Sponzorováno

Přenos Covidu venku? Minimální. Rizikem jsou vnitřní prostory 4.85/5 (27)

Přenos Covidu venku? Minimálně. Rizikem jsou vnitřní prostoryDůkazy jsou v tomto ohledu velmi jasné, že venkovní prostory jsou bezpečnější než prostory vnitřní. Vědci tvrdí, že infekce se vyskytují samozřejmě i venku, ale šance na jejich přenos jsou velmi rapidně sníženy, oproti přenosu venku. Čerstvý vzduch jednoduše virus rozptýlí a jakoby zředí.

Pomáhá také odpařovat kapičky kapaliny, ve kterých je virus nesen. Ultrafialové světlo ze Slunce by navíc mělo zabít jakýkoli virus, který je venku. To vše má jeden výsledek – rapidní snížení šance, že virus někde venku „chytíte“.

Přesto existuje několik případů, kdy může k přenosu infekce dojít i venku.

Jedna studie třeba zjistila, že k šíření viru stačili dva muži v Číně, kteří si alespoň 15 minut povídali tváří v tvář (tedy velmi blízko).

Jak blízko jste ostatním?

Pokud je někdo nakažen – možná aniž by si to uvědomoval, protože nemá žádné příznaky – uvolní virus při dýchání, kýchání a zvláště pokud kašle.

Virus je nesen v kapičkách, z nichž většina rychle spadne na zem, ale může se dostat do očí, nosu nebo úst, pokud jste od takového člověka řekněme do 2 m.

Rada tedy zní, abyste se vyhnuli blízké komunikaci tváří v tvář.

Nakažený také uvolní menší částice zvané aerosoly. V interiéru se mohou hromadit ve vzduchu a představovat nebezpečí. Venku se ale velmi rychle rozptýlí.

Jak dlouho jste spolu?

Projít kolem někoho na ulici nebo nechat kolem sebe běhat běžce znamená, že jste blízko sebe maximálně na několik sekund.

U takových letmých setkání je velmi, velmi nepravděpodobné, že by to byl dostatečně dlouhý čas na to, aby se k vám dostalo dost virů.

Profesor Cath Noakes, odborník na vzdušné infekce z University of Leeds, říká, že někdo by musel kašlat přímo na vás, ve chvíli, kdy se nadechujete, aby došlo k infekci. Ale také varuje, že přátelé spolu tráví dlouhou dobu venku a předpokládají, že jsou zcela v bezpečí. Jít si s někým zaběhat a být s ním 20 minut nebo déle (či za ním), a dýchat jeho proud vzduchu za ním, to může být problém, říká. Smutným faktem tedy je, že největší riziko plyne od lidí, které známe a se kterými býváme delší dobu.

Jste pořád venku?

Vědci zjistili, že rizika přenosu infekce jsou v plně otevřených prostorech velmi nízké.

Obávají se však oblastí, které jsou:
a) přeplněné,
b) částečně uzavřené – jako jsou stánky na trhu nebo zastávky pro autobusy.

Kdykoli je vzduch nehybný, může stagnovat a být kontaminován.

Proto je ideální mít v prostředích, jako jsou rušné fronty nebo zastávky, mít zakrytý obličej i venku.

Sponzorováno

Dokážete virus chytit z povrchů?

Pokud nakažený člověk kašle do ruky a poté si ji otře o povrch, virus tam může přežít hodiny. Vědci v USA našli virus na držadlech popelnic a tlačítkách na přechodech pro chodce.

Počítají s tím, že to mohlo vést k infekcím, i když na relativně nízké úrovni ve srovnání s jinými způsoby šíření viru. V chladnějším počasí může virus na otevřeném prostranství vydržet déle – daří se mu při nízkých teplotách.

K tomu se dále přidá i to, že nám v chladu teče nos a běžnou reakcí je setření rukou. To by dále mohlo zvýšit pravděpodobnost kontaminace povrchů.

Mnoho vědců si však nyní myslí, že množství viru, které by pravděpodobně zůstalo na povrchu tímto způsobem, by bylo minimální a rozptýlilo by se do hodiny nebo dvou. Obecně je šance na přenos přes neživé povrchy velmi malá. Ale ruce si po návratu z venku určitě umyjte.

Ukázka, jak rouška chrání před přenosem

Ukázka, jak rouška chrání před přenosem

Kde jsou rizika přenosu největší?

Všechny důkazy poukazují na to, že drtivá většina infekcí Covid-19 se odehrává uvnitř.

Virus se přenáší prostřednictvím lidské interakce, zvláště když jsou lidé spolu delší dobu.

To znamená, že se virus může šířit několika různými způsoby.

Infikované kapičky mohou přistát na blízkých osobách nebo mohou kontaminovat povrchy, kterých se ostatní dotýkají.

Sponzorováno

A pokud je v místnostech dusno, mohou se ve vzduchu nahromadit drobné virové částice a lidé je mohou vdechnout.

A dále si o nemoci covid-19 přečtěte

Zdroj článku a odborné studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva