Sponzorováno

Bariatrická operace (bariatrická chirurgie) – k čemu je dobrá a v čem pomáhá? 4.67/5 (18)

 • Bariatrická chirurgie je chirurgický zákrok prováděný u lidí s vážnou obezitou, zejména tehdy, když jiné metody, jako je dieta a cvičení, nepřinesly požadované výsledky. Cílem bariatrické chirurgie je snížit množství jídla, které může pacient konzumovat, a/nebo omezit absorpci živin z potravy.
 • Existuje několik typů bariatrických operací, z nichž každá má své vlastní metody a účinky.

Bariatrická chirurgie pomáhá lidem se závažnou obezitou.

Bariatrická chirurgie pomáhá lidem se závažnou obezitou.

Žaludeční bypass a další operace provádějící změny trávicího systému, vám mohou pomoci zhubnout například tím, že omezíte množství jídla, které můžete sníst, nebo tím, že snížíte vstřebávání živin do těla (nebo obojí). Pojem bariatrická chirurgie (nebo bariatrická operace) se tedy používá se k označení chirurgické léčby závažné obezity.

Existuje mnoho typů chirurgických zákroků, které jsou známé společně jako bariatrická chirurgie. Žaludeční bypass je asi jedním z nejběžnějších typů bariatrické chirurgie. Přesto mohou všechny formy chirurgického zákroku, včetně zmíněného žaludečního bypassu, představovat vážná rizika a vedlejší účinky. Také pamatujte na to, že bariatrická chirurgie nevyřeší vše za vás. Také musíte provést trvalé změny ve vaší stravě, ve vašem životním stylu – ideální je třeba pravidelné cvičení, které pomůže zajistit dlouhodobý úspěch bariatrické chirurgie.

Proč se vlastně bariatrické operace provádí?

Bariatrická chirurgie pomáhá lidem se závažnou obezitou. Jako taková ve finále může snížit riziko potenciálně život ohrožujících zdravotních problémů souvisejících s tělesnou hmotností. Jsou to například tyto problémy:

 • Gastroezofageální refluxní nemoc
 • Srdeční choroby
 • Vysoký krevní tlak
 • Závažná spánková apnoe
 • Diabetes typu 2
 • Mrtvice

Pamatujte: Tyto chirurgické zákroky se obvykle provádějí až poté, co jste se pokusili zhubnout pomocí změny životního stylu (změna stravy) a cvičení. Je to jako jedna z posledních možností.

U koho se tyto zákroky provádí?

Obecně platí, že žaludeční bypass a další chirurgické bariatrické zákroky by mohly být pro vás vhodnou volbou, pokud:

 • Váš index tělesné hmotnosti (BMI) je 40 nebo vyšší (extrémní obezita).
 • Váš BMI je 35 až 39,9 (obezita) a máte závažný zdravotní problém, který se týká váhy, jako je diabetes typu 2, vysoký krevní tlak nebo těžká spánková apnoe. V některých případech se můžete být kandidáti pro určité typy chirurgických zákroků, pokud je vaše BMI 30 až 34 a máte závažné zdravotní problémy spojené s tělesnou hmotností.

Ale ani tak nejsou tyto zákroky pro každého, kdo má těžkou nadváhu. Možná budete muset splnit určité lékařské pokyny, abyste byli vhodní kandidáti na chirurgický zákrok. Pravděpodobně podstoupíte rozsáhlou zdravotní prohlídku, abyste zjistili, zda máte nárok na bariatrický zákrok. Musíte být také ochotni provést trvalé změny, které povedou k zdravějšímu životnímu stylu. Zřejmě také budete požádáni o účast na dlouhodobých následných plánech, které zahrnují sledování vaší výživy, životního stylu, chování a zdravotního stavu.

A pamatujte si, že bariatrická operace je také docela drahá. Někdy ji proplácí pojišťovna (nebo se na placení léčby podílí).

Rizika bariatrické chirurgie

Stejně jako u všech „větších“ operací, bariatrické chirurgické zákroky představují potenciální zdravotní rizika, a to jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska. Rizika spojená s chirurgickým výkonem mohou zahrnovat:

 • Nadměrné krvácení
 • Infekce
 • Nežádoucí účinky anestezie
 • Krevní sraženiny
 • Plicní nebo dýchací potíže
 • Úniky v gastrointestinálním systému
 • Smrt (jen velmi vzácně)

Dlouhodobější rizika a komplikace chirurgického zákroku se mohou lišit v závislosti na typu operace. Mohou být například tyto:

 • Obstrukce střev
 • Dumpingový syndrom, způsobující průjem, nevolnost nebo zvracení
 • Žlučové kameny
 • Hernie
 • Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie)
 • Podvýživa
 • Perforace žaludku
 • Vředy
 • Zvracení
 • Smrt (jen velmi vzácně)
 • Jak se připravit?

  Pokud budete vhodným kandidátem na tyto operace, váš lékař vám dá pokyny, jak se připravit na konkrétní typ operace. Možná budete muset před operací podstoupit různé laboratorní testy a vyšetření. Můžete mít omezení týkající se jídla a pití i léků, které můžete užívat. Doporučení před operací se budou týkat i vaší fyzické aktivity a možná budete muset přestat kouřit.

  Co můžete očekávat?

  Žaludeční bypass a další typy bariatrických zákroků jsou prováděny v nemocnici. Používá se celková anestezie. To znamená, že jste během procedury v bezvědomí.

  Sponzorováno

  Specifika vašeho chirurgického zákroku závisí na vaší individuální situaci, druhu chirurgického zákroku, který podstupujete, a praktikách nemocnice nebo lékaře. Některé chirurgické zákroky jsou prováděny s tradičními velkými nebo otevřenými řezy v břiše. Dnes se většina typů bariatrické chirurgie provádí laparoskopicky. Laparoskop je malý přístroj s připojenou kamerou. Laparoskop je vložen pomocí malých řezů do břicha. Malá kamerka na špičce laparoskopu umožňuje chirurgovi vidět a operovat uvnitř břicha bez tradičních velkých řezů. Laparoskopická chirurgie je lepší v tom, že zotavení probíhá rychleji, ale není vhodná vždy pro všechny.

  Chirurgický zákrok obvykle trvá několik hodin. Váš pobyt v nemocnici může trvat tři až pět dní.

  7 věcí, na které byste se měli připravit po bariatrické operaci

  Život po tomto zákroku není vždy takový, jak lidé očekávají. Kromě změn chuti k jídlu se můžete setkat s neočekávanými změnami ve svém životním stylu, společenském životě, vztazích a emocích. Tyto změny jsou často pro lidi velkým překvapením. Zde je 7 věcí, na které byste měli být připraveni.

  Tvrdá práce

  Chirurgické řešení není alternativou zdravé stravy a cvičení – je to přídavek ke zdravé stravě a cvičení. Od teď si to musíte říkat každý den a žít podle toho. Ve skutečnosti jsou správné stravovací návyky a pravidelné cvičení tím nejdůležitějším po bariatrické operaci. To si uvědomte.

  Chcete-li optimalizovat výsledky operace, budete muset denně žít zdravým životním stylem. Možná budete muset zaznamenávat příjem jídla a měřit množství a druhy jídla, které jíte, abyste zajistili odpovídající přísun stravy a výživy. Pro některé je to větší závazek, než původně očekávali.

  Nové sociální návyky

  Činnosti, které jste si užívali před operací, nemusí být nutně činnostmi, na kterých se po operaci dále budete účast. Jakmile začnete budovat nový vztah mezi vámi a jídlem, možná se nebudete moci účastnit společenských situací, které se kolem jídla točí. Místo toho se spíše naučíte plánovat společenské akce výlety kolem fyzické aktivity, o které někteří vaši přátelé nemusejí mít zájem. Zde může být podhoubí pro rozkol mezi přáteli.

  Ztráta (omezení) dosavadních vztahů

  Vaše měnící se sociální zvyklosti mohou frustrovat a dokonce odcizit přátele, které jste měli před operací. Budete muset spolupracovat s rodinou a přáteli, abyste přijali nové chování, a to může být výzva, protože většina lidí dává přednost tomu, aby se udržely v takovém stavu, jakém jsou. Nechtějí vystoupit ze svojí komfortní zóny. To zahrnuje všechny špatné návyky, které mohly způsobit přírůstek váhy.

  Aby lidé zůstali na správné cestě, tak lidé, kteří podstupují bariatrickou chirurgii, často budují zcela nové sociální kruhy s přáteli, kteří se chovají zdravěji. To může někdy vést ke ztrátě starých přátel, což samozřejmě může být bolestivé.

  Emocionální zklamání

  Pokud očekáváte chirurgický zákrok, který by vám pomohl vyřešit sociální a emocionální problémy – a očekáváte o 100% lepší život, můžete být zklamáni. Někteří lidé, kteří nabírají váhu, používají jídlo pro emoční pohodlí. To není problém, který dokáže chirurgie vyřešit. Pokud jsou tyto emoční problémy před operací přítomny, budou pravděpodobně přítomny i po operaci.

  Přebytečná kůže

  Vaše ztráta hmotnosti může poskytnout pozitivní výsledky z pohledu celkové vaší váhy, ale stále se vám nemusí líbit to, co pak uvidíte v zrcadle. Přebytečná kůže je problémem u bariatrických pacientů, kteří shodí množství kil ve velmi krátkém čase. U některých je pohled na volnou kůži stejně špatný (nebo ještě horší), že jejich původní nadměrná hmotnost.

  Někdy jsou zapotřebí několik operací. Navíc mohou být náklady na chirurgii často přehnané, protože je řešení někdy velmi drahé. Podívejte se sem, jak na přebytečnou povislou pokožku.

  Závislost na alkoholu

  Někteří pacienti, kteří podstoupili operaci, obzvláště žaludeční bypass, prožívají poruchy s užíváním alkoholu v letech po operaci. Studie zveřejněná v časopise Journal of the American Medical Association zjistila, že jelikož operace mění způsob, jakým se alkohol zpracovává v těle, někteří pacienti mohou být vystaveni vyššímu riziku závislosti.

  Opětovné nabrání hmotnosti

  Zatímco míra úspěšnosti při chirurgickém úbytku hmotnosti se i nadále zlepšuje, dochází pak k opětovnému získání váhy v letech po bariatrické operaci. To je relativně častý jev. Musíte být opravdu připraveni na zásadní změnu v životě.

  Podle statistik nejvíce úbytek hmotnosti nastává v prvních dvou letech po operaci. Zpětné nabrání hmotnosti je běžné po pěti letech.

  Sponzorováno

  A co vy? Jaké máte s bariatrickým zákrokem zkušenosti vy? Zde jsou pro nás komentáře velmi cenné. Není nad osobní zkušenosti. Podělte se.

  Co si dále o operaci přečíst?

  Studie a zdroje článku

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva