Sponzorováno

Dětský kašel – jak na něj? 4.85/5 (13)

Dětský kašelOpět je tu období, kdy se ve zvýšené míře vyskytují různá onemocnění. Dětičky mají sopel, pokašlávají, mají teploty či další příznaky. V tomto článku se podíváme blíže na jeden z častých problémů, s nimiž rodiče dětí zápasí, a tím je kašel.

Suchý nebo vlhký?

Kašel je vlastně obranným mechanismem našeho organismu a může být vyvolán různými podněty. V podstatě bychom kašel mohli rozdělit do dvou skupin – buď jde o kašel suchý a dráždivý, nebo naopak, vlhký a produktivní.

Suchý dráždí, vlhký produkuje!

Suchý kašel se zvykne objevit na počátku onemocnění v důsledku dráždění sliznice. Takové kašlání obvykle projde v průběhu několika dní do další formy kašle, a tím je vlhký nebo produktivní kašel, při kterém dochází k vykašlávání hlenu.

Je třeba jít s kašlem k lékaři?

V případě, že se u děťátka objeví kašel, jistě vás napadne, zda je třeba zajít k lékaři. Pokud dítě kašlat právě začalo, přičemž nemá žádné jiné příznaky onemocnění, můžete počkat, jak se situace vyvine. Nejdříve udělejte vše pro to, abyste odstranili případné dráždivé faktory – to může být u dětí plný nosík (hleny zatékají a provokují kašel např. při rýmě), který je třeba zprůchodnit buď častým smrkáním nebo odsáváním hlenů, případně stříkáním vhodného roztoku do nosíku. Dítě by mělo být v dobře vyvětrané místnosti, pozor také na zakouřené prostředí.

S léky raději opatrně!

Pokud děťátko trápí kašel zejména v noci během spánku, upravte mu lůžko do šikmé polohy, aby dítě mělo hlávku o něco výš (např. podložte matraci vhodným předmětem). Přípravky proti kašli by měly nasazovat opatrně a raději vždy až po poradě s lékařem, případně lékárníkem. Pokud si nejste jisti, můžete např. svému dětskému lékaři zavolat a poradit se o vhodném postupu.

Co když neodezní kašel sám?

Kašel obvykle během deseti dnů až dvou týdnů odezní i sám, ale pokud se situace komplikuje, případně se přidruží i další obtíže jako horečka či bolesti hlavy, žluto či zeleno zbarvený výtok z nosu, je na místě návštěva lékaře, který dítě vyšetří a zjistí příčinu kašlání. Kašel trvající více než tři týdny se již považuje za kašel chronický a tady je třeba nechat děťátko vyšetřit lékařem, aby se přišlo na příčiny dlouhotrvajících problémů.

Jaké léky?

Při kašli u malých dětí (podobně je to však iu dospělých) používáme léčivé přípravky podle druhu kašle. Pokud jde o suchý dráždivý kašel, pomoci mohou tzv. antitusika, tedy přípravky tlumící kašel. Při vlhkém kašli je však žádoucí podpořit a zároveň usnadnit vykašlávání, proto se podávají tzv. expektorancia. O vhodném přípravku pro své dítě se poraďte s lékařem, případně v lékárně.

Sponzorováno

TIP: Další rady jak na kašel u dětí

Pokud se chcete vyhnout lékům

Sponzorováno

Proti kašli se mnohým rodičům osvědčil i recept našich babiček. Budete k tomu potřebovat jednu cibuli a med nebo cukr. Cibuli nakrájejte a zalijte přiměřeným množstvím medu. Po několika hodinách cibule pustí šťávu a vznikne cibulový „sirup“. Tento se pak užívá po lžičkách několikrát denně. Tento recept však není vhodný pro děti mladší než tři roky, protože med patří k silným alergenům. U menších dětí lze med nahradit cukrem. Také lze vyzkoušet i popíjení cibulového odvaru – nakrájenou cibuli krátce povaříme ve vodě, scedíme a pak podáváme oslazený medem nebo cukrem podle chuti.

 

Jak na suchý kašel u dětí?

 • Suchý kašel je třeba zpočátku tlumit léky (bez přídavku kodeinu!)
 • Nabízejte také dítěti často v malých dávkách tekutiny (vhodný je lipový čaj, plicní směsi, podběl, voda)
 • Často zvlhčujte vzduch v místnosti (zvlhčovač, mokrý ručník – umístit do blízkosti dítěte)
 • Často a krátce větrat
 • U starších dětí lze použít inhalace Vincentkou (nebo Vincentku ve spreji)
 • Zkuste udělat klasický Priessnitzův obklad na krk (bez igelitu!)
 • Dítěti zvýšit polohu na spaní (podložením matrace nebo postýlky)
 • Dbejte o průchodnost nosu (hlavně na noc nos vyčistit – větší dítě se vysmrká, u malého dítěte musíte použít odsávačku, poté aplikujte nosní kapky – nosní sliznice se zklidní, sníží se tvorba hlenu a rýma tekoucí do krku nebude tolik dráždit).
 • Můžete použít i různých bylinných směsí ve formě sirupu (břečťan – Hedelix, pampeliškový sirup, šťáva z cibule apod.).

Jak na vlhký kašel u dětí?

 • Je vhodné podávat léky usnadňující odkašlání (bylinné sirupy, léky rozpouštějící hlen – Mucosolvan, ACC, Bromhexin apod.)
 • Opět podávejte dostatek tekutin (bylinné čaje, Vincentka)
 • Zvlhčování vzduchu je velmi vhodné stále – včetně zvýšené polohy dítěte
 • Inhalace Vincentkou
 • Nenuťte dítě do jídla, nemá-li chuť, nabízejte jídlo v menším množství a častěji a lehce stravitelné
 • Kašel většinou odezní během týdne až 10 dnů spolu s ostatními příznaky onemocnění
 • Trvá-li kašel, zvýšené teploty, dítě je unavené, nebo máte jiné pochybnosti, požádejte o vyšetření svého dětského lékaře.

Co si dále o kašli přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  4 Komentářů u článku “Dětský kašel – jak na něj?”

  1. Zuzka napsal:

   Nejlepší je mít sirup, který je na oba druhy kašle, jak na suchý kašel, tak na vhký a nemusím řešit, který to zrovna je, my jsme takový našli – Stopkašel pro děti, oblíbila jsem si ho nejen já, ale i děti, je totiž hrozně slaďoučký.

   • TatiAnna napsal:

    S kašlem máme bohužel také dostatek zkušeností :-/ Na suchý kašel už několik let používáme sirup Levopront, děti přestaly kašlat už po několika dnech. Když se změní na vlhký kašel, obložím topení mokrýma ručníkama se snažím o vlhý vzduch a taky jitrocelový sirup je výborný.

  2. Kamilaaa napsal:

   My jsme na kašlík začali užívat také Stopkašel pro děti. Ty moje děti pořád kašlou a žádný sirup jim nechutnal a odmítali jakýkoliv sirup vypít. Až jsem jim dala stopkašel a máme klid od kašle i vyplivování :)

  3. Market777 napsal:

   My na kašel u dětí jedeme taky jen stopkašel pro děti. Je výbrorný snad každý kašel a dětem fakt chutná, nemají s ním žádný problém. dokonce si o něj i sami řeknou :) hlavně obsahuje betaglukany :)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva