Demence s Lewyho tělísky – co to je – příčiny, příznaky a léčba 4.68/5 (28)

Sponzorováno

 • Demence s Lewyho tělísky je druhým nejčastějším typem progresivní demence, po Alzheimerově chorobě.
 • Demence s Lewyho tělísky je tedy mozková porucha, která způsobuje progresivní pokles mentálních schopností.
 • Demence s Lewyho tělísky může být diagnostikována nesprávně, bývá často zaměněna s Alzheimerovou chorobou.
 • Lewyho tělíska jsou pojmenována podle německého lékaře, který je poprvé identifikoval. Jsou to malá ložiska proteinu (alfa-synuklein), které se objevují v nervových buňkách v mozku. Vědci úplně přesně nevědí, proč se Lewyho tělíska objevují.
 • Na toto onemocnění aktuálně neexistuje lék. Lékaři léčí individuální příznaky.

Demence s Lewyho tělísky - co to je - příčiny, příznaky a léčbaLewyho tělíska jsou shluky bílkovin, které se mohou tvořit v mozku. Když se takto hromadí, mohou způsobit problémy, jakým váš mozek pracuje. Může kvůli tomu dojít k negativnímu ovlivnění paměti, pohybu, myšlení, nálady i chování. Tyto problémy vám tak mohou zabránit v provádění každodenních úkolů nebo v péči o sebe sama.

Demence s Lewyho tělísky je po Alzheimerově chorobě jedním z nejčastějších typů demence. Obvykle se tento typ demence vyskytuje u lidí, kteří mají 50 a více let.

Existují dva typy této demence (oba typy způsobují stejné změny v mozku – a postupem času mohou způsobit podobné příznaky – hlavní rozdíl je v tom, kdy začínají kognitivní a pohybové symptomy.):

 1. Demence s Lewyho tělísky – ta často začíná, když pacient pociťuje těžkosti při pohyb těla. Za rok pak pacient začne mít problémy s myslením a pamětí, které jsou podobné Alzheimerově chorobě, spolu se změnami v chování. Také by pacient mohl vidět různé věci, které neexistují (halucinace).
 2. Demence kvůli Parkinsonově chorobě – ta nejprve způsobuje pohybové problémy. Problémy s pamětí nastávají mnohem později v nemoci.

V tuto chvíli neexistuje žádný lék na demenci s Lewyho tělísky. Ale existují způsoby, jak zmírnit příznaky.

Jak se demence s Lewyho tělísky liší od Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby?

Tyto nemoci jsou v mnoha ohledech podobné. Existují však některé klíčové rozdíly v příznacích, které jsou u pacientů s demencí s Lewyho tělísky a kdy k těmto příznakům dochází.

Demence s Lewyho tělísky nemusí způsobit krátkodobou ztrátu paměti, jako je to u Alzheimerovy choroby. Lidé s oběma těmito nemocemi mají problémy s přemýšlením, bdělostí a pozorností. Ale u demence s Lewyho tělísky tyto problémy jakoby přicházejí a zase odcházejí. Nemoc může také způsobit halucinace – často v prvních několika letech. Lidé s Alzheimerovou chorobou obvykle nemají halucinace až do pozdějších stádií.

Lidé s demencí s Lewyho tělísky také často hodně prožívají své sny a dělají násilné pohyby, když spí. Říká se tomu porucha REM spánku. Někdy je to první známka toho, že někdo má demenci s Lewyho tělísky.

Demence s Lewyho tělísky a Parkinsonova nemoc způsobují problémy s pohybem, jako jsou ztuhlé svaly a třes. Většina lidí s Parkinsonovou chorobou však nemá problémy s myšlením a pamětí až do velmi pozdějších stadií nemoci. Někdy tyto problémy dokonce vůbec nemají.

Pamatujte ✅: Lidé s demencí s Lewyho tělísky také potřebují pro svůj stav jiné léky než ty, které léčí Parkinsonovu nebo Alzheimerovu chorobu.

Příčiny demence s Lewyho tělísky

Demence s Lewyho tělísky je nemoc pojmenovaná po vědci, který je objevil. Zmíněná tělíska jsou z bílkoviny zvané alfa-synuklein (protein nacházející se v centrálním nervového systému). Když se tento protein hromadí, brání vašemu mozku vytvářet správné množství dvou důležitých chemikálií. Jedna z nich je nazývaná acetylcholin, ovlivňuje vaši paměť a učení. Druhý, nazývaný dopamin, který ovlivňuje to, jak se pohybujete, ovlivňuje vaši náladu a váš spánek.

Vědci si nejsou úplně jisti, co způsobuje, že se Lewyho tělíska začnou hromadit v mozku. Také si nejsou jisti, proč někteří lidé dostanou demenci s Lewyho tělísky a jiní ne.

Některé zdravotní podmínky zvyšují vaše šance na získání této demence. Lidé s Parkinsonovou chorobou nebo poruchou chování REM při spánku mají vyšší riziko této demence.

Příznaky demence s Lewyho tělísky

Ne každý pacient bude mít stejné varovné signály a příznaky. Často příznaky závisí na typu demence, kterou pacient má. Mohou být mírné a občas horší. Stejně jako jiné typy demence, i demence s Lewyho tělísky způsobuje změny ve vašem myšlení, náladě, chování, pohybu a spánku. Mezi příznaky patří:

Sponzorováno

Ovlivnění myšlení

 • Problémy při rozhodování, posuzování vzdáleností, dělání více věcí najednou (multitasking), plánování, organizování nebo zapamatování si něčeho
 • Ztráta koncentrace
 • Halucinace

Ovlivnění pohybu

 • Pomalá chůze
 • Problémy s vyvážením těla
 • Tuhé svaly
 • Chvění nebo třesení rukou
 • Špatné držení těla

Ovlivnění spánku

 • poruchy chování při REM fázi spánku (jednání mimo sny, včetně násilných pohybů během spánku nebo i vypadnutí z postele)
 • pacient hodně spí i během dne (až 2-3 hodiny denně)
 • problémy s usnutím
 • nutkání pohybovat nohama, i když je člověk v klidu, někdy se toto nazývá jako syndrom neklidných nohou

Ovlivnění nálady

 • Zjevná deprese nebo nezájem
 • Úzkost
 • Klam a zjevné nepravdy v hlavě pacienta

Jak probíhá diagnostika?

Neexistuje žádný test, který by diagnostikoval demenci s Lewyho tělísky. Vzhledem k tomu, že je tento problém podobný jiným typům demence, je pro lékaře obtížné jej identifikovat, zejména v raných fázích. Často se proto lékaři snaží vyloučit další zdravotní problémy, které by mohly způsobit stejné příznaky.

Váš lékař může provést několik testů, třeba tyto:

 • Bude se vás ptát se na vaši zdravotní anamnézu a udělá i fyzickou prohlídku
 • Lékař může udělat krevní testy, které kontrolují hladinu hormonů nebo vitamínů v těle. Nesprávné hodnoty mohou ukázat na jiné typy demence.
 • CT nebo MRI mozku – hledají se změny způsobené jinými demencemi.
 • Testy, které nějakým způsobem měří vaši paměť, jazykové schopnosti nebo schopnosti myšlení

Demence s Lewyho tělísky (DLB) je neurodegenerativní onemocnění na pomezí Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci. Má společné příznaky obou poruch a svoje vlastní specifické příznaky – především zrakové halucinace lidských postav a zvířat a fluktuující úroveň kognice + senzitivitu k neuroleptikům.

Léčba demence s Lewyho tělísky

V současné době neexistují žádné léky, které by mohly zastavit nebo zvrátit demenci s Lewyho tělísky. Léky však mohou pomoci zmírnit vaše příznaky (i na několik měsíců). Mezi tyto léky patří:

 • Léky, které léčí kognitivní problémy (problémy s myslí) – Donepezil a Rivastigminu (Exelon). Lidé s Alzheimerovou chorobou často také berou tyto léky.
 • Levodopa – tento lék může zlepšit pohybové potíže.
 •  

 • Melatonin nebo Klonazepam (Klonopin) mohou zmírnit problémy se spánkem.
Mozek herce a komika Robina Williamse vykazoval známky demence s Lewyho tělísky.

Mozek herce a komika Robina Williamse vykazoval známky demence s Lewyho tělísky.

Některá léčiva, nazývaná neuroleptika nebo antipsychotika, mohou u lidí s Alzheimerovou chorobou léčit závažné halucinace nebo problémy s chováním, ale často nejsou dobré pro lidi s demencí s Lewyho tělísky.

Mohou způsobit některé příznaky, jako jsou halucinace, potíže s pohybem nebo problémy s myšlením, mnohem horší. Pokud tyto léky potřebujete, musí vás lékař pečlivě sledovat, zda nevykazují nějaké vedlejší účinky.

A kromě léků můžete zvážit další metody ke zmírnění příznaků, třeba tyto:

 • Fyzikální terapie vás může vést cvičeními, které mohou zlepšit vaše pohyby a rovnováhu.
 • Pokud máte depresi, úzkost nebo máte jiné problémy s náladou, zvažte psychoterapii. Ta vám může pomoci najít způsoby, jak zacházet s vašimi emocemi.
 • Pracovní terapie vám může pomoci naučit se jednodušší způsoby, jak zvládat úkoly, které jsou s touto demencí obtížné.

Sponzorováno

Včasná a správná diagnóza je tedy hodně důležitá, protože pacienti s tímto onemocnění mohou reagovat na určité léky odlišně než pacienti s Alzheimerem nebo Parkinsonem. Příznaky demence s Lewyho tělísky mohou zhoršovat různé léky, včetně některých anticholinergik a některých antiparkinsonik.

A dále si můžete přečíst

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva