Sponzorováno

Chronická laryngitida (zánět hrtanu) – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (18)

Velké a časté namáhání hlasu je rizikovým faktorem chronické laryngitidy.

Velké a časté namáhání hlasu je rizikovým faktorem chronické laryngitidy.

Laryngitida obecně nastává, když se váš hrtan a hlasivky zanítí, jsou oteklé a podrážděné. Tento poměrně častý stav následně způsobuje chrapot nebo ztrátu hlasu, což je však problém dočasný.

Celá řada problémů může způsobit laryngitidu, tak například:

  • dlouhodobé kouření tabáku
  • reflux žaludečních kyselin
  • nadměrné namáhání vašeho hlasu (fandění, zpívání)
  • virové infekce, jako jsou chřipkové viry, nachlazení

Riziko se ještě zvyšuje, pokud máte alergie nebo pneumonii, nebo pokud pravidelně přicházíte do styku s dráždivými chemikáliemi.

Léčba obvykle zahrnuje přiměřený odpočinek a hydrataci, avšak v některých případech může vyžadovat medikamentózní léčbu. Pokud máte vážný případ laryngitidy, možná budete potřebovat operaci (to je však extrémní záležitost).

Následná regenerace obvykle závisí na příčině a závažnosti vašeho stavu. Většina případů je krátkodobá (trvá méně než 14 dní) a může být léčena doma. Symptomy, které trvají déle než 14 dní, mohou být příznakem vážnějšího zdravotního stavu. Pokud máte příznaky laryngitidy (zánětu hrtanu) déle než 14 dní, zavolejte svého lékaře.

Jaký je rozdíl mezi akutní a chronickou laryngitidou?

Laryngitida může být akutní nebo chronická. Chronická laryngitida se může rozvíjet po dlouhou dobu a může trvat týdny nebo měsíce. Akutní laryngitida se obvykle objeví náhle a „sama“ se obvykle vyřeší za méně než 14 dní.

Laryngitida neboli zánět hrtanu je nemoc, která se týká dospělých i dětí a může mít akutní i chronickou formu.

Co způsobuje chronickou laryngitidu?

Chronickou laryngitidu mohou způsobit různé faktory. Například:

  • Dlouhodobé kouření cigaret může dráždit vaše hlasivky a způsobit, že vám hrdlo nateče.
  • Gastroesofageální reflux (GERD) způsobuje, že obsah žaludku se dostane nahoru do vašeho jícnu. To může v průběhu času dráždit vaše hrdlo.
  • Nadměrné vystavení toxickým chemikáliím může také vést k chronické laryngitidě.

Mezi další stavy, které mohou být spojeny s chronickou laryngitidou nebo které ji vedou, patří:

  • bronchitida
  • alergie
  • polypy nebo cysty
  • zápal plic

Kdo je nejvíce ohrožen chronickou laryngitidou?

Lidé s vyšším rizikem chronické laryngitidy jsou kuřáci tabáku a lidé, kteří jsou pravidelně vystaveni dráždivým inhalantům nebo toxickým chemikáliím. Máte také větší riziko chronické laryngitidy, pokud:

  • pravidelně hodně namáháte svůj hlas
  • máte chronický zánět sinusu (sinusitida)
  • pijete příliš mnoho alkoholu
  • máte nějakou alergii

V průběhu času se také mohou na vašich hlasivkách vyvinout vředy nebo výrůstky, jako jsou polypy nebo cysty, zejména pokud budete používat svůj hlas nadměrně (zpěv, zmíněné fandění). Hlasivky mohou během stárnutí a nadměrného používání ztrácet schopnost vibrovat. To způsobuje, že jste náchylnější k chronické laryngitidě.

Jaké jsou příznaky laryngitidy (zánět hrtanu)?

Mezi časté příznaky chronické laryngitidy patří:

  • chrapot, pocit špatného hlasu
  • ztráta hlasu
  • podrážděný krk, hlasivky
  • suchý kašel
  • horečka
  • otok lymfatických uzlin v krku
  • potíže s polykáním

Akutní laryngitida obvykle probíhá v rámci cca dvou týdnů. Váš lékař by měl zhodnotit případné příznaky, které trvají déle než dva týdny.

Jak je diagnostikována chronická laryngitida?

Chronickou laryngitidu diagnostikuje samozřejmě lékař. Určitě doporučujeme navštívit lékaře, pokud máte výše uvedené příznaky laryngitidy déle než 14 dní. Je lepší pokusit se léčit příčinu laryngitidy co nejdříve. Laryngitida, která trvá déle než tři týdny, se považuje za chronickou laryngitidu.

Lékař může chtít provést laryngoskopii, aby se podíval na hrtan. Pokud se mu něco zdá jako neobvyklé, může lékař požádat o biopsii postižené oblasti.

Sponzorováno

Je zejména důležité, abyste vaše dítě odvedli k lékaři, pokud příznaky trvají déle než dva týdny. Pokud má vaše dítě potíže s dýcháním nebo polykáním, jděte k lékaři okamžitě.

Tip: Navštivte lékaře, pokud má vaše dítě příznaky otoku hlasivek, které je doprovázeno některým z následujících příznaků:

  • kašel
  • horečka
  • potíže s dýcháním
  • potíže s polykáním

Léčba chronické laryngitidy?

Lékař klasicky vyšetří krk, aby zjistil příčinu laryngitidy. Léčba bude založena na příčině vašeho stavu.

Příznaky laryngitidy mohou být způsobeny infekcí v dýchacích cestách. Možná budete muset navštívit otorinolaryngologa (odborníka na ucho, nos a krk), pokud jste kuřák a máte příznaky laryngitidy déle než měsíc. Obecně se pro léčbu ordinují následující postupy:

Odpočinek

Lidé, kteří mluví nebo zpívají (např. se tím živí), budou muset maximálně šetřit svůj hlas, dokud zánět nezmizí. Měli byste omezit používání hlasu také poté, co jste se zotavili – jednoduše aby se zabránilo tomu, že se příznaky opětovně zhorší.

Obecně, pokud si dopřejete maximum možného odpočinku, tak tím pomůžete tělu v léčbě chronické laryngitidy.

Hydratace (vzduchu kolem i sebe)

Lékař může také doporučit, abyste ve svém domě používali zvlhčovač vzduchu, který dodává vlhkost do ovzduší v domě – to pomáhá uklidnit nepříjemné škrábání v krku a podobně. Pijte také spoustu tekutin, abyste zůstali hydratovaní.

Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu, protože tyto látky mohou vést ke zvýšenému zánětu laryngeálních funkcí. Můžete také udržet váš krk hydratovaný pomocí cucání různých bonbónů a pastilek. Buďte ale opatrní, určitě se vyvarujte látek, které vám dráždí krk, jako jsou například kapky proti kašli, které obsahují mentol.

Léky

Viry způsobují většinu případů infekční laryngitidy, což je obvykle akutní laryngitida, která se postupně vyřeší sama. Lékař může v některých (vzácnějších) případech předepsat antibiotika, pokud je váš stav způsoben bakteriální infekcí.

Léčba chronické laryngitidy je zaměřena na základní příčinu a bude se lišit u každého pacienta (je to individuální). Lékař vám může předepsat antihistaminika, léky proti bolesti nebo glukokortikoidy. Pokud se žaludeční kyseliny dostávají do hrtanu (reflux), lékař se zaměří na terapii, aby se toto nestávalo. Prostě aby se kyselina do těchto míst už nedostala.

Chirurgické řešení

Případy, kdy chronická laryngitida vedla k polypům na hlasivkách jsou považovány za vážnější. Lékař může doporučit operaci, jestliže některý z těchto stavů způsobil významnou dysfunkci hlasivek. Odstranění polypu na hlasivkách je obvykle ambulantní procedura.

Prevence chronické laryngitidy

Obecné postupy, které vedou ke zdravému stylu života, vám pomohou vyhnout se chronické laryngitidě.

  • Umývání rukou a vyhýbání se kontaktu s ostatními, kteří mají chřipku nebo nachlazení, omezí riziko výskytu viru.
  • Lidé, kteří hodně, často a hlasitě používají svůj hlas, by se měli častěji krotit. Poraďte se svým lékařem o dalších způsobech, jak můžete snížit možnost vzniku zánětu, pokud vás hlas živí (zpěváci, komentátoři, moderátoři a podobě).
  • Měli byste se vyhnout práci na místech, která vás neustále vystavuje drsným chemikáliím.
  • Lidé, kteří kouří, by měli okamžitě skončit, aby snížili riziko zánětu.
  • A konečně správná léčba refluxu žaludeční kyseliny může rovněž snížit riziko vzniku chronické laryngitidy
  • Vyhněte se také nadměrnému příjmu alkoholu.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějakou zkušenost s chronickou laryngitidou? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o laryngitidě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva