Sponzorováno

Flebotomie – odběr krve z žíly – co je při ní důležité? 4.47/5 (15)

  • Flebotomie je lékařský postup, při kterém se odebírá krev z žíly. Používá se pro diagnostické účely, krevní testy nebo léčbu některých nemocí, jako je hemochromatóza nebo polycytémie. Pomáhá snížit objem krve nebo množství železa v těle.
  • Flebotomie pomáhá kontrolovat a léčit tyto stavy tím, že odstraňuje určité množství krve, čímž zmírňuje příznaky a zabraňuje komplikacím.

Flebotomie je akt odebrání krve z žíly člověka pomocí specifického typu jehly

Flebotomie je akt odebrání krve z žíly člověka pomocí specifického typu jehly

Flebotomie je označení pro postup odběru krve z žíly člověka jehlou. Laboratorní testy vzorků krve jsou důležité, protože měří různé krevní složky a poskytují informace, které mohou vést k diagnóze zdravotního problému pacienta.

V případech, kdy má třeba jedinec příliš mnoho červených krvinek nebo příliš mnoho železa, může flebotomie také sloužit jako přímá léčba.

V předchozích stoletích se flebotomie nazývala „pouštění žilou“ a lidé ji považovali za metodu nápravy nerovnováhy tělesných tekutin. I když v minulosti to mělo často nepříznivé výsledky na zdraví pacienta, rizika spojená s postupy flebotomie jsou dnes minimální. Dlouhá staletí ovšem flebotomie představovala jeden z hlavních lékařských nástrojů.

V tomto článku se dozvíte více o flebotomii, o její historii a rizicích, stejně jako o tom, co můžete přesně od flebotomie očekávat a jak se na zákrok připravit.

Flebotomie = odebrání krve z žíly

Flebotomie je akt odebrání krve z žíly člověka pomocí specifického typu jehly. Flebotomista (specialista, který je vyškolen k odběru krve) může pacientovi jehlou odebrat krev, aby pomohl s lékařskou diagnózou nebo léčbou.

Nejprve tedy dochází k odebírání vzorků krve, aby pak laboratorní přístroje mohly měřit různé složky krve a její vlastnosti.

Laboratorní analýzy mohou, podle mnoha studií, pomoci diagnostikovat řadu stavů. Například nízké hladiny hemoglobinu – pigmentu červených krvinek obsahujícího železo – mohou naznačovat anémii (neboli chudokrevnost). Vysoké hladiny enzymů uvolněných z poškozeného srdečního svalu mohou naznačovat srdeční infarkt.

Další diagnostická technika je zkoumání krevního nátěru pod mikroskopem, aby poskytla základní informace. Například krevní nátěr může pomoci diagnostikovat srpkovitou anémii, což je stav, kdy červené krvinky mají neobvyklý tvar písmena C.

Použití flebotomie k léčbě je praxe nazývaná terapeutická flebotomie. Lékaři tuto metodu používají u stavů, kdy odstranění přebytečných červených krvinek nebo železa může vést k lepšímu zdraví pacienta.

Takové nemoci, které se takto dají řešit, jsou například:

  • polycythemia vera, rakovina, která způsobuje zvýšenou produkci červených krvinek
  • porfyrie, stav znamenající nahromadění látky nezbytné pro tvorbu hemu, součásti hemoglobinu
  • hemochromatóza, stav, který způsobuje zvýšenou akumulaci železa v těle

Kdo je flebotomista a co dělá?

Flebotomista je zdravotnický pracovník, který odebírá vzorky krve pro následující věci:

  • krevní testy
  • výzkum
  • krevní transfuze
  • dárcovství krve

Něco málo z historie flebotomie

Flebotomie se kdysi nazývala pouštění žilou či venesekce. Její počátky sahají téměř 3000 let do starověkého Egypta. Odtud se rozšířila do dalších částí světa. Na rozdíl od současné léčby však mnoho lidí tomuto postupu plně nerozumělo a byla zde špatná regulační kontrola.

Sponzorováno

V minulých stoletích si mnoho lidí myslelo, že jakýkoli zdravotní problém pramení z nerovnováhy tělesných tekutin. V důsledku toho považovali pouštění žilou za prostředek nápravy problémy a léčby nemoci.

V důsledku toho měla ale tato praxe často velmi špatné výsledky. Například George Washington – první prezident Spojených států – zemřel poté, co podstoupil flebotomii na epiglotitidu, což je stav, kdy chrupavka pokrývající průdušnici otéká a blokuje dýchací cesty.

Co čekat při flebotomii?

Krevní testy jsou součástí několika léčebných programů a lidé by se měli řídit pokyny svého lékaře ohledně přípravy.

Příprava na flebotomii

U některých laboratorních testů může příprava na odběr krve zahrnovat následující kroky:

  • půst přes noc nebo po určitou dobu (několik hodin před odběrem krve samotným)
  • vyhýbání se určitým potravinám a nápojům, jako je vařené maso, bylinné čaje a alkohol (tučné potraviny)
  • vysazení některých léků nebo doplňků stravy na určité časové období v den laboratorních testů
  • vyhýbání se namáhavému cvičení nebo sexuální aktivitě
  • případně se také zdržet kouření

Pokud má někdo strach z jehel, měl by to předem oznámit flebotomovi. Pomoci mohou také jemná rozptýlení, jako je sledování videa na telefonu.

Během flebotomie

Flebotomista provede osobu následujícími kroky:

  • Osoba, které se bude krev odebírat, bude sedět nebo ležet.
  • Flebotomista osobu požádá, aby sevřela pěst a uváže osobně kolem paže pevný pásek.
  • Flebotomista pak zavede jehlu do žíly a krev poteče do jedné nebo více připojených zkumavek.
  • Pokud je flebotomie určena k léčbě, bude celková doba odběru záviset na množství krve, které je nutné odstranit.
  • Po odebrání krve flebotomista odstraní pásek z paže a také jehlu a přiloží na oblast obvaz.
  • Flebotomista může požádat osobu, které byla odebírána krev, aby vyvinula tlak na obvaz, čímž pomohou zastavit krvácení.

Rizika flebotomie

Komplikace jsou mnohem méně pravděpodobné než během „pouštění žilou“ v minulosti, ale stále jsou nějaké menší komplikace možné. Použití správného vybavení a techniky však může většinu rizik hodně eliminovat.

Rizika mohou obecně být:

  • bolest
  • závrať
  • točení hlavy
  • modřiny
  • hematom, atypické hromadění krve pod kůží
  • poranění nervu

Tato rizika mají tendenci nastat v důsledku nesprávné techniky. Studie z roku 2022 uvádí, že poranění nervů související s flebotomií jsou neobvyklá. Nejsou rozhodně nijak častá, spíše výjimečná.

Shrnu to

Flebotomie je postup, při kterém flebotomista neboli kvalifikovaný zdravotnický pracovník odebírá člověku krev ze žíly jehlou. Je to kriticky důležitý diagnostický nástroj, protože laboratorní testy na krevních vzorcích mohou měřit hladiny různých složek.

Flebotomie má také terapeutické účely pro stavy zahrnující vysoké hladiny červených krvinek nebo železa.

Sponzorováno

Po staletí lidé používali flebotomii pod názvem „pouštění žilou“, o které věřili, že napravuje nerovnováhu tělesných tekutin. Ačkoli to bylo v minulosti nebezpečné a mnoho pacientů to zaplatilo životem, používání flebotomie ve 21. století nemá téměř žádná rizika, pokud flebotomista používá správné vybavení a techniku.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva