Sponzorováno

Rehabilitace po mrtvici 4.94/5 (17)

Rehabilitace po mrtviciTři stovky tisíc lidí v České republice ročně postihne cévní mozková příhoda. Bez následků se vyléčí jen třicet procent z nich. Ostatní pociťují do konce života nějaké postižení. Jsou ale způsoby, jak rapidně zvýšit šanci na normální návrat do života – rychlá odborná pomoc a také včasná rehabilitace.

Čím rychlejší začátek léčby tím lépe – jde o čas

Pravděpodobnost trvalých následků po mrtvici se zvyšuje s časem, který uplyne od prvních příznaků do začátku léčby a rehabilitace. Proto je velmi důležité, aby člověka co nejdříve po mrtvici odvezla záchranná služba do nejbližšího specializovaného zdravotnického zařízení. Lékaři zde odstraní krevní sraženinu nebo zastaví krvácení. Po stabilizaci by měl být pacient přeložen na oddělení neurorehabilitace s lůžky pro včasnou rehabilitaci.

S rehabilitací u pacientů po cévní mozkové příhodě začíná tým odborníků již na iktové jednotce, jakmile to jejich zdravotní stav dovolí. Čím dříve se s ní začne, tím dříve a lépe je možné obnovit poškozené funkce mozku i celého organismu. Rehabilitační plán se sestavuje podle výsledků funkčního hodnocení motoriky, psychiky, smyslových funkcí nebo schopnosti se dorozumět.

TIP: U mozkové příhody rozhodují vteřiny

Rehabilitace již ve fázi bezvědomí

„I při bezvědomí delším než 3 měsíce, způsobeném poškozením mozku, je 60 % mladších pacientů po intenzivní rehabilitaci schopných vrátit se alespoň částečně ke své původní profesi. S rehabilitací se pak začíná už ve fázi, kdy je pacient v bezvědomí. Na úspěšném návratu člověka do běžného života pracuje rehabilitační tým již ve fázi bezvědomí. Provádí polohování nemocného a bazální stimulaci např. čichových, hmatových a sluchových vjemů,“ vysvětluje Doc. MUDr. Olga Švestková, Ph.D., přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství VFN a 1. LF UK.

Sponzorováno

Jak dlouho po mrtvici?

Po mrtvici má podle odborníků pacient čtyři a půl hodiny na to, aby se dostal ke specialistům a měl tak maximální šanci se uzdravit. Proto je důležité poznat, že člověk, který najednou špatně koordinuje pohyby, má povislý koutek na jedné straně úst a začal mít potíže s mluvením, byl právě zasažen cévní mozkovou příhodou, tedy mrtvicí.

„Ve chvíli, kdy si všimnete příznaků cévní mozkové příhody, čili mrtvice, začíná závod s časem. V opačném případě může člověk zůstat celoživotně postižený, nebo mu hrozí i smrt. Pokud zareagujete včas a dostanete ho do specializovaného zdravotnického centra během 4,5 hodin, šance na uzdravení s minimálními následky se výrazně zvýší,“ říká MUDr. Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky UK 2. LF a FN Motol.

Co si dále o mrtvici přečíst?

VIDEO: Terapie a rehabilitace po mrtvici

VIDEO: Uzdraven z mozkové mrtvice

VIDEO: Cévní mozková příhoda /CMP/ – Rehabilitace v akutním stádiu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva