Sponzorováno

Duanův syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

Duanův syndrom - příznaky, příčiny a léčba

Co je Duanův syndrom?

Duanův (či Duaneův) syndrom je stav, který omezuje vodorovný pohyb očí. Je přítomen při narození. Říká se mu také Duanův retrakční syndrom a je to vzácný typ strabismu (šilhání). Tento typ strabismu je tedy vrozený.

Je častější, že lidé s tímto syndromem nemohou pohybovat očima směrem ven k uším. Může to však také ovlivnit schopnost pohybovat očima dovnitř směrem k nosu. Když se pacienti pokoušejí pohnout očima dovnitř, jejich víčka se částečně zavřou a jejich oční bulva se zasune do jamky.

Duaneův syndrom obecně postihuje pouze jedno oko člověka. U některých lidí dochází také ke ztrátě zraku v postiženém oku. Ve většině případů se však neobjeví žádné další příznaky.

Typy Duaneova syndromu

Duaneův syndrom lze rozdělit do tří typů:

  • Typ 1. Pacient má omezenou schopnost posunout oko směrem k uchu. Schopnost posunout oko směrem k nosu je normální nebo téměř normální.
  • Typ 2. Pacient má omezenou schopnost posunout oko směrem k nosu. Schopnost posunout oko směrem k uchu je normální nebo jen s mírným omezením.
  • Typ 3. Pacient má omezenou schopnost pohybovat očima vodorovně v obou směrech.

Nejběžnější formou Duaneova syndromu je typ 1.

U všech typů se při pokusu pohnout očima dovnitř vaše víčka zavřou a postižená oční bulva se zasune do oční jamky.

Tento stav lze u každého typu dále klasifikovat do kategorií A, B nebo C. Tato klasifikace popisuje, jak vypadají vaše oči, když se pokoušíte dívat se přímo před sebe:

  • V podskupině A se postižené oko otočí dovnitř.
  • V podskupině B se to otočí ven.
  • V podskupině C vypadají vaše oči rovně.

Příčiny Duaneova syndromu

Duaneův syndrom je způsoben absencí nebo problémem se šestým lebečním nervem. Jedná se o nerv, který ovládá jeden ze svalů, který hýbe okem do strany.

Sponzorováno

Předpokládá se, že k problému dochází během raného těhotenství, ve třetím až šestém týdnu, kdy se vyvíjejí hlavové nervy a oční svaly. Šestý lebeční nerv se v tomto případě vůbec nevyvíjí, nebo nefunguje tak, jak by měl. Je zapotřebí dalšího výzkumu, co přesně způsobuje toto narušení vývoje, ale předpokládá se, že je to buď genetický, nebo environmentální problém.

Rizikové faktory

Ze zatím neznámých důvodů se zdá, že ženy mají větší riziko rozvoje Duaneova syndromu než muži. Levé oko je také častěji postiženo než pravé oko. Pouze asi 10 procent případů Duaneova syndromu je familiárních. Ačkoli lze tento stav zdědit, obvykle se vyskytne v rodinách nově.

Léčba Duaneova syndromu

Lidé s Duaneovým syndromem často hodně otáčejí hlavou, aby se přizpůsobili skutečnosti, že nemohou otočit oči. Pro zlepšení lze udělat několik věcí:

  • dítě s tímto syndromem by ve škole mělo sedět na nějakém místě, kde dobře vidí
  • je možná i montáž přídavných zrcátek do automobilů – na pomoc při řízení
  • přizpůsobení brýlí
  • je možné podstoupit terapii k léčbě
  • nošení náplasti přes zdravé oko pro děti, jejichž zrak je ovlivněn

Chirurgická operace

Léčba Duaneova syndromu neexistuje, ale lze použít chirurgický zákrok, který se pokusí zlepšit nebo eliminovat problémy s otočením hlavy, snížit nebo úplně odstranit výrazné vychýlení očí, snížit závažné zatažení oční bulvy a zlepšit sklon oka.

Žádná jednotlivá chirurgická technika nebyla zcela úspěšná při eliminaci abnormálních pohybů očí, protože lebeční nerv způsobující problém nelze opravit. Volba postupu se liší v závislosti na jednotlivých případech. Úspěšnost chirurgického zákroku při korekci abnormální polohy hlavy se odhaduje na 79 až 100 procent.

Sponzorováno

Cílem chirurgického zákroku je eliminace nebo zlepšení nepřijatelného otočení hlavy, eliminace nebo redukce výrazného vychýlení očí, redukce silného zatažení oční bulvy a zlepšení výkyvů a poklesů oka.

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva