Sponzorováno

Pacientům po mrtvici pomohla léčba kmenovými buňkami 4.8/5 (10)

Pacientům po mrtvici pomohla léčba kmenovými buňkamiStav pěti pacientů vážně poznamenaných mrtvicí se mírně zlepšil po tom, jak jim do mozku vstříkli kmenové buňky. Profesora Keitha Muira z glasgowské univerzity, který je léčí, podle jeho slov výsledek velmi překvapil. Jak však upozornil, na utvoření závěrů o této léčbě je ještě brzy.

Zmiňovaní pacienti jsou součástí klinické studie, na které se zúčastnila devítičlenná skupinka šedesátníků, sedmdesátníků a osmdesátníků. Jejím cílem je ověřit bezpečnost procedury, v jejímž rámci pacientem do poškozené části mozku vstříknou kmenové buňky. Ukázalo se, že s léčbou se nespojují žádné nežádoucí účinky a její výsledky jsou dlouhodobé.

Pomohly opravdu kmenové buňky?

Lékaři nyní plánují zjistit, zda pacientům skutečně pomohla léčba kmenovými buňkami, nebo zda nejde jen o placebo efekt související s nadstandardní péčí, kterou jim lékaři poskytují. Zajímavé však je, že pacienti se po šesti měsících od mrtvice už dále nezotavují.

Sponzorováno

Všichni účastníci ji přitom utrpěli právě šest měsíců až pět let před léčbou. Zlepšení stavu u byť jen jednoho z nich lékaři tedy vůbec neočekávali. Jak vysvětlil Muir, počítali maximálně s krátkodobou minimální změnou.

„Zdá se nám zvláštní, že by za tím byla jen náhoda a placebo efekt“ řekl Muir pro BBC News. „Pozorujeme věci, které jsou zajímavé a tak trochu překvapující. Vidíme lidi, kteří dokáží hýbat prsty po několika letech naprosté paralýzy; lidí, kteří se dokáží procházet po bytě, i když předtím byli závislí na pomoci jiných a dalším lidem jsme umožnili rozeznávat, co se děje kolem nich“ dodal. Pacienti se tak dokáží například sami obléknout a jsou mnohem nezávislejší. Cesta k tomu, než se tato léčba stane běžnou, je však dlouhá a nejistá.

Vědce nejprve čeká druhá fáze klinické studie, během níž by měly dokázat, že zlepšení stavu pacientů po mrtvici skutečně souvisí s léčbou kmenovými buňkami. Pokud se jim to podaří, stále může trvat roky, než se tento způsob léčby stane dostupným široké veřejnosti. Ve třetí fázi budou posuzovat, pro koho je nejvhodnější a kdy je nejefektivnější.

VIDEO: O kmenových buňkách

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Pacientům po mrtvici pomohla léčba kmenovými buňkami”

  1. […] Zajímavost: Pacientům po mrtvici pomohla léčba kmenovými buňkami […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva