Sponzorováno

Ostružinomalina (Loganberry) a účinky tohoto ovoce na zdraví 4.88/5 (16)

Ostružinomalina (Loganberry) a účinky tohoto ovoce na zdravíZnáte Loganberry? Ne, opravdu to nemá nic společného s Loganem z X-Mena, ale má podobné super vlastnosti, jako tato postava. Loganberry neboli ostružinomalina je drobné ovoce, které je křížencem divoké kalifornské ostružiny Rubus ursinus a evropského ostružiníku maliníku odrůdy Red Antwerp. Jmenuje se podle soudce Jamese Harveyho Logana, který ostružinomalinu vyšlechtil roku 1881 na své farmě nedaleko Santa Cruz (v Kalifornii).

Ostružinomaliny jsou obvykle tmavě červené nebo fialové a jsou příjemně šťavnaté. Pokud je porovnáme s malinami, jsou delší a mají mírně silnější chuť. Navíc jsou velmi zdravé. Důvodem je prostě to, že jsou plné super živin a jsou skvělým doplňkem do vašeho jídelníčku.

Ostružinomalina (Loganberry) a výživová fakta

100 gramů tohoto ovoce obsahuje:

 • Kalorie 55
 • Sodík 1 mg
 • Draslík 145 mg
 • Sacharidy 13 g
 • Dietní vláknina 5 g
 • Cholesterol 0 mg
 • Celkový obsah tuku 0,3 g
 • Cukr 8 g
 • Nasycený tuk 0 g
 • Protein 1,5 g
 • Polynenasycený tuk 0,2 g
 • Obsahuje také vápník, vitamín C, železo, vitamin B6 a hořčík

10 zdravotních benefitů ostružinomalin

Pojďme se podívat na TOP benefity tohoto výborného ovoce z pohledu zdraví:

1. Pomáhají při hubnutí

Pokud chcete shodit trochu váhy a hledáte něco zdravého do jídelníčku, už nemusíte dál hledat, protože Loganberry má všechno. Obsahuje vlákninu, má nízkou hladinu nasycených tuků, cholesterolu a sodíku. Množství manganu pomáhá zvýšit rychlost metabolismu, zatímco vláknina pomáhá udržet pocity sytosti po dlouhou dobu. 150 gramů Loganberry má pouhých 80 kalorií.

2. Pomáhají redukovat vrásky

Kůže je největším orgánem našeho těla. Je důležité, abyste si ji udrželi zdravou a (nejen opticky) mladou co nejdéle. Loganberry lze použít v maskách, které pomáhají redukovat vrásky. Obsahují také vitamín C a další živiny, které bojují proti poškození pleti slunečním zářením. Může také pomoci při léčbě akné, ekzémů a pupíků. Takže můžeme říci, že je ideální pro vaši pokožku.

3. Pomáhají v boji s makulární degenerací

Vaše oči jsou okno do vaší duše a dveře do zbytku světa. Je důležité udržet je v dobré kondici a co nejlépe se o ně starat. Ostružinomaliny jsou dobré pro zdraví očí. Mohou bojovat proti makulární degeneraci, což je onemocnění související s věkem. Obvykle se objevuje po 50 letech věku a způsobuje ztrátu zraku.

4. Posilují imunitní systém + obsah antioxidantů

Je potřeba, aby váš imunitní systém byl silný, aby vás udržoval zdravé a odolné. Vitamín C, který je v ostružinomalinách hodně zastoupen, je antioxidační prostředek. Přidání tohoto ovoce do vašeho jídelníčku může přispět k posílení imunitního systému. Mít silný imunitní systém může vést k odolnosti vůči mnoha chorobám (ušetříte si tak trápení v nemoci, ale ušetříte také peníze za léky).

Stejně jako jejich bobuloví příbuzní, i ostružinomaliny jsou krásně a bohatě zbarvené. Obsahují velké množství antokyaninů. Tyto látky působí jako antioxidanty a neutralizují škodlivé volné radikály v našem těle. Antioxidanty pocházející z bobulí jsou dobrou obranou proti potenciálním chorobám, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Sponzorováno

5. Podporují zdraví mozku

Chcete-li žít zdravě, zdravé tělo je jen půlka problematiky. Je třeba mít také zdravou mysl. Tyto bobule mohou udržet váš mozek silný. Jsou bohaté na thiamin, který je skvělý pro zdravý nervový systém. Má doslova magickou schopnost opravit poškozené nervy. Může také působit jako uklidňující prostředek a uvolnit vaše tělo. Svým obsahem kyseliny listové a manganu ostružinomaliny zlepšují syntézu DNA a celkové zdraví našeho neurologického systému. Přidání tohoto ovoce do jídelníčku je ideální způsob, jak udržet zdravé jak tělo, tak mysl.

Mangan obsažený v ostružinomalinách pomáhá formování kostí a tkání. Pomáhá také účinnému fungování nervového systému a mozku. Optimální hladiny manganu v těle mohou pomoci léčit stavy, jako je artritida, diabetes a premenstruační syndrom.

6. Podporují dobré trávení

Pokud máte pochroumaný žaludek nebo obecně zažívání, den pak nestojí za nic. Ostružinomaliny vám pomohou udržet vaše střeva v pohybu a můžete si užít zbytek vašeho dne. Asi 20 procent hmotnosti ostružinomalin je vláknina. Zácpa se tak stane naprostou minulostí. Toto ovoce může také pomoci snížit riziko různých gastrointestinálních onemocnění a cukrovky.

7. Pomáhají v boji s astmatem

Je zřejmé, že dýchání je velmi důležitou funkcí lidského těla. A je samozřejmě důležité udržet tento systém těla v dokonalé kondici. Protože obsahuje hodně vitamínu C, může být ideální pro osoby s astmatem.

8. Pro zdravé srdce

Ostružinomaliny zajišťují, že vaše srdce funguje dobře. Mangan v nich působí jako antioxidant a eliminuje škodlivé volné radikály. Pravidelná konzumce těchto plodů může pomoci zabránit mnoha onemocněním srdce. Doporučuje se zvláště u lidí, u nichž je riziko infarktu.

9. Jako prevence rakoviny

Rakovina se v dnešní době skloňuje o dost více, než v minulosti. Na vině je často náš životní styl. Může za to i nárůst různých znečišťujících látek v našem prostředí. Bez ohledu na důvod, byste měli dělat cokoliv, co vede k prevenci rakoviny. Studie ukázaly, že i ovoce může bojovat proti četným druhům rakoviny. Například vitamín C v ovoci může pomoci zabránit rakovině plic (článek zde – anglicky). Může dokonce pomoci zabránit vzniku rakoviny prostaty. Pokud máte riziko vývoje těchto onemocnění, přidejte co nejvíc ovoce do vašeho pravidelného jídelníčku. Jaké? Například ostužinomaliny, černý rybíz, citrusy, jablka a podobně.

10. Zlepšuje zdraví žen

Být ženou někdy není vůbec snadné. Prý musíte pracovat dvakrát tak tvrdě, abyste získali stejné uznání jako muž. Dokonce i matka příroda to dělala to tak, že musíme věnovat zvláštní péči sama o sebe, zvláště v těhotenství. Těhotné ženy potřebují produkovat hodně DNA. Kyselina listová pomáhá při jeho výrobě. Pokud má žena v tomto období nedostatek kyseliny listové, může to vést k neurálním defektům u dítěte. A hádejte co. Ostružinomaliny jsou dobrým zdrojem kyseliny listové.

Sponzorováno

K této stravě samozřejmě dále doporučujeme pravidelné cvičení a zdravý jídelníček (hodně ovoce a zeleniny, libové maso a podobně).

A co si dále o malinách a zdravém ovoci přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva