Sponzorováno

Co je to unipolární deprese a jak se dá léčit? 4.89/5 (9)

Unipolární deprese je stav duševního zdraví, který znamená velmi špatnou, smutnou nebo beznadějnou náladu.

Termín „unipolární“, který pochází z kořene „uni“ (jedna) a „polární“ (konec), znamená, že máte příznaky pouze z jednoho konce spektra nálady. To je v přímém kontrastu s bipolární poruchou, při které můžete zažít jak stavy špatné nálady nebo období deprese, tak stavy skvělé nálady nebo období mánie nebo hypománie.

Unipolární deprese často slouží jako zastřešující termín pro všechny typy deprese, které zahrnují pouze jeden stav nálady. Někteří lidé však tento termín používají také konkrétněji jako synonymum pro velkou depresivní poruchu.

Zde je rychlý přehled o tom, jak rozpoznat unipolární depresi a jak získat pomoc při jakýchkoliv příznacích deprese, bez ohledu na vaši konkrétní diagnózu.

Příznaky a diagnóza unipolární deprese

Hlavní diagnostická kritéria pro unipolární depresi zahrnují velmi špatnou náladu po dobu alespoň 2 týdnů.

Můžete se například cítit smutní, podráždění nebo obecně nespokojení se životem a tyto pocity se obvykle nezlepší ani tehdy, pokud se vaše situace změní nebo se stane něco pozitivního.

Můžete také zažít anhedonii nebo cítit méně vzrušení, radosti nebo potěšení, i když trávíte čas s lidmi, které máte rádi, a děláte činnosti, které byste si obvykle užívali.

Mezi další příznaky deprese patří:

  • Změna chuti k jídlu: Můžete mít častěji hlad nebo naopak mít velmi malou chuť k jídlu.
  • Významné změny hmotnosti: Vaše tělesná hmotnost se zvýší nebo sníží nejméně o 5 % za 1 měsíc.
  • Únava: Cítíte se unavení téměř neustále, bez ohledu na to, jak dlouho spíte.
  • Poruchy spánku: Můžete mít potíže s usínáním a setrváním ve spánku, nebo zjistíte, že spíte mnohem více, než byste obvykle spali.
  • Psychomotorické změny: Vaše tělo se může cítit velmi neklidně nebo se vaše pohyby mohou zdát mnohem pomalejší než obvykle.
  • Pocit extrémní viny: Můžete se příliš obviňovat za chyby nebo si myslet, že jste „bezcenní“.
  • Potíže s myšlením: Můžete si všimnout mozkové mlhy nebo problémů se zapamatováním věcí, soustředěním nebo rozhodováním.
  • Myšlenky na sebevraždu: Můžete mít opakující se myšlenky na smrt, umírání nebo sebevraždu, i když možná nemáte konkrétní plán nebo úmysl zemřít.

Unipolární deprese může zahrnovat širokou škálu příznaků a ne každý bude mít všechny příznaky. Podle nejnovějšího vydání Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch (DSM-5) potřebujete pro diagnózu unipolární deprese alespoň pět z výše uvedených příznaků. To znamená, že dva lidé s depresí mohou tento stav zažívat velmi odlišně.

Podle studie z roku 2018 kombinace extrémní viny, anhedonie a myšlenek na sebevraždu často naznačuje těžkou depresi. Ale jakákoli kombinace příznaků se může zdát ohromující a závažná, nemluvě o tom, že má zásadní dopad na váš každodenní život.

Jaká je unipolární deprese ve srovnání s jinými typy deprese?

Opět platí, že unipolární deprese často odkazuje na velkou depresivní poruchu, která se také nazývá klinická deprese nebo klasická deprese.

Klasická deprese se často objevuje v epizodách špatných nálad, které trvají týdny nebo měsíce. Po epizodě se vaše příznaky obvykle zlepší. Ale asi polovina všech lidí, kteří zažijí jednu epizodu deprese, bude mít další během 8 až 12 týdnů. Vaše příznaky se mohou vrátit bez zjevného spouštěče.

Mezi další typy deprese, které mohou spadat pod „unipolární deštník“, patří:

  • Přetrvávající deprese: Také nazývaná dysthymie nebo chronická deprese, tento stav trvá nejméně 2 roky. Zahrnuje mírnější příznaky deprese, které nikdy zcela nezmizí. Jinými slovy, budete pociťovat špatnou náladu a další příznaky deprese průběžně nebo většinu dní.
  • Sezónní deprese: Tento typ deprese, nazývaný také sezónní afektivní porucha je unipolární porucha se sezónním vzorem, se konkrétně týká změn v ročních obdobích. Obecně se příznaky deprese objevují během chladnějších měsíců a mizí, když přijdou teplejší měsíce, ačkoli můžete zaznamenat příznaky v opačném směru.
  • Poporodní deprese: Tento typ deprese se objevuje po těhotenství. Spolu s dalšími příznaky deprese pro vás může být také obtížné navázat pouto se svým dítětem nebo zažít strach a úzkost související s vaší rolí rodiče.
  • Situační deprese: Příznaky tohoto typu deprese se obvykle objevují do 3 měsíců po stresující nebo traumatické události. Tento typ deprese se také nazývá reaktivní deprese, protože vaše příznaky se projevují jako reakce na konkrétní stresor.

Unipolární vs. bipolární deprese

Pokud si přečtete kritéria pro epizodu deprese, ke které dochází u bipolární poruchy, můžete si všimnout, že tyto příznaky a symptomy v podstatě odpovídají kritériím pro epizodu unipolární poruchy.

Pravdou je, že i odborníci na duševní zdraví často považují za obtížné odlišit unipolární depresi od bipolární deprese nebo epizody deprese, která se vyskytuje u bipolární poruchy.

Některé důkazy však naznačují, že unipolární deprese a bipolární deprese se ve vašem mozku projevují odlišně.

Sponzorováno

Deprese s bipolární poruchou

Pokud máte bipolární poruchu, vaše neurony mohou vykazovat lepší „týmovou práci“ během úkolů souvisejících s emocemi nebo odměnami, než když máte unipolární poruchu. Jinými slovy, vaše nálada se může s větší pravděpodobností změnit v reakci na vnější podněty.

Můžete mít také tenčí dorzolaterální prefrontální kortex (DLPFC). Tato část mozku ovlivňuje výkonné funkční schopnosti, jako je plánování a kontrola chování.

V jedné studii z roku 2018 výzkumníci porovnávali 30 dospělých s bipolární poruchou, 30 dospělých s unipolární poruchou a 30 dospělých bez anamnézy duševních poruch. Když se výzkumníci konkrétně zaměřili na lidi, kteří zažívají epizodu deprese buď s bipolární poruchou, nebo s unipolární depresí, zjistili, že lidé s bipolární poruchou mají tendenci hlásit větší zlepšení své nálady v reakci na pozitivní podněty nebo změny.

Tato skupina také zažívala více stresu, když čelila novým scénářům a měla tendenci vyvíjet větší úsilí, aby se vyhnula nepříjemným pocitům nebo obtížným situacím.

To znamená, že všechny tyto rozdíly jsou zastřešujícími vzory, nikoli pravidly pevně stanovenými. Profesionálové v oblasti duševního zdraví obvykle diagnostikují bipolární poruchu pouze tehdy, pokud také zaznamenáte epizody mánie nebo hypománie.

Léčba unipolární deprese

Řada léčebných postupů může pomoci řešit příznaky jakéhokoli typu deprese.

Léky

Unipolární deprese často léčí antidepresivy druhé generace. Váš lékař nebo psychiatr může předepsat:

  • selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), který ovlivňuje hladiny serotoninu
  • inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI), který ovlivňuje hladiny serotoninu a norepinefrinu
  • inhibitor zpětného vychytávání norepinefrinu/dopaminu (NDRI), který ovlivňuje hladiny norepinefrinu a dopaminu

Možná budete muset vyzkoušet několik léků, abyste našli ten, který vám vyhovuje. Pokud po 8 týdnech užívání předepsaných léků nezaznamenáte žádné zlepšení, měli byste o tom informovat lékaře, který vám léky předepsal.

Může vám doporučit jiný typ antidepresiv nebo změnit dávku vašich dosavadních léků. V některých případech může úprava vaší dávky ovlivnit vaše příznaky.

Psychoterapie

Výzkum konzistentně naznačuje, že kombinace terapie a léků léčí depresi účinněji než samotná léčba.

Mezi terapeutické přístupy, o kterých je známo, že účinně léčí příznaky deprese, patří:

V závislosti na vašich příznacích a obavách může váš terapeut také doporučit jiné typy terapie, jako jsou:

  • terapie přijetím a závazkem
  • dialektická behaviorální terapie
  • kognitivní terapie založená na všímavosti

Alternativní přístupy léčby unipolární deprese

Pokud se zdá, že terapie a léky nemají velký přínos, máte několik dalších možností, které je třeba zvážit:

  • Transkraniální magnetická stimulace (TMS) stimuluje vaše nervové buňky elektromagnetickými pulzy, což může pomoci zvýšit úroveň předdepresivní aktivity ve vašem mozku.
  • Světelná terapie zahrnuje použití boxu k vyzařování jasného světla po stanovenou dobu každý den. Tento přístup se často ukazuje jako užitečný při léčbě sezónní deprese se zimním nástupem.
  • Meditace může dobře fungovat jako doplněk k profesionální léčbě, protože vám může pomoci pojmenovat a přijmout nepříjemné emoce a potlačit sebetrestající myšlenky.
  • Některým lidem se osvědčuje i třezalka tečkovaná, léčivá bylina známá pro své protiúzkostné a antidepresivní účinky. Než vyzkoušíte třezalku tečkovanou, nezapomeňte se zeptat lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka. Může interagovat s některými léky, včetně antidepresiv.

Sponzorováno

Stejně jako unipolární deprese může mít mnoho tváří a prezentací, reaguje také na mnoho druhů léčby. I když se zdá, že prvních pár přístupů, které vyzkoušíte, nemá velký význam, nevzdávejte to. Stále máte možnosti a správná podpora může vést ke zlepšení vašich příznaků.

Přečtěte si dále o depresi

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva