Při podezření na zánět slepého střeva se operaci nebraňte 4.64/5 (22)

Sponzorováno

Slepé střevo neboli apendix si mnozí spojují jen s bolestivým zánětem. Má ale svoji funkci v těle.

Slepé střevo neboli apendix si mnozí spojují jen s bolestivým zánětem. Má ale svoji funkci v těle.

Obecně se chirurgové přiklání k vyoperování každého slepého střeva, které se někdy zanítilo. A to i tehdy, pokud vás po přeléčení už nebolí.

Slepé střevo je vývojový pozůstatek z dávných dob. Z anatomického hlediska jde o převis tlustého střeva v pravé části těla. Z tohoto převisu vybíhá červovitý přívěsek, apendix. A právě ten většina z nás označuje jako slepé střevo. I lékaři při komunikaci s pacienty běžně používají termín slepé střevo, namísto přesnějšího výrazu apendix.

Pamatujte – pecka ani skořápka zánět slepého střeva nevyvolá

Kdysi se tvrdilo, že apendix je pro náš organismus zcela zbytečný. Novější výzkumy ale předpokládají, že apendix má jistý význam pro imunitu (například tato studie). Pokud se však zanítí, je i po přeléčení antibiotiky vhodné ho preventivně vyoperovat. Je totiž pravděpodobné, že zánět se vrátí a v jistých případech může způsobit až smrt.

„Problémy se slepým střevem nastávají nejčastěji proto, že se tam, usídlí část stolice, která zatvrdne a tvoří překážku. Jelikož slepé střevo se snaží vyprázdnit, vytváří se v něm tlak, oteče, prokrví se a tak nejčastěji vznikne zánětlivý proces,“ vysvětluje námi oslovený chirurg. Navzdory běžně opakovaným tvrzením, že zánět může způsobit spolknutá pecka z ovoce, žvýkačka či skořápka z vajíčka, chirurg ještě nikdy nic takového při operaci nenašel. Méně se ale ví, že apendicitida se ráda objevuje po virové či bakteriální infekci, když je oslabená imunita.

Zánět často spustí bakteriální angína

Zánět slepého střeva se nejednou se ohlásí také v součinnosti s jinou nemocí, například při angíně či onemocnění dýchacích cest. „Jakýkoliv bakteriální zánět může vést k zánětu slepého střeva, protože bakterie se v těle přenášejí krví a mohou se usídlit v kterémkoli místě,“ dodává lékař.

Právě v apendixu mají parádní živnou půdu, protože tam není úplně silná střevní pasáž, slepé střevo se neumí tak dobře vyprázdnit a organismus se bakteriím neumí dobře bránit. Pokud vám ale angínu léčí antibiotiky, léky utlumí i příznaky zánětu slepého střeva, takže se hůře diagnostikuje. „Právě tím je zánět slepého střeva velmi zrádný. Jde sice o snadno operovatelné onemocnění, ale až tehdy, když je provedena diagnóza,“ naznačuje chirurg, proč někdy i banální zánět skončí doslova bojem o život pacienta.

Co vás vlastně při zánětu slepého střeva bolí?

Pokud přijedete k vyšetření brzy a diagnóza se odhalí rychle, lékař při zpravidla nekomplikované operaci najde jednoduchý katarální zánět, čili se zarudnutím a otokem, ale bez hnisání. Proto je dobré nečekat a jít při podezření na „slepák“ k lékaři raději hned. Signálem je hlavně bolest. „Většinou jde o pokračující či zesilující se bolest v pravém boku nebo podbřišku. Ale slepé střevo je různě dlouhé, asi od dvou do dvanácti centimetrů, proto může být uloženo i pod játry, v malé pánvi, může být také mezi kličkami tenkého střeva, za nebo před tlustým střevem. Takže jeho bolest může imitovat například zánět žlučníku, zánět močových cest, gynekologické onemocnění, onemocnění tlustého či tenkého střeva. To výrazně ztěžuje diagnostiku.“

Hnisavé abscesy jsou obranou těla

Horší je, pokud tento jednoduchý zánět přeroste do flegmonózních stadií, tedy s bakteriální infekcí a hnisáním. „Při nahromaděném hnisu bývá apendix při přechodu do tlustého střeva ucpaný. Uvnitř se množí bakterie a roztahují ho, což často způsobí prasknutí slepého střeva a vylití hnisu do dutiny břišní. V ní mohou bakterie putovat a vytvářet hnisavá ložiska. Tělo se brání tak, že v břiše vytváří kolem infekce srůsty,“ vysvětluje doktor. Jelikož hnis gravitací stéká dolů, srůsty s hnisavými, abscesových dutinami nejčastěji vznikají v nejspodnější části břicha, v Douglasově prostoru mezi konečníkem a vagínou, respektive močovým měchýřem. „Takové ložisko podle možnosti neoperuje, ale přeléčit konzervativní, antibiotiky. Ty chrání ostatní část břicha a vlastní imunita dokáže absces za čtyři až šest týdnů vstřebat. Někdy na odvedení hnisu a zánětlivé tekutiny zavedeme přes konečník nebo vagínu drén. A když se vše uklidní, můžeme operovat slepé střevo. Jak jsem zmiňoval, jinak je velký předpoklad, že zánět přijde znovu.“

Sponzorováno

Mrtvé slepé střevo nebolí, ale musí co nejdříve dříve ven

A ještě horší je, pokud dojde k odumírání slepého střeva. Jde o nejnebezpečnější stadium, neboť když apendix odumře, na chvíli přestane bolet a vy ho přestanete řešit. Ale vaše tělo situaci musí řešit. V břiše vznikne zánětlivá reakce a zanedlouho se dostaví mnohem větší bolesti. Ty vás zcela určitě vyženou k lékaři a operace je nevyhnutelná.

Klamný klid je v případě slepého střeva asi nejhorší

Diagnostiku zánětu slepého střeva komplikuje i to, že vás vlastně ani nemusí moc bolet. „U někoho vznikne bolest okamžitě, běží na pohotovost a hned ho také operují, přičemž se zánět ještě ani dostatečně nevyvinul. Je to pravděpodobně tím, že otok přiškrtí cévy, což je opravdu krutá bolest. Ale u jiného se bolest může vyvíjet pozvolna několik hodin, a může i ustoupit. Když jde o odumřelé stádium, vyšetření je dokonce víceméně negativní. Zejména méně zkušení lékaři nemusí najít žádný příznak lokálního dráždění a pošlou vás domů. No problém se dále vyvíjí,“ říká doktor s tím, že nejnebezpečnější je to u malých dětí, které mají trochu jinou imunitu a zánět se jim může rychle rozšířit do celého břicha. Pokud usnou či vydrží bolest, nebo jejich teplotu připíšete něčemu jinému a do nemocnice se vrátíte pozdě, stádium, kdy se dal problém snadno operovat a vyléčit, přejde až do sepse či do otravy krve způsobené hnisáním. Zachránit život dokáže jen rychlá operace, odstranění hnisu a vyčištění celého břicha.

Plánovaná operace po přeléčení

Při podezření na hnisavý zánět slepého střeva a absces by mělo vyšetření dělat velmi jemně a je dobré, pokud i opakované kontroly dělá tentýž lékař. Už ví, ve které části břicha a jak velký absces byl. Aby ho náhodou v akutním stadiu nerozmáčkl. Nebezpečné je to hlavně v prvních hodinách a dnech, pak je už obal abscesu pevnější a prasknutí je méně pravděpodobné. Po přeléčení antibiotiky a vstřebání abscesu se doporučuje slepé střevo vyoperovat přesto, že máte pocit, že už vám nic není.

Diagnostika apendicitidy

  • Vyšetření pohmatem – lékař vám kromě prohmatání a poklepání břicha může udělat i vyšetření přes konečník, kde umí nahmatat případné abscesová ložiska.
  • Vyšetření krve – leukocyty jsou při bakteriálním zánětu zvýšené, ale při katarálním ještě nemusí být, čili nejde o jednoznačný ukazatel. CRP při velkém hnisavém zánětu stoupá na hodnotu 200 až 300, normálně je do 5.
  • Ultrazvuk – dokáže rozeznat, zda má slepé střevo zhrublou stěnu nebo obsahuje náplň, tekutinu kolem, hnisavé ložisko a podobně. Zánětlivý výpotek však nemusí být jasně vidět, takže nejde o jednoznačnou diagnostiku.
  • CT – nedělá se standardně, protože jde o dost silné záření, ale diagnózu může jednoznačně potvrdit.

Pokud některá z těchto možností absentuje nebo jsme si ne zcela jisti, raději indikujeme operaci, než bychom nechali případný zánět přerůst do pozdějšího stádia.

Při podezření na „slepák“ neužívejte léky proti bolesti. Proč? Protože zakrývají příznaky a stěžují lékaři diagnostiku, neboť při vyšetření jinak reagujete na bolest. S operací se může zbytečně čekat, což zvyšuje riziko hnisání a vzniku sepse. Stejně si bez konzultace s lékařem nepřikládejte na břicho studené obklady, můžete si přivodit zhoršení stavu. Prevence apendicitidy neexistuje, doporučuje se ale jíst nevstřebatelnou vlákninu.

Sponzorováno

Takže s operací slepého střeva při jeho hnisání neotálejte.

Co si dále přečíst o slepém střevu

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva