Sponzorováno

Přírodní léčba laryngitidy – TOP 12 tipů a způsobů 4.8/5 (20)

Jak na laryngitidu přírodně a přirozeně?

Jak na laryngitidu přírodně a přirozeně?

Vzbudili jste se dnes ráno s chraplavým hlasem? Je zde šance, že máte laryngitidu. Laryngitida nastává, když se stav vašich hlasivek zhorší jejich nadměrným použitím, podrážděním nebo vlivem nějaké infekce. Tento zánět způsobuje zkreslení vašeho hlasu.

Jen jedna noc nadšeného fandění (nebo křičení) u televize nebo na stadionu, třeba během fotbalové sezóny, nebo při koncertu – oboje může způsobit laryngitidu. Může být také být vyvolána nepříjemným nachlazením nebo chřipkou.

Primárním příznakem laryngitidy je chrapot. Naštěstí, pokud jste bez dalších závažnějších příznaků, není obecně nutné vyhledat lékaře. V devadesáti procentech případů laryngitidy, i přes strašidelný kašel a ošklivý chrapot, vám nehrozí žádné vážné nebezpečí. Příznaky slabší laryngitidy můžete léčit doma přírodními léky a čaji. Postačí také zvýšená poloha, otevřené okno a klid na lůžku. V případě dítěte je vhodné navštívit dětského lékaře, hlavně když jste se s touto situací předtím nesetkali, a to i v případě, i když stav dítěte není nijak dramatický.

Laryngitida se diagnostikuje pohledem do krku – laryngoskopií, kde lékař uvidí zduření hlasivek a sliznice hrtanu.

Druhy laryngitidy

Rozlišujeme 2 fotrmy této nemoci:

  • Akutní laryngitida: zánět sliznice trvající po dobu < 3 týdnů. Tato forma se rychle rozvíjí a trvá zhruba dva týdny. Příčinou je obvykle infekce horních dýchacích cest (chřipka nebo nachlazení, zejména virová, ke které se může přidat bakteriální), dlouhé hlasité mluvení, křičení a zpívání, alergie, vdechování chemických zplodin a kouře.
  • Chronická laryngitida: zánět sliznice a laryngu trvající více než 3 týdny. Chronický průběh zánětu bývá způsoben nervovou poruchou, polypy či uzly na hlasivkách, které vznikají v souvislosti s chronickou virovou infekcí, gastroesofageálním refluxem, nádorem nebo poraněním laryngu.

Kdy navštívit lékaře a kdy můžete léčit alternativně?

Akutní laryngitida typicky přejde sama o sobě cca za týden. Některé případy laryngitidy jsou způsobeny virovou infekcí (jako je nachlazení) nebo nadužíváním hlasu, což znamená, že antibiotika nepomohou.

Pokud jste zpěvák nebo někdo, kdo absolutně potřebuje používat svůj hlas, může lékař předepisovat kortikosteroidy, které někdy působí na snížení zánětu v hlasivkách.

Pokud vaše „chrapotání“ trvá více než pár týdnů, můžete mít chronickou (dlouhotrvající) laryngitidu. Chronická laryngitida by měla být určitě léčena lékařem, protože by mohla mít jinou základní příčinu, jako je reflux kyseliny nebo bakteriální infekce.

Pojďme se tedy podívat na přírodní metody léčby laryngitidy. Co použít a jak se chovat?

1. Šetřete váš hlas

To je základ. Když máte laryngitidu, vaše hlasivky jsou oteklé a podrážděné. Potřebují čas, aby se uzdravily. Snažte se vyhnout situacím, které vyžadují hodně mluvení nebo dokonce křičení.

Pokud budete muset mluvit na schůzce nebo před skupinou lidí, vyhněte se přirozenému pokušení zvyšovat váš hlas, aby vás bylo slyšet.

Používejte v období této nemoci svůj hlas tak zřídka, jak jen můžete, a v hlasitosti, která je pro vás přirozená (nemluvte zbytečně moc nahlas, nekřičte).

2. Kloktejte teplou slanou vodu

Teplou slanou vodou můžete uklidnit bolavý a podrážděný krk. Smíchá se 1/4 až 1/2 lžičky soli do sklenice teplé vody o objemu 200 ml. Pak dejte tuto směs do úst a kloktejte ji v zadní části krku – pak vyplivněte. Opakujte tolikrát, kolikrát je to nutné.

3. Přidejte vlhkost zvlhčovačem

Dýchání suchého vzduchu může dráždit krk a přispívat k zánětu hlasivek. To je obzvláště běžné v zimě, kdy díky topení doma máme hodně suchý vzduch – ať už v případě domova, nebo kanceláře. Zvlhčovač vzduchu nebo výparník chladné dodá potřenou vlhkost do vzduchu – pomáhá uvolnit hlen.

Náš tip: Pokud nemáte zvlhčovač, dejte si teplou sprchu nebo se posaďte do teplé lázně.

4. Zkuste pastilky

Cumlací pastilky pomáhají dodat vlhkost do krku, zmírňují bolesti a snižují potřebu kašle. Vyzkoušejte nějaké přírodní, jako jsou ty medové, nebo pastilky, které potlačují kašel se zeleným čajem či echinaceou (od Ricoly).

5. Jablečný ocet

Jablečný ocetantimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci tělu bojovat s infekcí.

Nalijte 1 až 2 polévkové lžíce surového nefiltrovaného jablečného octa do malé sklenice vody. Přidejte čajovou lžičku medu, abyste tento lék udělali ještě silnější (a s mnohem lepší chutí). Pijte tuto směs jednou nebo dvakrát denně, dokud se vaše příznaky nezlepší.

Náš tip: Přidejte trochu jablečného octa k vodě a soli a kloktejte.

Sponzorováno

6. Čaj s medem

Trochu jako babská rada, že? Pro podrážděný krk není nic příjemnějšího, než teplý šálek čaje. Navíc, čaj může udělat mnohem víc než jen uklidnit krk. Bylinné čaje, jako heřmánkový, obsahují antioxidanty, které mohou pomoci posílit váš imunitní systém. Výzkum ukazuje, že heřmánkový čaj má také protizánětlivé vlastnosti.

Zlepšete svůj čaj pomocí léčivých účinků medu. Studie prokázaly, že med redukuje produkci hlenu a léčí kašel stejně účinně jako léky, které jsou v lékárně dostupné bez lékařského předpisu.

7. Čaj z tužebníku jilmového s citronem

Čaj z tužebníku jilmového je vyroben ze země a sušené kůry. Je již dlouho používán ve východní a indické bylinné medicíně k léčbě zánětu horních cest dýchacích. Uklidňuje krk, usnadňuje mluvení. Je to také přísada do tradičních léčiv na bolavý krk. Takže funguje :)

Přidejte citron do vašeho čaje, abyste zvýšili sílu nápoje. Výzkum ukazuje, že vitamin C je silný antioxidant. A ten do sebe chcete dostat.

8. Kořen zázvoru

Zázvor má mnoho přínosů pro zdraví. Je používán v tradiční medicíně po tisíce let. Zázvor potlačuje suchý, dráždivý kašel, který často doprovází laryngitidu. Může také pomoci při léčbě infekcí hrdla.

Zázvor je doslova všestranný kořen, který lze použít mnoha různými způsoby. Můžete přidat čerstvý kořen zázvoru (oloupaný) do sušenek a džusů, nebo ho rozsekat a přidat do jídla smažení. V případě laryngitidy můžete přidat čerstvý kořen zázvoru do hrnce s vařící vodou, abyste si mohli vychutnat superzdravý čaj.

9. Výrobky obsahující esenciální oleje

Esenciální oleje obsahují přírodní chemikálie, které rostlinám dodávají jejich pozitivní vlastnosti (vůni a chuť). Produkty z eukalyptového stromu (eukalyptový olej) se také nacházejí v řadě léků, včetně různých pastilek a krémů na kašel. Takže výrobky s eukalyptovým olejem určitě vyhledejte i vy.

Eukalyptové oleje pomáhají uvolnit hlen a uklidnit podráždění v krku. Přidejte čtyři nebo pět kapek esenciálního oleje do difuzoru nebo zvlhčovače, abyste ho rozptýlili po celém domě nebo si trochu dejte na polštář v noci. Esenciální oleje by se nikdy neměly požívat vnitřně, tak pozor.

10. Čerstvý česnek

V průběhu celé historie mnoho různých kultur využívalo česnek k léčbě a prevenci onemocnění. Přezkum studií v roce 2014 potvrzuje, že česnek má skvělé antibakteriální vlastnosti.

Je možné, že antibakteriální vlastnosti v česneku vám pomohou bojovat s infekcemi, jako jsou sinusitida a bronchitida.

Čerstvý česnek je extrémně všestranný. Nakrájejte pár stroužků a vložte je do omáčky na těstovinách nebo na salát. Nebo zabalte stroužek česneku do sýra a dejte si ho do pusy a snězte ho. Nebo si dejte česnek s medem. To je super kombinace.

11. Pijte spousty tekutin

Když jste nemocní, je vždy dobré pít spousty tekutin. To platí i v případě podráždění krku. Voda, džus, čirý vývar a čaj vám pomohou udržet se hydratovaní, uvolní se tím hlen. A to chcete.

Teplé tekutiny, jako je čaj a polévka, mohou pomoci zmírnit přetížení zvýšením toku hlenu. Nicméně byste se měli vyvarovat jakýchkoliv tekutin, které obsahují kofein, ty mohou působit dehydratačně. A to nechcete.

12. Esenciální olej z citrónu

Citronový esenciální olej může zmírnit příznaky laryngitidy. Zabraňuje růstu bakterií a šíření virů, které způsobují infekce dýchacích cest. Také detoxikuje tělo a uvolňuje hlen v krku, takže nebudete muset kašlat tak silně, nebo tak často.

Chcete-li použít citronový olej na zmírnění symptomů laryngitidy, přidejte 1-2 kapky do horké vody či čaje, nebo kombinujte 1-2 kapky s čajovou lžičkou syrového medu. Můžete také vdechovat citronový olej přímo z lahvičky, nebo jej přidat do difuzoru a dýchat páry.

Čemu je třeba se vyhnout

Zatímco se váš hlas pomalu dává dohromady, snažte se držet odstup od následujících věcí:

  • Zpívání a křik. Řvete a zpíváte? To jen povede k většímu zánětu a delšímu léčení. A to nechcete.
  • Šepot. Zní to divně, ale šeptání ve skutečnosti dává více zabrat vašim hlasivkám než je tomu u obvyklého mluvení.
  • Alkohol. Když jste hydratovaní, pomáhá vám to v léčbě. Vyvarujte se alkoholu, který má dehydratační účinek.
  • Dekongestanty. To jsou léky, které zmírňují otok nosní sliznice – díky nim vám může vysychat v krku, což způsobuje další podráždění.
  • Kouření. Jakýkoli typ kouření, včetně e-cigaret, může dráždit krk, způsobit kašel a prodloužit dobu hojení.

A co je úplně ideální? Pokud zvažujete použití alternativní medicíny při laryngitidě (nebo pro jakýkoli jiný zdravotní problém), nejprve se poraďte s lékařem.

Pamatujte: Na štěkavý kašel zabírá vlhký studený, až mrazivý vzduch, obklady krku, podání tekutin.

Sponzorováno

A co vy? Jak s laryngitidou bojujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva