Obsah článku
Příznaky trichotillomanie
Kromě opakovaného trhání vlasů mohou další příznaky být následující:
- ☝ Pocit napětí před trháním vlasů nebo při pokusu odolat nutkání trhat si vlasy
- ☝ Pocit uvolnění, spokojenosti nebo potěšení po tom, co se podařilo vlasy utrhnout
- ☝ Trápení nebo problémy v pracovním nebo společenském životě způsobené trháním vlasů
- ☝ Skvrny v místech, kde byly vlasy vytrženy
- ☝ Podivné chování, jako je kontrola kořenů vlasů, otáčení vlasů na prstech, tahání vlasů mezi zuby, žvýkání vlasů nebo konzumace vlasů
Mnoho lidí, kteří mají trichotillomanii, se snaží popřít, že mají problém a mohou se pokusit skrýt svoji ztrátu vlasů tím, že nosí klobouky, šály a falešné vlasy, řasy nebo i obočí.
Co způsobuje Trichotillomanii?
Přesná příčina trichotillomanie není úplně známa. Může to souviset s abnormalitami v mozkových cestách, které spojují oblasti spojené s emoční regulací, pohybem, formováním návyků a kontrolou impulsů.
Někteří lidé s trichotillománií mohou také mít depresi nebo úzkosti. Pravděpodobnost trichotillomanie je mírně vyšší, pokud se v rodině vyskytuje.
Jak se diagnostikuje Trichotillomanie?
Trichotillomania je diagnostikována na základě přítomnosti zmíněných příznaků. Neexistuje žádný konkrétní test.
Sponzorováno
Lékař může odkázat někoho, kdo má příznaky trichotillomanie, na návštěvu psychiatra nebo psychologa, který může vést rozhovor s osobou a tím může zjistit, zda může mít poruchu kontroly impulzů.
Dermatolog je většinou prvním lékařem, kterého pacienti s TTM navštíví a jeho úlohou je rychlé stanovení správné diagnózy a přesvědčení rodičů dětského pacienta o nutnosti psychologického, eventuálně psychiatrického vyšetření, což nebývá vždy jednoduché.
Jaká probíhá léčba trichotillomanie?
Základní léčebnou metodou je kognitivně-behaviorální psychoterapie, v některých případech v kombinaci s medikamentózní léčbou antidepresivy.
Hlavní léčba trichotillomanie je tedy behaviorální terapie – v podstatě to znamená nahrazení špatného zvyku jiným, který není škodlivý.
Tímto přístupem se lidé s trichotillomanií nejprve naučí identifikovat, kdy a kde mají nutkání trhat si vlasy. Naučí se také uvolnit a dělat něco jiného, čímž jim neublíží, jako způsob, jak pomáhat zmírnit napětí, když cítí nutkání trhat si vlasy. Často bohužel dochází k relapsům, zejména pokud jsou pacienti vystaveni stresovým situacím.
Jak již bylo řečeno, léky mohou být také součástí léčebného programu. Typ antidepresiva nazývaný selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) by mohl být užitečný při omezení velmi intenzivního nutkání. Atypické antipsychotika, jako je olanzapin nebo aripiprazol, mohou být někdy užívány, a to buď samostatně nebo v kombinaci s SSRI.
Jaké komplikace souvisejí s trichotillománií?
Infekce, poškození kůže a trvalá ztráta vlasů jsou možnými komplikacemi trichotillomanie. Ztráta vlasů a poškození kůže může vést k problémům se sebeúctou a obrazem těla jako takového. V extrémních případech se někteří lidé mohou vyhýbat společenským situacím, aby zakryli vytrhávání vlasů. To je poměrně častý problém.
Existuje prevence?
Neexistuje žádný prokázaný způsob, jak zabránit trichotillomanii, ale léčba, jakmile příznaky začnou, může být velkou pomocí. Řízení a kontrola stresu je také dobrý nápad, protože stres často způsobuje toto chování.
Sponzorováno
Máte s trichotillomanií nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Duševní poruchy a psychologické problémy, Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články