Ranní bolesti hlavy či zad jako příznak deprese – jak řešit? 4.8/5 (10)

Ranní bolesti hlavy či zad jako příznak depresePobolívají vás ráno záda, hlava či stoupá vám tlak? Takové pravidelné bolesti po ránu mohou být signálem, že více než tabletky proti bolesti se prostě potřebujete vypovídat ze svých problémů a starostí.

Chodící hromádky neštěstí nelze přehlédnout. „U některých se dají náznaky deprese přečíst už od dveří – z bezmocné skleslé tváře, celkového postoje a ochablého držení těla,“ všímá si ve své ambulanci všeobecná lékařka. „O dost více je však takových, kteří přijdou do ambulance s různorodými tělesnými příznaky. Teprve po jistém čase, důkladné anamnéze a odborných vyšetřeních se dostaneme k jádru věci a lze předpokládat, že za symptomy jsou vlastně skrytá deprese,“ říká.

„Měla jsem i pacientku, která trpěla nechutenstvím, přidružily se průjmy, nadýmání, bolesti žaludku, výrazně zhubla, pomalu už nezvládala stát na nohách. Absolvovala kompletní vyšetření u nás, u gastroenterologa, imunoalergiologa, endokrinologa, nepotvrdily žádné vážnější onemocnění. Pomoc psychiatra vyhledala sama. Po krátkém čase a léčbě antidepresivy se jí fyzický stav zcela upravil,“ uvádí živý příklad doktorka.

Když tělo pláče

Deprese není vždy hned vidět. „Často provází jiné tělesné onemocnění, což komplikuje její diagnostiku a léčbu, ale zhoršuje i diagnostiku těch onemocnění. Navíc jejich projevy se často vzájemně překrývají,“ říká o atypických signálech deprese doktorka. „Časté jsou poruchy spánku – nespavost, časné ranní buzení nebo přerušovaný, jakoby povrchní spánek, ale i poruchy stravování – nechutenství a hubnutí nebo zvýšená chuť a přibírání,“ konstatuje psychiatrička.

Někdy je deprese tak zvláštní, že se neukáže poklesem nálady, ale bolestí. Pokud máte třeba často zánět vaječníků, bolí vás v oblasti pánve. Pokud máte zlomenou ruku, bolí ta. Depresivní bolest je jiná, nelze ji přesně lokalizovat. Léky proti bolesti zaberou jen na chvíli. Její intenzita kopíruje stav při depresi. Nejhorší je ráno, k večeru pak odeznívá, ale o čtvrté ráno vás nepěkně vzbudí. Na takovou bolest pak zaberou antidepresiva,“ překvapuje psychiatrička fakty.

Muži zatloukají

Seznam bizarních tělesných neduhů, které prozradí depresi, je ale delší. „V závislosti na typu a závažnosti stupně deprese lze spojovat s fyzickým stavem jako srdeční onemocnění či vysoký krevní tlak. Tlak často kolísá, s těžkým vnitřním prožíváním nejednou přicházejí i poruchy srdečního rytmu, ačkoli nezávažné, ale pacienti je vnímají velmi úzkostlivě. S některými symptomy deprese jako přejídání a obezita souvisí porucha metabolismu tuků či zvýšená hladina cukru v krvi,“ říká doktorka.

A paradoxně, zranitelnější skupinou bývá silnější pohlaví.

„I ze zkušeností během mé praxe si dovolím říci, že deprese si nevybírá. Trápí lidi bez rozdílu věku a pohlaví. Ačkoli podle statistik se častěji vyskytuje u žen, muži si ji nejednou mnohem hůře přiznávají a zůstává tak nepoznaná. Navštíví lékaře s poruchami spánku či bolestmi hlavy, až negativní nález vyšetření našeptá, že může jít o depresi,“ uzavírá všeobecná lékařka.

A co vy? Nepřemýšleli jste někdy o tom, že deprese může být schovaná za nějaký netradiční zdravotní problém? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A co si dále přečíst o depresi?

VIDEO: Co je to deprese?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva