Sponzorováno

Jak odradit dospívající od používání elektronických cigaret – jaké jsou nejlepší strategie? 4.42/5 (12)

E-cigarety jsou uváděny na trh jako lepší alternativa k tradičním cigaretám. Nicméně nedávná analýza chemikálií obsažených v elektronické cigaretě ukazuje, proč je nejlepší se vyhnout i těmto výrobkům.Odborníci tvrdí, že je potřeba více, než jen omezit prodej elektronických cigaret dospívajícím. Musíme hlavně snížit poptávku. A začít se musí u mladých, dospívajících. Nový výzkum ukázal, že přísnější omezení prodeje e-cigaret dospívajícím mohou mít pozitivní dopad. Tento dopad však sám o sobě nestačí bez dalších kroků vlády.

V nové studii se zjistilo, že mladiství měli menší pravděpodobnost, že zkusí e-cigarety nebo tradiční cigarety, pokud žili ve městech s přísnějšími omezeními pro maloobchodní prodej těchto výrobků – a bylo i méně pravděpodobné, že se stanou běžnými uživateli.

Zdá se logické, že ztěžování podmínek pro získání tabákových výrobků znamená méně lidí, kteří je používají. Ale rychlý vzestup dospívajících, kteří místo cigaret používají e-cigarety ukazuje, že je potřeba i další akce.

Počet starších středoškoláků (3-4 ročník SŠ), kteří používali elektronickou cigaretu, vyskočil z 28 procent v roce 2017 na 37 procent v loňském roce 2018 (v USA, zdroj zde).

A poslední z řady zjištění – tento nárůst mezi dospívajícími se zrychluje. Mozek mladých lidí se stále vyvíjí, kouření těchto výrobků může vést k rychlejší závislosti na nikotinu, k onemocnění plic a vystavení toxickým chemikáliím.

Chuť v e-cigaretách je klíč

Jaké další kroky by tedy měly přijít? Začněme se zakázáním příchutí v e-cigaretách, tvrdí kritici těchto výrobků.

Proč elektronické cigarety kouří mladiství, a zvláště ti, kteří by cigaretu odmítli? První věcí je chuť elektronické cigarety. Kritici tvrdí, že příchutě – od banánové, přes jahodovou až po havajský punč – cílí na děti a mladistvé více než na dospělé. Dodávají, že tyto příchutě neposkytují žádný zdravotní přínos a v tradičních cigaretách jsou již zakázány (kromě mentolu).

„Bylo bylo znovu a znovu prokázáno, že tabákové výrobky s příchutěmi mají zvláštní přitažlivost, co se mladších lidí týče,“ vyjádřil se lékař. V USA lékaři opakovaně uvádí, že užívání e-cigaret mezi nezletilými dosáhlo úrovně epidemie. Je otázkou, kdy tento trend přijde k nám.

INFO: V listopadu v USA FDA oznámila nová pravidla, která omezují prodej ochucených e-cigaretových výrobků do obchodů, a zároveň zvyšují požadavky na ověřování věku pro on-line prodeje těchto výrobků.

Snížení poptávky

Pokud je ale mladiství chtějí, dostanou je – třeba prostřednictvím starších přátel, či najdou způsoby, jak je objednat online. Nebudeme si nic nalhávat. Musí se tedy omezit přístup i poptávka.

V USA to aktuálně řeší více než u nás. Podle mnoha organizací nejsou prodejní omezení v přístupu k e-cigaretám dostačují. Tyto organizace by chtěly vidět zvýšení minimálního věku pro užívání e-cigarety na 21 let (jak to již učinilo šest států a stovky velkých i malých měst v USA). A chtěly by vidět více kampaní, které se snaží snížit poptávku.

Sponzorováno

„Tabákový průmysl necílí na děti jedinou cestou, takže to musíme dělat stejně,“ řekl zástupce těchto společností, které bojují za zdraví dětí.

Sečteno a podtrženo

Nový výzkum zjistil, že přísná regulace prodeje nezletilým osobám může snížit počet dětí, které začnou používat e-cigarety.

Kritici však tvrdí, že omezení přístupu samo o sobě nestačí, aby se snížila epidemii v používání e-cigaret mezi dospívajícími.

Chtějí, aby vládní úředníci také podnikli kroky, jako je zákaz příchutí do těchto výrobků, zvýšení minimálního věku pro prodej těchto výrobků a vedení kampaní zaměřených na snížení poptávky.

Co jsou to vlastně elektronické cigarety?

Elektronické cigarety jsou také známé jako e-cigarety nebo parní cigarety. Jedná se o zařízení napájená bateriemi. Některé e-cigarety jsou vyrobeny tak, aby vypadaly jako tradiční cigarety. V e-cigaretách nehoří tabák. Místo toho mají kazety naplněné nikotinem a dalšími chemikáliemi. Tekuté chemikálie se změní na páru, kterou člověk vdechne.

Typy nebo koncentrace chemikálií, kterým je osoba vystavena, se však budou lišit podle značky, typu zařízení a způsobu jeho použití. Je důležité poznamenat, že obecně lékaři neakceptovali elektronické cigarety jako způsob, jak přestat kouřit.

E-cigarety jsou uváděny na trh jako lepší alternativa k tradičním cigaretám. Nicméně nedávná analýza chemikálií obsažených v elektronické cigaretě ukazuje, proč je nejlepší se vyhnout i těmto výrobkům.

Na rozdíl od tradičních cigaret jsou e-cigarety naplněny tekutinou, která se odpařuje a uživatel ji vdechuje. Tato tekutina je tvořena řadou chemikálií, mezi které patří propylenglykol, glycerol, nikotin a různé aromatické látky. Nový výzkum ukazuje, že skutečné nebezpečí může být v tom, jak se tyto sloučeniny při zahřátí mění.

Chcete-li kouřit e-cigaretu, naplníte kapalinu a použijete elektřinu z baterií k jejímu zahřání. Kapalina se vypařuje. Při této teplotě chemikálie uvnitř tekutiny procházejí procesem rozkladu a mění se na jiné chemikálie. Pomocí pokročilého měřicího systému nazvaného nukleární magnetická rezonanční spektroskopie vědci zkoumali nové chemikálie.

Když se kapalina e-cigarety vypařovala, produkovala jak formaldehyd, tak i činidla uvolňující formaldehyd, což je znepokojující výsledek, když víme, že formaldehyd je známý karcinogen. Ve skutečnosti nedávný článek porovnává riziko vzniku rakoviny z tohoto toxinu z cigaret a e-cigaret. A výsledek? Riziko u e-cigaret může být až 15krát vyšší.

I když se zdá, že přechod z tradičních cigaret na elektronickou verzi je prospěšný, dlouhodobé zdravotní důsledky této nové alternativy nejsou zdaleka plně pochopeny a tyto předběžné informace naznačují, že účinky se mohou pohybovat od méně než bezpečného až po extrémně nebezpečné.

A co vy? Jaký na to máte názor vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jsou e-cigarety zdraví škodlivé? – Proč to řešíme? #428

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva