Sponzorováno

Osteomalacie – co to je – příznaky, příčiny a léčba 4.81/5 (27)

Osteomalacie znamená měkké kosti.

Osteomalacie znamená měkké kosti.

Osteomalácie, nazývaná také jako měknutí kostí, je dnes poměrně vzácné kostní onemocnění

Je to oslabení kostí. Jsou to problémy s tvorbou kostí nebo procesem vytváření kostí, které způsobují osteomalacii.

Tento stav ale není stejný jako osteoporóza.

Jaké jsou příčiny osteomalacie?

Nedostatek vitaminu D je nejčastější příčinou osteomalacie. Vitamin D je důležitá živina, která vám pomáhá vstřebávat vápník v žaludku.

Vitamin D také pomáhá udržovat hladinu vápníku a fosfátů, aby se vaše kosti správně formovaly. Vyrábí se v kůži vystavením ultrafialovým (UV) paprskům na slunci. Může být také absorbován z potravin, jako jsou mléčné výrobky a ryby. U dospělého člověka k osteomalácii může tedy dojít při nedostatečně dlouhé době ozáření pokožky slunečním zářením, nedostatečnou výživou (nízký příjem vitamínu D v potravě) nebo v důsledku snížené vstřebatelnosti vitamínu D ve střevě.

Vaše tělo nedokáže zpracovat vápník, který vaše kosti potřebují, aby zůstaly silné, pokud máte nízkou hladinu vitamínu D. Nedostatek vitamínu D může být důsledkem:

  • problémů s vaší stravou či jídelníčkem
  • nedostatku slunečního záření
  • problémů se střevy – problém s absorpcí vitamínu D

Absorpci vitamínu D mohou také ovlivnit určité zdravotní problémy:

  • Celiakie může poškodit výstelku vašich střev a zabránit absorpci klíčových živin, jako je právě třeba vitamin D.
  • Některé typy rakoviny mohou také negativně ovlivňovat zpracování vitamínu D.
  • Poruchy ledvin a jater mohou ovlivnit metabolismus vitamínu D.
  • Strava, která neobsahuje fosfáty, může způsobit vyčerpání fosfátů, což může také vést k osteomalacii.
  • Léky pro léčbu záchvatů – jako fenytoin a fenobarbital – mohou také vést k osteomalacii.

Jaké jsou příznaky osteomalacie?

Existuje několik příznaků osteomalacie.

Nejběžnějším příznakem jsou kosti, které se snadno a často lámou. Dalším příznakem je svalová slabost. To se děje kvůli problémům v oblastech, kde se sval váže na kost. Osoba s osteomalacií může mít těžkopádnou chůzi nebo se může se u ní vyvinout třes při chůzi.

Častým příznakem je také bolest kostí, zejména v bocích. Tupá bolest se může šířit z vašich boků na následující místa:

  • dolní části zad
  • pánev
  • nohy
  • žebra

Pokud máte také velmi nízkou hladinu vápníku v krvi, můžete mít také tyto problémy:

  • nepravidelné srdeční rytmy
  • znecitlivění kolem úst
  • necitlivost v pažích a nohou
  • křeče ve vašich rukou a nohou

Jak je diagnostikována osteomalacie?

Váš lékař provede krevní test k diagnostice tohoto stavu. Pokud se u vás projeví některý z následujících stavů, můžete mít osteomalacii nebo jinou poruchu kostí:

  • nízká hladina vitamínu D
  • nízké hladiny vápníku
  • nízké hladiny fosforu

Lékař může také udělat test na izoenzymy alkalických fosfatáz. Vysoké hladiny naznačují osteomalacii.

Další krevní test může kontrolovat hladinu parathormonu. Vysoká hladina tohoto hormonu naznačuje nedostatečné množství vitamínu D a další související problémy.

Dále rentgen a jiné zobrazovací testy mohou ukázat malé praskliny v kostech. Tyto trhliny se nazývají Looserovy zóny (na snímcích je pak jasně patrné příčné projasnění na kostech v místě křížení velké arterie a kosti). Zlomeniny mohou začít v těchto zónách i při malých zraněních.

Sponzorováno

Váš lékař dokonce bude možná muset provést kostní biopsii k diagnostice osteomalacie. Vloží jehlu přes kůži a svaly do kosti, aby získal malý vzorek. Pak ho specialista prohlédne pod mikroskopem.

Rentgenové a krevní testy obvykle stačí ke stanovení diagnózy a kostní biopsie není nutná.

U koho se může osteomalacie objevit?

Vlastně u kohokoliv, kdo postrádá vitamín D, tak u toho se pravděpodobně vyvine osteomalacie. I když můžeme získat vitamin D z potravin, většinu vitaminu D produkuje samotné tělo. Cholesterol, který je přirozeně přítomen v pokožce, se přeměňuje na vitamín D působením slunečního světla na kůži.

Osteomalacií jsou tedy nejvíce ohroženi lidé, kteří při vystavení slunečnímu záření nejsou schopni produkovat dostatek vitamínu D, protože:

  • jsou třeba příliš oslabení nebo nemocní na to, aby vyšli ven na sluneční světlo
  • nosí oblečení, které pokrývá téměř celou pokožku, například z náboženských důvodů
  • mají tmavou pokožku a žijí v částech světa, kde sluneční světlo není příliš silné – tmavá kůže chrání před intenzivním slunečním světlem, ale v chladnějších podnebích může být méně zdrojem vitamínu D.

Někteří lidé z Asie, zejména z indického subkontinentu a okolního regionu, jsou zvláště ohroženi osteomalacií. Zatím nevíme, proč tomu tak je, ale je to pravděpodobně kvůli kombinaci faktorů. Kůže lidí z této oblasti neabsorbuje dobře vitamín D jako u těch v chladnějších podnebích a ženy, které nosí náboženské oblečení (například burka), které pokrývá celou jejich pokožku, vystaví svoji kůži méně přímému slunečnímu záření. Dále některá jídla běžně používaná v asijských jídelníčcích jsou chudá na vitamín D a ve stravě mohou být chemikálie, které brání vstřebávání vitamínu D – například se předpokládá, že mouka chapati může bránit normální absorpci vápníku ze žaludku.

A také mnoho lidí z indického subkontinentu a okolních regionů trpí nesnášenlivostí laktózy, takže nemusí absorbovat dostatek vápníku. Lidé, jejichž strava neobsahuje vitamín D a / nebo vápník, mohou být ohroženi, zejména pokud nedokážou v kůži produkovat dostatek vitamínu D.

Léčba osteomalacie

Pokud váš lékař včas odhalí osteomalacii, možná budete muset brát pouze perorální doplňky vitamínu D, vápníku nebo fosfátu. Toto může být léčba první linie, pokud máte problémy s absorpcí v důsledku problémů se střevy nebo kvůli chirurgickému zákroku nebo pokud máte stravu s nízkým obsahem klíčových živin. Ve vzácných případech můžete vitamín D užívat jako injekci nebo intravenózně prostřednictvím žíly v paži.

Pokud je nemoc způsobena nedostatkem vitamínu D, často se používá denní dávka vitaminu D 20–50 µg / 800-2 000 jednotek, ale někteří lékaři mohou začít dávat větší dávky. Doplňky vápníku 500–1 000 miligramů (mg) denně mohou urychlit hojení kostí, pokud je příjem vápníku z normální stravy pod 750 mg denně. Obvykle budete potřebovat denně doplňovat vitamín D po dlouhou dobu. Pokud přestanete brát vitamín D, stav se může vrátit. Tak na to pozor.

Možná také budete muset strávit nějaký čas venku na slunci, aby vaše tělo mohlo vytvořit dostatek vitamínu D v kůži.

Děti se závažnými případy osteomalacie nebo křivice možná budou muset nosit nějaké korekční zařízení nebo musí podstoupit operaci k nápravě deformace kosti.

Jakmile začnete léčit tento stav, všechny praskliny v kostech se zahojí. Měli byste se vyhnout intenzivnímu cvičení, dokud se trhliny nezhojí.

Jaké jsou potenciální komplikace při osteomalacii?

Pokud nebudete léčit příčinu vaší osteomalacie, přijdou komplikace. U dospělých lidí se mohou snadno lámat kosti (žebra, nohy). U dětí se také často vyskytují osteomalacie a křivice, což může vést k problémům s nohami (mohou se křivit apod.) nebo předčasné ztrátě zubů.

Pokud není k dispozici dostatek vitamínu D, mohou se příznaky vrátit. Vrátí se také v případě, že přestanete užívat doplňky stravy nebo pokud se nezabýváte základními podmínkami, jako je selhání ledvin.

Promluvte si se svým lékařem a vytvořte plán léčby na základě vašich potřeb.

Co můžete očekávat v dlouhodobém horizontu?

Sponzorováno

Pokud se osteomalacie neléčí, může vést ke zlomeninám kostí a jejich těžké deformaci. K dispozici jsou různé možnosti léčby. Pokud zvýšíte příjem vitamínu D, vápníku a fosforu, můžete už za několik týdnů vidět zlepšení. Úplné uzdravení kostí trvá asi 6 měsíců.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva