergických reakcí na přírodní latex. Typy latexových reakcí jsou:

Alergie na latex zprostředkovaná IgE (typ I)

Osoba s alergií na latex typu I je alergická na protein z přírodního kaučukovníku. Expozice latexu způsobuje, že imunitní systém vytváří protilátky IgE (imunoglobulin E). Tyto protilátky způsobují příznaky alergické reakce. Alergie na latex zprostředkovaná IgE může být dokonce i život ohrožující.

Kontaktní dermatitida zprostředkovaná buňkami (typ IV)

Tato alergie způsobuje podráždění a zánět kůže (tzv. kontaktní dermatitida). Na kůži se mohou tvořit puchýře a může z nich vytékat tekutina. Kontaktní dermatitida zprostředkovaná buňkami není život ohrožující, ale může být velmi obtěžující a v některých případech může vést k alergii na latex zprostředkovanou IgE.

Příznaky – jaké jsou příznaky alergie na latex?

Příznaky alergické reakce na latex mohou být mírné nebo závažné. Mohou se objevit hned po vystavení latexu nebo až o několik hodin později. Při prvním kontaktu s latexem nemusíte mít příznaky. Příznaky alergie na latex jsou obecně tyto:

Sponzorováno

 • Podráždění kůže: Po kontaktu kůže s latexem se objeví svědění, zánět, zarudnutí a otok. Můžete mít například svědění rtů po nafouknutí balónku nebo podráždění pochvy po sexu s partnerem, který použil latexový kondom.
 • Vyrážka: Svědivá vyrážka se objeví tam, kde se latex dotkl vaší kůže. Latexová alergická vyrážka se obvykle objeví během jednoho dne po expozici. Vyrážka se může rozšířit, pokud se dotkne kůže na jiných částech těla. Ale vyrážku můžete dostat z jiných faktorů, jako je použití příliš velkého množství dezinfekčního prostředku na ruce nebo příliš časté mytí rukou.
 • Kopřivka, rýma a kýchání: Časté jsou svědění, slzení a záněty kolem nosu a úst. Oči mohou otékat a zarudnout.
 • Potíže s dýcháním: Lidé, kteří mají závažné alergické reakce, mohou sípat nebo mít potíže s dýcháním. V závažných případech může dojít k anafylaxi. Anafylaxe může být dokonce i smrtelná. Pokud vy nebo někdo, koho znáte, máte alergickou reakci a nemůžete dýchat, zavolejte 112 nebo jděte na pohotovost.

Příčiny – Co způsobuje alergické reakce na latex?

Během alergické reakce zprostředkované IgE imunitní systém vašeho těla přehnaně reaguje na látku (jako je latex), která není pro většinu lidí škodlivá. Váš imunitní systém se vás snaží chránit uvolňováním chemické látky zvané histamin do vašeho krevního oběhu. Histamin způsobuje příznaky alergické reakce. Můžete zaznamenat kopřivku, rýmu a potíže s dýcháním.

Alergická reakce na latex může nastat, když se dotknete latexových výrobků nebo s nimi přijdete do kontaktu. Váš imunitní systém může také reagovat, pokud dýcháte drobné latexové částice ve vzduchu. Při prvním vystavení latexu nemusíte mít žádnou reakci. S každou expozicí se vaše alergické reakce mohou zhoršovat.

Jak se diagnostikuje alergie na latex?

Váš lékař vás vyšetří a zeptá se na vaše příznaky a expozici latexu. Měli byste sdílet informace o dalších alergiích, které máte, včetně reakcí na potraviny. Pokud máte v rodinné anamnéze alergie, sdělte to svému lékaři.

Váš lékař si může objednat i krevní test, aby zjistil, zda jste alergičtí na latex. Lékaři také používají kožní náplasťový test k diagnostice alergie na latex.

Co je kožní test?

Tento běžný test může být trochu nepříjemný, ale není bolestivý. Váš lékař nanese malé množství latexu na vaši kůži (obvykle na předloktí nebo záda) a poškrábe nebo jemně propíchne kůži jehlou. Poškrábáním kůže se pod povrch dostane trochu latexu.

Pokud jste alergičtí na latex, oblast zčervená a bude svědit. Mohou se u vás vyvinout vyvýšené šrámy (vypadají jako kopřivka). Podráždění kůže a pupínky ukazují, že váš imunitní systém reaguje. Obvykle trvá asi 15 až 30 minut, než dojde k reakci.

Léčba – lze alergii na latex léčit?

Na alergii na latex neexistuje žádný konkrétní lék. Pokud jste alergičtí na latex, měli byste:

 • Rozhodně se vyhnout produktům, které obsahují latex.
 • Řekněte lékařům, pečovatelům, učitelům a přátelům, že jste alergičtí.
 • Vyhněte se místům, kde může být latex ve vzduchu, jako je nemocniční pokoj, kde doktoři používají latexové rukavice.
 • Promluvte si se svým lékařem o nošení lékařského informačního náramku. V případě lékařské pohotovosti náramek dá ostatním vědět, že jste alergičtí na latex.
 • Pokud je diagnostikována alergická reakce na latex zprostředkovaná IgE, měli byste s sebou nosit injekční adrenalin. Ukažte pečovatelům, přátelům a členům rodiny, jak vám podat injekci, pokud máte reakci a nemůžete si injekci podat sami.

Prevence – jak předejít alergické reakci na latex?

Neexistuje způsob, jak zabránit alergii na latex, ale můžete se vyhnout alergické reakci. Pokud jste alergičtí na latex, měli byste se vyhnout produktům, které latex obsahují. Před lékařským zákrokem nebo zubním zákrokem informujte svého lékaře o své alergii. Požádejte je, aby používali rukavice a vybavení bez latexu.

Při objednávání z restaurace, pokud máte silnou alergii na latex, požádejte osobu, která vám připravuje jídlo, aby nosila rukavice bez latexu.

Mnoho každodenních předmětů pro domácnost, lékařské vybavení a oblečení obsahuje latex. Je důležité pečlivě číst etikety. Měli byste se vyhnout produktům, které obsahují latex, včetně:

 • Balónky.
 • Části oděvu a obuvi, jako jsou gumy ve spodním prádle, pláštěnky a boty do deště a podrážky tenisek nebo jiných bot.
 • Předměty kolem domu, včetně gumiček, podložek koberců a některých hraček a obvazů.
 • Předměty osobní péče, jako jsou hygienické vložky, kondomy a diafragmy.
 • Dudlíky na kojenecké lahve.
 • Některé typy make-upu, barvy na obličej a masky používané pro kostýmy.

Jakým potravinám se mám vyhnout, když mám alergii na latex?

Několik potravin může způsobit alergickou reakci u lidí s alergií na latex. Většina lidí s alergií na latex není na tyto potraviny alergická a měli byste se jim vyhýbat pouze tehdy, pokud to nařídí váš lékař. Mezi potraviny, které pravděpodobněji způsobí reakci u lidí s alergií na latex, patří:

 • Kaštany
 • Ovoce, jako jsou jablka, banány, avokádo, broskve, kiwi, nektarinky, meloun, fíky, papája a rajčata
 • Zelenina jako brambory, celer a mrkev.

VÝHLED / PROGNÓZA – Jaký je výhled pro lidi s alergií na latex?

Většina lidí zvládá alergii na latex s pomocí alergologa (lékaře, který se specializuje na alergie). Změnou životního stylu a vyhýbáním se potravinám, které mohou vyvolat reakci, je možné se alergické reakci vyhnout. Promluvte si se svým lékařem o krocích, které můžete podniknout, abyste se vyhnuli latexu.

Sponzorováno

Máte zkušenost s alergií na latex? Dejte nám vědět v komentářích vaše zkušenosti.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva