Sponzorováno

Je bronchitida nakažlivá? 4.67/5 (18)

  • Bronchitida sama o sobě není virové nebo bakteriální infekce, ale spíše zánětlivé onemocnění průdušek. Existují dvě hlavní formy bronchitidy: akutní a chronická.
  • Akutní bronchitida: Většina případů akutní bronchitidy je způsobena virovými infekcemi, zejména různými typy virů chřipky nebo nachlazení. Může být také způsobena bakteriemi, ale to je mnohem méně časté. Pokud je akutní bronchitida způsobena viry, může být nakažlivá, zejména během prvních několika dnů, kdy se objevují příznaky, jako jsou kašel a rýma.
  • Chronická bronchitida: Chronická bronchitida je často spojena s dlouhodobým kouřením a může být také důsledkem expozice jiným druhům podráždění průdušek, jako jsou chemikálie nebo znečištění ovzduší. Chronická bronchitida není přenášena přímo od osoby k osobě. Její vznik je spojen s chronickými podmínkami a nejčastěji není nakažlivá v tradičním smyslu.
  • I když je akutní bronchitida nakažlivá, většina případů se léčí domácí péčí a odpočinkem. Přesto je vhodné dodržovat hygienická opatření, jako jsou časté mytí rukou, aby se minimalizovala šance na přenos virů na jiné osoby.

Bronchitida je zánět v průduškách. Může být akutní nebo chronická. Když je tento zánět akutní – což znamená, že jde o krátkodobý problém – v tomto případě může být bronchitida nakažlivá.

Akutní bronchitida je obvykle způsobena infekcí, což je to, co činí akutní bronchitidu nakažlivou. Samotné infekci obvykle trvá 7 až 10 dní, než opustí váš systém, ale po odeznění počátečních příznaků můžete ještě několik týdnů kašlat.

Akutní bronchitida často začíná jako infekce horních cest dýchacích způsobená stejnými viry, které jsou také zodpovědné za nachlazení a chřipku. I když bronchitida může být způsobena také bakteriální infekcí, tento typ přenosu představuje pouze asi 5 procent všech případů.

Chronická bronchitida je pak zánět v průduškách, který může sám o sobě trvat mnoho let. Obvykle je způsobena kouřením, ale může být také způsobena dlouhodobým vystavením jiným škodlivým dráždivým látkám. Jedinci s chronickou bronchitidou mají často hlenovitý kašel. Ale pokud tento problém není způsoben infekcí, není nakažlivý. Tedy chronická bronchitida nakažlivá není.

Bronchitida - ilustrace

Bronchitida – ilustrace

 

Přenos bronchitidy

Akutní bronchitida způsobená infekcí se často přenáší mikroskopickými vzdušnými kapičkami, které obsahují zárodek a vznikají, když někdo mluví, kýchá nebo kašle. Může se také přenést potřesením rukou nebo jiným typem fyzického kontaktu s osobou, která má infekci. Mnoho případů akutní bronchitidy je diagnostikováno během chřipkové sezóny, takže můžete být schopni tomu zabránit nebo alespoň snížit své šance na její získání tím, že podstoupíte každoroční očkování proti chřipce. Akutní bronchitida způsobená bakteriálními infekcemi se může snadno přenést na lidi s oslabeným imunitním systémem nebo chronickými infekcemi. Vnímaví mohou být i starší lidé a malé děti.

Některé běžné typy bakterií, které mohou způsobit bronchitidu, jsou:

Za jak dlouho vím, že bronchitidu mám?

Během prvních dvou dnů infekce mohou příznaky akutní bronchitidy napodobovat příznaky nachlazení nebo chřipky. Po několika dnech však můžete zaznamenat příznaky jako:

  • bolesti na hrudníku
  • sípání při dýchání
  • hlenovitý kašel

Jak dlouho budu nakažlivý?

Doba, po kterou jste nakažliví, má hodně společného s typem viru, který způsobil vaši akutní bronchitidu. Většina lidí může aktivně přenést virus na ostatní několik dní a možná až týden po infekci.

Jak se vlastně šíří bronchitida?

Akutní bronchitida se šíří hlavně kašlem. Když osoba s bronchitidou kašle, malé kapičky se uvolňují do vzduchu. Pokud jste dostatečně blízko, abyste dostali tyto kapičky do úst, nosu nebo očí, mohli byste se nakazit virem. A je také možné onemocnět, když se dotknete rukou pokrytých těmito kapičkami (jako když si někdo zakašle do rukou a hned poté vám potřese rukou).

Sponzorováno

Pokud jste kuřák nebo máte astma, můžete být náchylnější k rozvoji akutní bronchitidy.

Příznaky

Příznaky akutní infekční bronchitidy obvykle začínají pocitem únavy, bolestí hlavy, kašlem, rýmou a bolestí v krku. I když většina z těchto příznaků obvykle začne mizet během 1 až 2 týdnů po nástupu, váš kašel může trvat několik týdnů.

Mezi další příznaky patří:

  • sípání
  • potíže s dýcháním
  • bolest nebo nepohodlí na hrudi
  • hlen (hlen) od čirého po žlutozelený
  • horečka – nízká

Nejčastějším příznakem chronické bronchitidy je kašel, který trvá 3 měsíce nebo déle. Mnohokrát bude tento kašel „produktivní“, což znamená, že vykašlete hlen.

Léčba

Pokud je vaše akutní bronchitida způsobena virem, léčba je velmi podobná léčbě, kterou by vám lékař doporučil při nachlazení nebo chřipce: Hodně odpočívejte a pijte tekutiny. Váš lékař může také doporučit volně prodejný lék na snížení horečky, pokud ji máte. Někteří lidé považují zvlhčovače vzduchu také za užitečné.

Antibiotika nefungují na viry, takže vám je lékař nepředepíše, pokud nezjistí, že vaše bronchitida je bakteriální.

Léčba chronické bronchitidy

Léčba chronické bronchitidy je o něco složitější a je obvykle zaměřena na zvládnutí příznaků a zastavení progrese onemocnění. Několik možností léčby chronické bronchitidy:

  • měli byste (musíte) přestat kouřit
  • bronchodilatátory, které mohou pomoci zvýšit průchodnost dýchacích cest v průduškách
  • glukokortikoidy, které mohou snížit zánět
  • inhibitory fosfodiesterázy-4, které snižují zánět a podporují svalovou relaxaci

Návštěva lékaře

Akutní bronchitida obvykle sama odezní během několika týdnů. Pokud se cítíte velmi nemocní, měli byste se poradit se svým lékařem bez ohledu na to, jak dlouho jste nemocní. Pokud máte některý z následujících příznaků, měli byste okamžitě zavolat svému lékaři:

  • horečka nad 38 °C po delší dobu
  • kašel, který trvá déle než 3 týdny
  • pokračující sípání nebo dušnost, která vám brání v činnosti
  • hodně zabarvený nebo krvavý hlen z úst nebo nosu

Váš lékař se vás zeptá na vaši zdravotní anamnézu, včetně toho, zda kouříte a byl jste očkován proti chřipce. Bude poslouchat váš dech přes stetoskop. Možná bude chtít, abyste podstoupili rentgen hrudníku, aby vám pomohl určit, co způsobuje váš kašel.

Infekční bronchitida může někdy vést k zápalu plic, takže je důležité navštívit lékaře, pokud máte nějaké příznaky, které vás znepokojují nebo které trvají déle, než by měly.

Opakované epizody akutní bronchitidy mohou také znamenat, že se u vás vyvíjí chronická bronchitida. Pokud k tomu dochází, informujte svého lékaře.

Prevence

Akutní bronchitidu můžete chytit kdykoli, ale častěji se může vyskytnout během chladného počasí, což je tradičně období nachlazení a chřipky.

Chcete-li snížit riziko bronchitidy, postupujte podle následujících tipů:

  • Vyhněte se těsnému kontaktu s kýmkoli, kdo je nemocný.
  • Vyhněte se sdílení šálků nebo nádobí s někým, kdo má bronchitidu, nachlazení nebo chřipku.
  • Nedotýkejte se tkáně a kapesníků pacienta, protože viry způsobující bronchitidu se mohou šířit hlenem.
  • Nechte se každoročně očkovat proti chřipce.
  • Často si myjte ruce v teplé vodě mýdlem.
  • Nedotýkejte se očí, nosu nebo úst špinavýma rukama.
  • Přestaňte kouřit, pokud kouříte.

Malinko si to shrňme

Bronchitida je zánět v průduškách. Nejčastějším příznakem bronchitidy je přetrvávající kašel.

Bronchitida může být akutní nebo chronická. Když je akutní, může být nakažlivá, protože většinu případů akutní bronchitidy způsobují stejné viry, které způsobují nachlazení a chřipku. Chronická bronchitida se obvykle vyskytuje u jedinců, kteří v minulosti kouřili nebo pracovali s určitými dráždivými látkami. A chronická bronchitida není nakažlivá.

Sponzorováno

Většina případů akutní bronchitidy zmizí sama za týden nebo tak. Chronická bronchitida může trvat několik měsíců až let.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Vania7Tania / depositphotos.com
  • Acute bronchitis Autoři: Graham Worrall, MBBS MSc MRCGP FCFP

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva