Sponzorováno

Parkour a zdraví – proč je to super sport s dobrým vlivem na zdraví? 4.78/5 (18)

Parkour je skvělým sportem pro celkové posílení těla.

Parkour je skvělým sportem pro celkové posílení těla.

Co je to vlastně Parkour?

Parkour je nesoutěžní sport, pochází z Francie.

Parkour je druh umění, který se zaměřuje na pohyb. Je to umění pohybu překonávání překážek – musíte se dostat z místa A do místa B jen a pomocí svého těla. Parkour často zahrnuje prvky lezení, akrobacie, techniky křížového tréninku a celé řady dalších sportů. Tento sport lze praktikovat prakticky kdekoli s malým až nulovým vybavením. Vzhledem ke sportovní dostupnosti, cenové dostupnosti a přínosu pro sportovce všech věkových kategorií a úrovně fitness, zaznamenal Parkour obrovský nárůst popularity od počátku roku 2010. A to zejména u mladé generace.

Možná se ptáte sami sebe: „Je parkour ten správný sport pro mě?“. Můžeme vás ujistit, že lidé všech typů, co se týče věku, výšky, váhy mohou z parkouru jako takového těžit. Dokonce i na počátečních úrovních jsou zdravotní výhody tohoto pohybu jasně definovatelné a patrné.

Základním principem parkouru je velmi efektivní pohyb v přirozeném prostředí.

Parkour vypadá na pohled úžasně. Musí se však umět.

Parkour vypadá na pohled úžasně. Musí se však umět.

Toto je 10 přínosů pro zdraví, které parkour přináší

Je to opravu krásný a zajímavý sport. Měli byste ho vyzkoušet i kvůli tomu, že má super vliv na vaše zdraví (když odněkud nespadnete, samozřejmě). Podívejte se na jeho účinky na zdraví.

Parkourem cvičíte celé tělo

Parkour vyžaduje celkovou tělesnou zdatnost. Proto se tréninky vždy trénuje celé tělo. „Navádění“ vašeho těla prostřednictvím různých sekvencí parkourových pohybů vyžaduje zapojení mnoha svalových skupin. V tréninku si tak docela máknete.

Perfektní kardio cvičení

Parkour je typický rychlým a dlouhotrvajícím pohybem. Stálé pohyby a skákání vedou ke zvýšení vytrvalosti účastníků, čímž je zajištěno, že vaše srdce je silné a umožňuje zvýšit zásobování celého těla kyslíkem. V kombinaci s účinnou technikou dýchání vaše tělo brzy začne fungovat na zcela nové úrovni. Prostě super kardio cvičení.
 

Zvýšená pevnost kostí

Některé pohyby v parkouru pomáhají při vývoji hustoty kostí. Typ pohybů, nárazový pohyb po celou dobu tréninku parkouru, umožňuje tělu vytvářet silnější kosti. Samozřejmě, že nárazové pohyby nejsou vždy úplně nutné pro trénink parkouru. Nicméně pokud jsou prováděny správnou technikou.

Podporuje rychlejší uvažování s méně chybami

Parkour často vyžaduje, aby se účastníci rychle rozhodovali o svých dalších pohybech. Mnoho pohybů musí účastníci vypočítat hodně rychle. Díky tréninku a dalším postupům mohou takto sportovci zvýšit své reakční časy a přesnost pohybu. Díky parkouru si tak zlepšíte své instinktivní rozhodnutí v každodenním životě.

Podporuje kreativitu

Parkour doslova vyzývá účastníky, aby využili svou kreativitu. Každá překážka, se kterou se v parkouru sportovci setkávají, nebude mít zřejmé řešení, takže člověk musí použít kreativitu k jejímu překonání. To nakonec dává sportovcům schopnost najít řešení i v každodenních problémových situacích. A dále má parkour v tomto směru i jisté duševní výhody. Sportovci reportují zvyšující se produktivitu na pracovišti díky nově rozšířenému pocitu kreativity.

Sponzorováno

Zvyšuje sebedůvěru

První den je na parkouru strašně obtížný. Tolik překážek a vy je neumíte překonat. Mnoho výzev, jako například vysoká stěna, na kterou se musí vylézt, nemusí být bezprostředně dosažitelná hned v prvních dnech tréninku. Prostřednictvím pokroku, posilování a tréninku však budete nabírat na síle i obratnosti. Nakonec na tu stěnu prostě vylezete. A to je perfektní impuls pro vaši sebedůvěru. Tento objev podpoří nový pocit jistoty jak v kontextu parkouru, tak i mimo něj.

Nové pohybové dovednosti

Tento bod se týká repertoáru pohybových dovedností sportovce. Při parkouru se toho naučíte fakt mraky – rovnováhu, lezení, skákání, správnou techniku přistání, přitahování se atd. Během tréninku parkour se sportovci naučí tyto dovednosti na 100% využít. Tyto dovednosti nejsou úplně typické pro každodenní život (pokud se pomocí parkouru nedostáváte do práce), ale stále je velmi prospěšné, abyste je měli ve svém arzenálu k zajištění vaší fyzické kondice. Kromě toho mít tyto schopnosti v kapse vás může chránit před nečekanými pády nebo mimořádnými událostmi. Nejen, že se člověk stane psychicky odolným, ale tito sportovci mají větší pocit bezpečí v každodenním životě.

Vytvoří pevnost jádra těla

Pevnost tělesného jádra je nezbytná, pokud jde život i nějaký sport. Nejen, že rozvinutím silného jádra pomocí cvičení parkour vytváří agilnější osobu, ale také pomáhá předcházet poranění dolní části zad a podporuje lepší držení těla. Super. Palec nahoru.

Zapojuje děti a mladistvé do společnosti

Je prokázáno, že parkour zlepšuje zapojení do společnosti. V jedné studii v souvislosti se míra kriminality mezi mladými účastníky ve věku od 8 do 19 let snížila o 69% poté, co obdrželi informace o parkouru. Mladí mají tento sport opravdu hodně rádi. Je moderní, populární. Spojuje. Parkour buduje mentální sílu. Díky novému sebevědomí a schopnostem se mládež cítí nezávislejší a schopnější se věnovat životním výzvám.

Je opravdu pro každého

Na začátečníckých úrovních je parkour sport, který učí jak se pohybovat. Konkrétní kroky, které je třeba dodržovat, se mohou lišit u 8 letých a 80 letých sportovců, ale zásady zůstávají stejné. Začněte se silou a mobilitou, kterou máte v současné době, a díky postupům a praxi se člověk učí pohybovat efektivněji a s větší jistotou. Začněte, obrazně řečeno, s dětskými schůdky, jako je učení, jak chodit po schodech nebo skákat a dopadat oběma nohama. Z těchto počátečních fází vzešli ti sportovci nejvyšší úrovně, které jste mohli vidět v populárních médiích.

Určitě parkour vyzkoušejte. Opatrně :)

Voják musí být rychlý, zdravý, spontánní a energický. Proto se parkour používá i při výcviku vojáků – je to určitě více než dokonalá metoda výcviku.

Vhodné místo na parkour

Ano, najít perfektní místo pro parkour může být samo o sobě problémem. Vždy se ujistěte, že vaše tréninkové místo je bezpečné. S určitou opatrností, disciplínou a vůlí pro vás žádná překážka nebude problémem (naopak může být výzvou). Ale rozum do hrsti – toto rčení u tohoto sportu platí určitě na 100%.

Malé upozornění na závěr

Dejte pozor, parkour může být sport i docela (docela hodně) nebezpečný. Mnoho lidí (např. youtuberů) našlo v extrémním parkouru smrt. Například je známý případ Pavla Kashina, který byl hvězdou parkouru, točil videa, na jeho vystoupení chodily desítky, stovky i tisíce lidí. Stačil pak špatný dopad na střeše budovy a Pavel spadl ze 60 metrů na beton. Takže takový extrémní parkour není pro každého, to si uvědomte.

Parkour je zábavný a má mnoho výhod z pohledu zdraví, ale nikdy nezapomínejme, že se jedná o kaskadérskou hru, která vyžaduje spoustu zkušeností a přesných pohybů těla – proto by se nikdy neměl provádět bez know how (instrukcí), ochranných pomůcek a profesionálního trenéra.

Máte nějakou informaci, kterou byste k parkouru doplnili? Budeme moc rádi, když napíšete do komentářů.

VIDEO: Pěkná ukázka parkouru

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva