Chronický zánět slepého střeva (chronická apendicitida) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (28)

Sponzorováno

Chronický zánět slepého střeva (chronická apendicitida) - co je to - příznaky, příčiny a léčbaChronický zánět slepého střeva (neboli chronická apendicitida] je vzácný zdravotní problém. Může být obtížné ho diagnostikovat, protože příznaky se mohou objevovat a mizet a mohou být docela mírné. Nejběžnějším příznakem je bolest břicha. Pravděpodobnou příčinou chronického zánětu slepého střeva je zánět nebo nějaká překážka v oblasti apendixu (slepého střeva).

Je důležité mít správnou diagnózu, protože chronická apendicitida může v některých případech ohrozit i život.

Čtěte dále a získejte více informací o tomto zdravotním problému.

Příznaky chronického zánětu slepého střeva

Příznaky chronické apendicitidy mohou být docela mírné. V některých případech je bolest břicha jediným příznakem chronické apendicitidy. Bolest je obvykle na spodní pravé straně břicha. Může se také objevit poblíž pupku a v některých případech se může pohybovat v oblasti spodní pravé strany žaludku. Bolest být od mírné, až po ostrou.

Chronický zánět slepého střeva je zánět slepého střeva, který trvá týdny, měsíce nebo dokonce roky.

Mezi další příznaky chronické apendicitidy patří:

 • bolest břicha
 • nevolnost (i na zvracení)
 • horečka
 • otok a citlivost břicha
 • únava nebo letargie (tedy nedostatek energie)
 • malátnost – tedy obecný pocit nepohodlí nebo nemoci
 • zácpa či průjem

Příznaky mohou stále přicházet a odcházet (mohou se opakovat), což může ještě ztížit diagnostiku tohoto stavu.

Pokud máte některý z těchto příznaků a tyto příznaky jsou stále závažnější, zvažte návštěvu lékaře.

Chronická apendicitida vs. akutní apendicitida

Chronická apendicitida a akutní apendicitida bývají někdy zaměňovány. V některých případech není chronická apendicitida diagnostikována, dokud se nestane akutní. Ano, i to je možné.

Chronická apendicitida může mít mírnější příznaky, které přetrvávají po dlouhou dobu a které samovolně zmizí a znovu se objevují. Může být nediagnostikována několik týdnů, měsíců nebo i let.

Akutní apendicitida má oproti chronické závažnější příznaky, které se najednou objeví během 24 až 48 hodin. Akutní apendicitida vyžaduje okamžité ošetření.

Příčiny chronického zánětu slepého střeva

Příčina chronické apendicitidy je často neznámá. Příčinou je někdy zánět a ucpání slepého střeva. Jiné možné příčiny chronické apendicitidy jsou tyto:

 • nahromadění stolice
 • nádory
 • zvětšené lymfoidní folikuly
 • cizopasníci
 • trauma, poranění
 • hromadění cizích předmětů, jako jsou kameny, kuličky apod.

Pokud máte ve slepém střevu překážku nebo zánět, může to umožnit růst a množení bakterií. U chronické apendicitidy může být tato obstrukce částečná.

Není jasné, zda můžete udělat cokoli, abyste zabránili chronické apendicitidě. Jíst stravu bohatou na vlákninu může snížit riziko apendicitidy, ale výzkum stravovacích návyků pro prevenci chronické apendicitidy je neprůkazný.

Odhaduje se, že chronická apendicitida představuje jen 1,5 procenta všech případů apendicitidy.

Diagnóza chronického zánětu slepého střeva

Diagnóza chronické apendicitidy může být obtížná. Aby lékař mohl diagnostikovat tento váš stav, začne fyzickou prohlídkou a projednáním vašich příznaků a anamnézy. Příznaky chronické apendicitidy jsou podobné příznakům jiných zdravotních stavů, takže váš lékař pravděpodobně provede testy, aby vyloučil jiné stavy. Může udělat tyto testy:

Sponzorováno

Některé stavy, které mají hodně podobné příznaky s chronickou apendicitidou a které se váš lékař může pokusit vyloučit, jsou tyto:

Léčba chronického zánětu slepého střeva

Váš lékař vám ukáže konkrétní léčebný plán. Je důležité dodržovat všechny pokyny a užívat jakékoli léky podle doporučení. Někdy se užívají antibiotika k léčbě chronické apendicitidy. Váš lékař může také vypustit hnis, který se tvoří v apendixu (slepém střevě).

Nejběžnější léčbou chronické apendicitidy je apendektomie, což je chirurgický výkon k odstranění apendixu. To lze provést pomocí laparoskopické chirurgie nebo laparotomie (tedy klasická chirurgie v oblasti břicha). Laparoskopická chirurgie má méně komplikací a používá menší řezy. Laparotomie je pojem označující chirurgické otevření dutiny břišní.

Jakmile je chronická apendicitida řádně diagnostikována, odstranění apendixu obvykle vyřeší příznaky většiny pacientů.

Možné komplikace

V důsledku chronické apendicitidy se může vyvinout několik komplikací. Je důležité podstoupit okamžitou léčbu a dodržovat všechna doporučení lékaře, aby se snížilo riziko komplikací.

Mezi nejčastější komplikace chronické apendicitidy patří:

 • akutní apendicitida
 • prasklé slepé střevo
 • absces, což je kapsa s infekcí
 • sepse, což je vážné reakce vašeho těla na infekci
 • peritonitida, což je zánět pobřišnice

Komplikace apendicitidy mohou být někdy i život ohrožující. Prasklé slepé střevo může rozšířit infekci do celého těla.

Výhled pacientů s tímto problémem

Chronická apendicitida se liší od akutní apendicitidy. Příznaky chronické apendicitidy bývají mírnější. Bolest břicha je nejčastějším příznakem tohoto stavu. Někdy se přidá horečka.

Sponzorováno

Je snadné zaměnit chronickou apendicitidu s jinými zdravotními problémy. Je proro důležité získat od lékař tu správnou diagnózu.

Co si dále o slepém střevě přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva