Obsah článku
- Hyperinzulinémie je stav, kdy má člověk v krvi nadměrně vysoké hladiny inzulinu. Inzulin je hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi tím, že pomáhá glukóze vstoupit do buněk, kde se využívá jako zdroj energie.
- Pokud máte podezření na hyperinzulinémii, doporučuje se navštívit lékaře a nechat si udělat krevní testy na hladinu inzulinu a glukózy.
Co je hyperinzulinémie?
Hyperinzulinémie nastává, když máte v krvi vyšší množství inzulinu, než jaké je považováno za normální. Inzulin je hormon, který vaše slinivka vytváří a uvolňuje, který je nezbytný pro život a pro regulaci hladiny glukózy (cukru) v krvi, konkrétně snížením hladiny glukózy.
Ve většině případů je hyperinzulinémie důsledkem inzulínové rezistence, ke které dochází, když buňky ve svalech, tuku a játrech nereagují na inzulín tak, jak by měly. Rozvoj inzulínové rezistence obvykle zvyšuje produkci inzulínu (tj. dochází k hyperinzulinémii), takže vaše tělo může udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.
Pokud má člověk v těle přebytek inzulinu a nemá inzulinovou rezistenci, způsobilo by to nízkou hladinu cukru v krvi (hypoglykémii). V případě hyperinzulinémie v důsledku inzulínové rezistence nezpůsobuje přebytek inzulínu nízkou hladinu cukru v krvi.
Chronická inzulinová rezistence a hyperinzulinémie mohou vést k chronické vysoké hladině cukru v krvi (tj. k hyperglykémii), která vede k prediabetu a diabetu 2. typu.
Kvůli podobnosti v názvech si lidé často pletou hyperinzulinémii s hyperinzulinismem. Hyperinzulinismus je jiný stav, ke kterému dochází, když má osoba nadbytek inzulínu v krvi kvůli problému se slinivkou břišní. Může se jednat o nádor, který produkuje nadbytek inzulínu nazývaný inzulinom nebo o vrozený stav, při kterém genová mutace způsobuje nadměrnou produkci inzulínu. Na rozdíl od hyperinzulinémie způsobuje hyperinzulinismus nízkou hladinu cukru v krvi.
Koho hyperinzulinémie postihuje?
Hyperinzulinémie způsobená inzulinovou rezistencí může postihnout kohokoli a může být dočasná nebo chronická. Zdá se, že dva hlavní faktory, které přispívají k inzulínové rezistenci a hyperinzulinémii, jsou nadměrný tělesný tuk, zejména kolem břicha, a nedostatek fyzické aktivity.
Jak častá je hyperinzulinémie?
Protože neexistují žádné běžné testy pro kontrolu hyperinzulinémie a neexistují žádné příznaky, dokud se inzulínová rezistence nezmění v prediabetes nebo diabetes typu 2, nejlepší způsob, jak měřit prevalenci hyperinzulinémie, je počet případů prediabetu. Více než 84 milionů dospělých ve Spojených státech má prediabetes. To je asi jeden ze tří dospělých.
Jak hyperinzulinémie ovlivňuje tělo?
Kromě prediabetu a diabetu 2. typu je hyperinzulinémie spojena s následujícími stavy:
- Obezita
- Metabolický syndrom
- Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
- Vyšší hladiny triglyceridů
- Vysoká hladina kyseliny močové
- Kornatění tepen (ateroskleróza)
- Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Příznaky hyperinzulinémie
Nemusíte mít žádné patrné příznaky hyperinzulinémie, která je důsledkem inzulínové rezistence. Je to proto, že vaše slinivka je schopna produkovat dostatek inzulínu k překonání odporu. Chronická inzulinová rezistence a hyperinzulinémie však často vedou k prediabetu a diabetu 2. typu.
Mnoho lidí nemá žádné příznaky prediabetu, často po celá léta, ale někteří lidé s prediabetem mohou zaznamenat následující příznaky:
Sponzorováno
- Tmavá kůže v podpaží nebo na zádech a po stranách krku, nazývaná acanthosis nigricans.
- Malé kožní výrůstky
- Oční změny, které mohou vést k diabetické retinopatii
Příznaky diabetu 2. typu pak mohou být:
- Častý hlad a neustálá chuť na sladké
- Náhlé poklesy hladiny cukru v krvi (hypoglykémie) – závratě, slabost, třes
- Přibývání na váze, zejména v oblasti břicha
- Únava a ospalost po jídle
Příčiny – co způsobuje hyperinzulinémii?
Inzulinová rezistence je primární příčinou hyperinzulinémie. Protože tělo s inzulínovou rezistencí nevyužívá inzulín správně, slinivka musí uvolnit další inzulín, aby se pokusila udržet hladinu cukru v krvi ve zdravém rozmezí.
Možné komplikace hyperinzulinémie
- Diabetes 2. typu: Slinivka se časem vyčerpá a přestane produkovat dostatek inzulinu.
- Metabolický syndrom: Zvýšené riziko obezity, vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu.
- Kardiovaskulární onemocnění: Vyšší riziko srdečních chorob a mrtvice.
Jak se diagnostikuje hyperinzulinémie?
Hyperinzulinémii tedy může být obtížné diagnostikovat, protože často nemá žádné příznaky, pokud nevede k prediabetu nebo diabetu 2. typu. Neexistuje také žádný test, který by konkrétně zjišťoval nadměrné hladiny inzulínu, zejména proto, že hladiny inzulínu se mohou během dne velmi lišit.
Vzhledem k tomu, že neexistuje jediný test, který by mohl přímo diagnostikovat hyperinzulinémii, lékař zváží několik faktorů při posuzování stavu, včetně:
- Lékařské anamnézy
- Rodinné anamnézy
- Fyzického vyšetření
- Příznaky a symptomy pacienta
- Výsledky krevních testů, jako jsou výsledky testu glukózy v plazmě nalačno
A co léčba? Jak se léčí hyperinzulinémie?
Vzhledem k tomu, že ne všechny faktory, které přispívají k hyperinzulinémii, mohou být léčeny, jako jsou genetické faktory a věk, úpravy životního stylu jsou primární léčbou hyperinzulinémie. Mezi úpravy životního stylu patří:
Strava & jídelníček
Lékař nebo odborník na výživu vám pacientovi doporučit vyvarovat se nadměrného množství sacharidů (které stimulují nadměrný výdej inzulínu) a dále i jíst méně nezdravých tuků, cukru, červeného masa a zpracovaných škrobů. Místo toho pravděpodobně doporučí jíst zdravou stravu plnou čerstvých potravin, která zahrnuje více zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, ryb a libového masa (drůbeže).
Cvičení
Cvičení snižuje hladinu inzulínu a postupně zvyšuje citlivost na inzulín, což může pomoci při léčbě hyperinzulinémie.
Hubnutí
Hubnutí je spojeno se zlepšením hyperinzulinémie, zatímco nárůst hmotnosti je spojen se zhoršením hyperinzulinémie. Léčba obezity úpravou životního stylu, dietními změnami, léky nebo bariatrickými operacemi zlepšuje hyperinzulinémii.
Bariatrická chirurgie u lidí s obezitou III. třídy vede k rychlému řešení hyperinzulinémie během jednoho týdne po operaci. Kromě toho se citlivost na inzulín zlepšuje mezi 6 a 24 měsíci po operaci. Ne každý je však vhodným kandidátem na bariatrickou chirurgii. Promluvte si se svým lékařem o možnostech léčby, které jsou pro vás vhodné.
Jak tedy hyperinzulinémii řešit?
- Zdravá strava: Omezení příjmu rafinovaných cukrů a sacharidů, konzumace bílkovin, zdravých tuků a vlákniny.
- Pravidelný pohyb: Fyzická aktivita pomáhá zvýšit citlivost na inzulin.
- Snížení hmotnosti: Redukce tělesného tuku, zejména v oblasti břicha, zlepšuje metabolismus.
- Léky: V některých případech lékaři předepisují léky na snížení inzulinové rezistence, například metformin.
Lze hyperinzulinémii zvrátit?
Inzulinová rezistence – a následná hyperinzulinémie – má několik příčin a přispívajících faktorů. Změny životního stylu, jako je zdravá strava, pravidelné cvičení a hubnutí, mohou zvýšit citlivost na inzulín a snížit inzulínovou rezistenci a hyperinzulinémii. Ale ne všechny příčiny jsou reverzibilní.
Sponzorováno
Promluvte si se svým lékařem o tom, co můžete udělat, abyste co nejlépe zvládli inzulínovou rezistenci a hyperinzulinémii.
Studie a zdroje článku
- Congenital Hyperinsulinism: Diagnosis and Treatment Update Autoři: Hüseyin Demirbilek
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hormony
Přečtěte si také naše další články