Sponzorováno

Vazovagální synkopa – co je to? Vše, co potřebujete vědět o vazovagální synkopě 4.75/5 (12)

  • Vasovagální synkopa je způsobena náhlým poklesem krevního tlaku, často vyvolaným reakcí na něco. To způsobí, že se vaše srdce na krátkou dobu zpomalí. V důsledku toho váš mozek nemusí dostat dostatek krve bohaté na kyslík, což způsobí, že omdlíte.
  • Vasovagální synkopa obvykle není vážným zdravotním stavem.
  • Vasovagální synkopa je poměrně častá. Nejčastěji postihuje děti a mladé dospělé, ale může se objevit v jakémkoli věku. Stává se to mužům a ženám přibližně ve stejném počtu.
  • Na rozdíl od některých jiných příčin mdloby, vazovagální synkopa nesignalizuje základní problém se srdcem nebo mozkem.

Synkopa obecně znamená mdloby nebo omdlení. Když jsou mdloby způsobeny určitými spouštěči, jako je pohled na krev nebo jehlu, nebo intenzivní emoce, jako je strach nebo úlek, nazývá se to vazovagální synkopa. Je to vlastně nejčastější příčina mdloby.

Vasovagální synkopa je někdy označována jako neurokardiogenní nebo reflexní synkopa.

Vazovagální synkopu může zažít kdokoli, ale bývá častější u dětí a mladých dospělých. Tento typ mdloby se vyskytuje u mužů a žen ve stejném počtu.

Ačkoli některé příčiny mdloby mohou být známkou vážnějšího zdravotního problému, u vazovagální synkopy tomu tak obvykle není.

Tento článek pokryje příčiny, diagnostiku a léčbu vazovagální synkopy, stejně jako příznaky, které byste měli navštívit lékaře.

Příčiny – co způsobuje vazovagální synkopu?

V celém vašem těle jsou speciální nervy, které pomáhají kontrolovat, jak rychle vaše srdce bije. Pracují také na regulaci vašeho krevního tlaku řízením šířky vašich krevních cév. Obvykle tyto nervy perfektně spolupracují, aby zajistily, že váš mozek bude vždy dostávat dostatek krve bohaté na kyslík.

Někdy se však mohou jejich signály pomíchat, zvláště když zareagujete na něco, co způsobí, že se vaše cévy náhle široce otevřou a váš krevní tlak klesne.

Kombinace poklesu krevního tlaku a pomalejší srdeční frekvence může snížit množství krve proudící do vašeho mozku. To je důvod, proč omdlíte.

Kromě reakce na pohled na něco, co vás děsí, nebo intenzivní emoční reakce, některé další spouštěče, které mohou způsobit vazovagální synkopu, jsou tyto:

  • postavení po sezení, ohýbání nebo ležení
  • když dlouho stojíte
  • přehřátí
  • intenzivní fyzická aktivita
  • silná bolest
  • intenzivní kašel

Jaké jsou příznaky vazovagální synkopy?

Dokud se to nestane, nemusíte mít žádné známky toho, že omdlíte. Ale někteří lidé mají krátké známky, které signalizují, že mohou omdlít. Třeba tyto:

  • moou vypadat bledě
  • točení hlavy nebo závratě
  • velké pocení
  • nevolnost
  • rozmazané vidění
  • slabost

Pokud obvykle pociťujete tyto varovné příznaky před mdlobou, je dobré si lehnout, abyste zvýšili průtok krve do mozku. To může zabránit tomu, abyste omdleli.

Pokud omdlíte, pravděpodobně během několika okamžiků znovu nabudete vědomí, ale můžete mít pocit:

  • vyčerpání
  • nevolnosti

Můžete se dokonce na pár minut cítit trochu zmateně nebo prostě „mimo“.

Kdy navštívit lékaře

Pokud jste již dříve navštívili lékaře a víte, že máte vazovagální synkopu, nemusíte se vracet pokaždé, když omdlíte.

Určitě byste měli svého lékaře informovat, pokud se u vás objeví nové příznaky nebo pokud máte více epizod mdloby, i když jste odstranili některé ze svých spouštěčů.

Pokud jste nikdy předtím neomdleli a náhle se u vás objeví mdloby, určitě vyhledejte lékařskou pomoc. Některé stavy, které mohou způsobit, že budete náchylní k mdlobám, jsou:

  • cukrovka
  • nějaká srdeční choroba
  • Parkinsonova choroba

Mdloby mohou být také vedlejším účinkem léků, zejména antidepresiv a léků ovlivňujících krevní tlak. Pokud si myslíte, že tomu tak je, nepřestávejte užívat léky, aniž byste si s lékařem promluvili o alternativách.

Pokud se váš lékař domnívá, že vaše léky mohou způsobovat mdloby, budou s vámi spolupracovat, aby zjistili, jak vám je bezpečně omezit, aniž by způsobily další vedlejší účinky.

Sponzorováno

Jak se vazovagální synkopa diagnostikuje?

Váš lékař začne podrobnou anamnézou a obecným fyzickým vyšetřením. Toto vyšetření bude pravděpodobně zahrnovat několik měření krevního tlaku udělaných, když sedíte, ležíte a stojíte.

Diagnostické testování může také zahrnovat elektrokardiogram (EKG) k vyhodnocení vašeho srdečního rytmu.

To může být vše, co je potřeba k diagnostice vazovagální synkopy, ale váš lékař může chtít vyloučit některé další možné příčiny. V závislosti na vašich konkrétních příznacích a anamnéze mohou další diagnostické testy zahrnovat:

  • Test na nakloněné rovině. Tento test umožňuje lékaři zkontrolovat vaši srdeční frekvenci a krevní tlak, když jste v různých pozicích.
  • Přenosný monitor Holter. Toto je zařízení, které nosíte a které umožňuje podrobnou 24hodinovou analýzu srdečního rytmu.
  • Echokardiogram. Tento test využívá zvukové vlny k vytvoření obrazů vašeho srdce a jeho průtoku krve.
  • Zátěžový test cvičení. Tento test obvykle zahrnuje rychlou chůzi nebo běh na běžeckém pásu, abyste viděli, jak vaše srdce funguje během fyzické aktivity.

Tyto testy mohou pomoci potvrdit, že máte vazovagální synkopu nebo ukázat na jinou diagnózu.

Léčba – Jaké jsou možnosti léčby?

Vasovagální synkopa nutně nevyžaduje léčbu. Ale je dobré se pokusit vyhnout se situacím, které spouštějí mdloby, a přijmout opatření, která zabrání zranění v důsledku pádu.

Neexistuje žádná standardní léčba, která by dokázala vyléčit všechny příčiny a typy vazovagální synkopy. Léčba je individuální na základě příčiny vašich opakujících se příznaků.

Pokud časté mdloby ovlivňují kvalitu vašeho života, poraďte se se svým lékařem. Když budete spolupracovat, možná budete schopni najít léčbu, která vám pomůže.

Některé z léků používaných k léčbě vazovagální synkopy jsou:

Váš lékař vydá doporučení na základě vaší anamnézy, věku a celkového zdravotního stavu. V nejzávažnějších případech může váš lékař chtít diskutovat o výhodách a nevýhodách pořízení kardiostimulátoru.

Prevence – Lze vazovagální synkopě předejít?

Nemusí být možné zcela zabránit vazovagální synkopě, ale můžete být schopni snížit četnost omdlévání. Nejdůležitějším krokem je vyzkoušet a určit své spouštěče.

Máte tendenci omdlévat, když vám odebírají krev nebo když se díváte na strašidelné filmy? Nebo jste si všimli, že cítíte mdloby, když jste přehnaně úzkostliví nebo když dlouho stojíte?

Pokud jste schopni najít vzor, ​​pokuste se podniknout kroky, abyste se vyhnuli spouštěčům nebo je obešli.

Když začnete pociťovat mdloby, okamžitě si lehněte nebo se posaďte na bezpečné místo, pokud můžete. Mohlo by vám to pomoci vyhnout se mdlobám nebo alespoň zabránit zranění v důsledku pádu.

Sponzorováno

Taky vás trápí vazovagální synkopa? Jak s ní bojujete?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva