Akutní apendicitida (zánět slepého střeva) – příznaky, příčiny a léčba 4.81/5 (21)

Sponzorováno

Akutní apendicitida (zánět slepého střeva) - příznaky, příčiny a léčbaZánět slepého střeva nastává, když se vaše střevo zanítí (je v tom místě zánět). Apendicitida může být akutní nebo chronická.

V Evropě je zánět slepého střeva nejčastější příčinou bolesti břicha, která pak vede k chirurgickému zákroku. Více než 5 procent evropanů má tento problém někdy v průběhu svého života.

Pokud se neřeší, může apendicitida způsobit prasknutí vašeho slepého střeva. To může způsobit, že se bakterie dostanou do břišní dutiny, což může být hodně vážný problém (a někdy i smrtelný).

Čtěte dále tento článek a dozvíte se více o symptomech, diagnóze a léčbě apendicitidy.

Příznaky zánětu slepého střeva

Pokud máte zánět slepého střeva, můžete zaznamenat jeden nebo více z následujících příznaků:

 • bolest v okolí vašeho pupíku
 • bolest v pravé dolní části břicha
 • ztráta chuti k jídlu
 • špatné trávení
 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem
 • zácpa
 • otok břicha
 • horečka (nízká)

Bolest slepého střeva může začít jako mírné křeče. V průběhu času se často problém stává závažnějším. Problémy mohou začít v vaší horní části břicha, pak se mohou přesunout do pravé dolní části břicha.

Pokud trpíte zácpou a máte podezření, že byste mohli mít zánět slepého střeva (třeba kvůli dalším příznakům), vyhněte se užívání projímadla nebo použití klystýru. Tyto metody léčby mohou způsobit prasknutí vašeho slepého střeva. A to opravdu nechcete.

Pokud máte nepříjemné pocity na pravé straně břicha spolu s některými dalšími příznaky apendicitidy, kontaktujte svého lékaře.

Příčiny apendicitidy (zánětu slepého střeva)

V mnoha případech není přesná příčina apendicitidy známa. Odborníci se však přiklání k tomu, že příčina onemocnění souvisí se stravovacími návyky. K ucpání slepého střeva může dojít třeba kusem stolice, cizím předmětem (např. pecka z ovoce) nebo parazity (třeba škrkavky).

V rozvinutých zemích obsahuje strava nedostatek vlákniny. Kvůli tomu postupuje potrava trávícím traktem pomaleji, může dojít
až k blokádám a následnému ucpaní apendixu.

Toto mohou být obecně příčiny zánětu slepého střeva.

Dalšími příčinami mohou být:

 • traumatické zranění
 • nádory

Když je váš apendix (slepé střevo) zablokován, bakterie se v něm mohou snadno množit. To pak ve finále může vést k tvorbě hnisu a otoku, a to může zase způsobit bolestivý tlak v břiše.

Diagnostika zánětu slepého střeva a možné testy

Pokud má lékař podezření, že byste mohli mít apendicitidu, provede fyzickou prohlídku vašeho těla. Zeptá se vás na příznaky. Bude kontrolovat zejména oblast v pravé dolní části břicha (otoky nebo rigiditu, tedy tuhost).

V závislosti na výsledcích vaší fyzické prohlídky vám lékař může doporučit jeden nebo více testů, aby zkontroloval příznaky apendicitidy nebo vyloučil jiné možné příčiny vašich příznaků.

Neexistuje jediný speciální test k diagnostice slepého střeva. Pokud váš lékař nedokáže identifikovat žádné jiné příčiny vašich příznaků, může příčinu diagnostikovat jako apendicitidu.

Testy mohou být tyto:

Kompletní krevní obraz

Pro kontrolu příznaků infekce si může lékař objednat kompletní krevní obraz. Pro tento test se musí odebrat vzorek vaší krve a pošle jej do laboratoře k analýze.

Apendicitida je často doprovázena bakteriální infekcí. Infekce močových cest nebo jiných břišních orgánů může také způsobit příznaky podobné příznakům apendicitidě.

Vyšetření moči

Pro vyloučení infekce močových cest nebo ledvinových kamenů jako potenciálních příčin vašich příznaků může lékař použít vyšetření moči.

Lékař vám jednoduše odebere vzorek moči, který bude vyšetřen v laboratoři.

Těhotenský test

Mimoděložní těhotenství lze zaměnit za zánět slepého střeva. Stává se to, když se oplodněné vajíčko implantuje do vejcovodu, nikoli do dělohy. To pak může být docela závažný problém

Pokud má lékař podezření na mimoděložní těhotenství, může provést test na těhotenství. K provedení tohoto testu odebere vzorek moči nebo krve. Může se také použít transvaginální ultrazvukové vyšetření, aby se zjistilo, kam se oplodněné vajíčko implantovalo.

Vyšetření pánve

Pokud jste žena, vaše příznaky mohou být způsobeny zánětlivým onemocněním pánve, ovariální cystou (cysta na vaječníku) nebo jiným stavem ovlivňujícím vaše reprodukční orgány. K prohlídce reprodukčních orgánů může lékař provést vyšetření pánevního dna.

Během této zkoušky odborný lékař vizuálně zkontroluje vaše intimní partie. Také se vyšetří vaše děloha a vaječníky. Lékař může také odebrat vzorek tkáně pro otestování.

Zobrazovací testy pro kontrolu břicha

Pro kontrolu zánětu vašeho slepého střeva si lékař může objednat zobrazovací testy břicha. To může lékaři pomoci identifikovat další možné příčiny vašich příznaků, jako je například abdominální absces nebo fekální impakce (hromadění velkého množství tvrdé stolice v tlustém střevě).

Váš lékař může objednat jeden nebo více z následujících zobrazovacích testů:

 • břišní ultrazvuk
 • rentgen břicha
 • břišní CT
 • MRI břicha

V některých případech budete možná muset před testem na určitou dobu přestat jíst jídlo. Váš lékař vám jistě řekne, jak se na ten který test připravit

Vyšetření hrudníku

Pneumonie v dolním pravém laloku vašich plic může také způsobit příznaky podobné apendicitidě. Pokud si lékař myslí, že máte zápal plic, pravděpodobně vás může objednat na rentgen hrudníku. Mohou také nařídit CT vyšetření k vytvoření podrobného obrazu vašich plic.

Může lékař použít k diagnostice apendicitidy ultrazvuk?

Pokud má lékař podezření, že byste mohli mít zánět slepého střeva, může vás objednat břišní ultrazvuk. Tento zobrazovací test mu může pomoci zkontrolovat příznaky zánětu, abscesu nebo jiného problému s vaším slepým střevem.

Váš lékař si může objednat i další zobrazovací testy. Například CT vyšetření. Ve srovnání s ultrazvukem vytváří CT sken podrobnější obrázky vašich orgánů. Existují však určitá zdravotní rizika spojená s ozářením z CT. Váš lékař vám může pomoci pochopit možné přínosy a rizika různých zobrazovacích testů.

Léčba zánětu slepého střeva (apendicitidy)

V závislosti na vašem stavu může lékařem doporučený léčebný plán pro zánět slepého střeva zahrnovat jednu nebo více metod léčby z následujících:

 • chirurgické řešení – odstraní se vaše zanícené slepé střevo – laparoskopický nebo klasický chirurgický zákrok.
 • užívání antibiotik
 • chirurgické řešení pro odtok abscesu

Dále jsou pak mohou být podávány:

Sponzorováno

 • léky proti bolesti
 • IV tekutiny (do žíly)
 • tekutá strava

V ojedinělých případech se může apendicitida zlepšit i bez operace. Ale ve většině případů budete potřebovat operaci k odstranění vašeho slepého střeva (apendixu). Tento zákrok se nazývá apendektomie. Pokud máte absces (ložisko, kapsa hnisu), který nebyl roztržen, může lékař před operací začít absces léčit. Začne s antibiotiky. Potom pomocí jehly vypustí absces hnisu.

Chirurgické řešení zánětu slepého střeva

K vyřešení apendicitidy může lékař použít typ chirurgického zákroku známý jako apendektomie. Během tohoto postupu odstraní váš apendix (slepé střevo). Pokud vaše slepé střevo ještě před operací prasklo, vyčistí také vaši břišní dutinu.

V některých případech může lékař použít laparoskopii k provedení jen minimálně invazivního chirurgického zákroku. V jiných případech může být nutné odebrat slepé střevo pomocí klasické operace.

Stejně jako u každé chirurgie existují i u apendektomie některá rizika. Rizika apendektomie jsou však daleko menší, než rizika neošetřené apendicitidy.

Akutní a chronická apendicitida

Existují tyto 2 typy zánětu slepého střeva.

Akutní apendicitida

Akutní apendicitida je závažným a náhlým případem apendicitidy. Příznaky akutního zánětu slepého střeva se mají tendenci rychle rozvíjet během jednoho až dvou dnů. Vyžaduje okamžité lékařské ošetření. Pokud se neléčí, může dojít k prasknutí vašeho slepého střeva. To může být vážná až smrtelná komplikace.

Akutní apendicitida je častější než chronická apendicitida.

Chronická apendicitida

Chronická apendicitida je méně častá než akutní apendicitida. V chronických případech apendicitidy mohou být příznaky relativně mírné. Mohou zmizet, než se znovu objeví v průběhu týdnů, měsíců nebo dokonce let. Tento typ apendicitidy může být obtížné diagnostikovat. Někdy problém ani není diagnostikován, dokud se nevyvine v akutní apendicitidu.

Chronická apendicitida může být také nebezpečná.

Zánět slepého střeva u dětí

Zánět slepého střeva je nejčastější u lidí ve věku od 15 do 30 let, může se ale vyskytnout v každém věku.

U dětí a dospívajících způsobuje zánět slepého střeva často bolesti žaludku poblíž pupku. Tato bolest se může postupně stát závažnější a přesunuje se na pravou dolní stranu břicha vašeho dítěte.

Vaše dítě může také:

 • ztratit chuť k jídlu
 • mít horečku
 • mít nevolnost
 • zvracet

Pokud se u vašeho dítěte objeví příznaky zánětu slepého střeva, ihned kontaktujte lékaře.

Apendicitida v těhotenství

Akutní zánět slepého střeva je nejčastějším porodním stavem vyžadujícím chirurgický zákrok během těhotenství. Ovlivňuje odhadem 0,04 až 0,2 procenta těhotných žen.

Příznaky apendicitidy mohou být zaměněny za rutinní nepohodlí z těhotenství. Těhotenství může také způsobit posun vašeho slepého střeva směrem nahoru v břiše, což může ovlivnit umístění bolesti související s apendicitidou. To může opět o něco ztížit diagnostiku.

Možnosti léčby zánětu slepého střeva během těhotenství mohou zahrnovat jednu nebo více z následujících možností:

 • chirurgické řešení pro odstranění apendixu
 • odtok abscesu (jehla nebo chirurgický zákrok)
 • antibiotika

Opožděná diagnostika a léčba mohou zvýšit riziko komplikací, včetně potratu. Takže na to pozor.

Doba zotavení pro zánět slepého střeva

Doba zotavení po zánětu slepého střeva bude záviset na mnoha faktorech, včetně těchto:

 • vaše celkové zdraví a váš věk
 • zde se u vás vyskytnou komplikace z apendicitidy nebo chirurgického zákroku
 • na konkrétním typu zákroku, který podstoupíte – pokud podstoupíte laparoskopický chirurgický zákrok k odstranění vašeho apendixu, můžete být propuštěni z nemocnice za několik hodin po dokončení chirurgického zákroku nebo následující den. Pokud podstoupíte otevřenou operaci, budete pravděpodobně muset strávit v nemocnici více času, abyste se zotavili. Otevřená (klasická) chirurgie je invazivnější než laparoskopická chirurgie a obvykle vyžaduje více následné péče a delší rekonvalescenci.

Než odejdete z nemocnice, váš lékař vám může pomoci naučit se, jak se starat o ránu. Může vám dát i nějaké léky proti bolesti. A může také doporučit, abyste přizpůsobili svůj jídelníček, vyhnuli se namáhavé činnosti nebo provedli jiné změny svých denních návyků, když se uzdravujete.

Plné zotavení z apendicitidy a chirurgického zákroku může trvat několik týdnů. Pokud se u vás objeví komplikace, může vaše zotavení trvat o něco déle.

Potenciální komplikace při apendicitidě

Zánět slepého střeva může způsobit vážné komplikace.

Vznik abscesu

Může například způsobit, že v oblasti apendixu (slepého střeva) vytvoří kapsa hnisu známá jako absces. Z tohoto abscesu může vytékat hnis a bakterie do břišní dutiny.

Prasklé slepé střevo

Apendicitida může také vést k prasklému slepému střevu. Pokud váš apendix praskne, mohou se bakterie dostat do břišní dutiny.

Pokud se bakterie takto dostanou do břišní dutiny, může to způsobit infekci a zanícení obložení břišní dutiny. Toto je známé jako peritonitida a může to být velmi závažné, až fatální.

Bakteriální infekce mohou také negativně ovlivnit další orgány v břiše. Například bakterie z prasklého abscesu nebo slepého střeva mohou vstoupit do močového měchýře nebo tlustého střeva. Mohou také cestovat krevním řečištěm do jiných částí těla. A to je problém.

Aby se předešlo těmto komplikacím nebo se je podařilo zvládnout, může vám lékař předepsat antibiotika, udělat chirurgický zákrok nebo jinou léčbu. V některých případech se u vás mohou objevit vedlejší účinky nebo komplikace. Rizika spojená s antibiotiky a chirurgickým zákrokem však bývají méně závažná než potenciální komplikace neléčené apendicitidy.

Prevence zánětu slepého střeva

Neexistuje žádný jistý způsob, jak zabránit apendicitidě. Můžete však být schopni snížit své riziko rozvoje tohoto problému tím, že jíte stravu bohatou na vlákninu. Apendicitida v zemích, kde lidé jedí stravu s vysokým obsahem vlákniny, méně běžná (ale je v tomto ohledu potřeba více výzkumů).

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou:

 • ovoce
 • zelenina
 • čočka, hrách, fazole a další luštěniny
 • ovesné vločky, hnědá rýže, celozrnná pšenice a další celá zrna

Můžete také brát doplňky stravy s vlákninou.

Co pak dělat doma po operaci zánětu slepého střeva?

Může pomoci toto:

 • dopřejte si spoustu odpočinku
 • pijte hodně tekutin
 • jděte na malou procházku každý den
 • vyhněte se namáhavé činnosti a zvedání těžkých předmětů, dokud váš lékař neřekne, že je to pro vás bezpečné
 • udržujte řez čistý a suchý

Sponzorováno

V některých případech vám lékař může doporučit úpravu vašeho jídelníčku. Pokud se po operaci cítíte dobře, mohlo by pomoci jíst chuťově nevýrazná jídla, jako je toast a rýže. Pokud máte zácpu, může vám pomoci doplnit vlákninu.

Co si dále o zánětu slepého střeva přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva