Sponzorováno

Koloidní ovesné vločky a jejich účinky – kdy mohou pomoci? 4.78/5 (9)

  • Ovesné vločky, které jsou často spojovány se snídaní, jsou po staletí také základem v komunitě péče o pleť.
  • Koloidní ovesné vločky se skládají z jemně namletých ovesných zrn, která mohou být absorbována kůží prostřednictvím čisticích prostředků, pleťových vod, mastí a zvlhčovačů. Na rozdíl od vašeho typického snídaňového jídla jsou koloidní ovesné vločky zpracovány s celými otrubami, které mají vlastnosti zklidňující pokožku. Ovesné vločky bez otrub nejsou příliš účinné při zmírňování suché, svědivé kůže nebo jiných kožních onemocnění.

Oves (Avena sativa) v koloidní formě je staletí stará lokální léčba různých kožních onemocnění, včetně kožních vyrážek, erytému, popálenin, svědění a ekzému.

Oves (Avena sativa) v koloidní formě je staletí stará lokální léčba různých kožních onemocnění, včetně kožních vyrážek, erytému, popálenin, svědění a ekzému.

Už jste pravděpodobně slyšeli o koupelích z ovesných vloček a možná jste si všimli koloidních ovesných vloček jako přísady v produktech osobní péče, včetně krémů, pleťových vod, šamponů, gelů na holení a mycích prostředků na tělo. V dnešním článku se podíváme na výhody koloidních ovesných vloček, co to je a jak si vyrobit vlastní koloidní ovesnou koupel.

Co jsou vlastně ty koloidní ovesné vločky?

Jednoduše řečeno, koloidní ovesné vločky jsou vyrobeny z jemně mletého ovsa. Vaří se, aby bylo možné extrahovat koloidní materiál. Koloid je homogenní, nekrystalická látka, která se skládá z velkých molekul jedné látky rozptýlené v druhé látce. Koloidy zahrnují gely, soly a emulze. Částice se neusazují a nelze je oddělit běžným filtrováním jako ty v suspenzi.

Chcete to ještě jinak? Koloidní ovesné vločky jsou ovesné vločky, které byly prošly procesem koloidního rozdělení. To znamená, že jsou rozdrceny na velmi malé částice, které jsou rozptýleny ve vodě. Tento proces má za cíl zlepšit stravitelnost a využitelnost výživných látek v ovsu. Koloidní ovesné vločky se obvykle prodávají jako prášek, který se může přidat do různých potravin nebo nápojů.

Pokud jde o ovesné vločky, oves je celozrnná potravina, odborným názvem Avena sativa. Ovesné zrno má tři hlavní části – otruby, endosperm (jádro obsahující škrob a bílkoviny) a klíček.

Otruby, vnější vrstva, poskytují zdroj vlákniny, stopových minerálů, fytochemikálií a vitamínu B. Střední vrstva je endosperm a poskytuje převážně škrob, zatímco klíček obsahuje bílkoviny, nenasycené tuky, vitamíny a minerály.

Výhody koloidních ovesných vloček

Výzkum čisticích vlastností ovesných vloček a jejich role při zmírňování svědění a jejich funkce pro ochranu pokožky byl proveden ve 30. letech 20. století. A v polovině 40. let se koloidní ovesné vločky staly dostupnými ve formě prášku a změkčujícího oleje. Zde jsou jen některé z výhod koloidních vloček.

Ulevuje suché, svědivé pokožce

Ovesné vločky byly poprvé zdokumentovány jako lokální léčba suché, svědivé a zanícené pokožky již v roce 2000 před naším letopočtem.

Mají protizánětlivé a antihistaminové vlastnosti

Jedna studie zjistila že koloidní ovesné vločky nabízí protizánětlivé a antihistaminové účinky. Ve skutečnosti studie ukázaly, že koloidní ovesné vločky mohou snížit svědění u určitých kožních onemocnění, jako je atopický ekzém [také označovaný jako atopická dermatitida], a mohou zlepšit zvlhčení pokožky.

Nabízí úlevu u drobných popálenin

Další výzkum odhalil, že antioxidační a protizánětlivé vlastnosti koloidních ovesných vloček mohou pomoci zklidnit šupinatou, červenou, drsnou a svědivou pokožku způsobenou kožními problémy, včetně drobných popálenin a planých neštovic. Kromě toho další studie objevila četné výhody, včetně změn v kožním mikrobiomu, plynoucích z používání koloidních ovesných vloček lokálně a pokožku.

Snižuje příznaky ekzému

Jedna studie ukázala, že hydratační krém na bázi ovsa snižuje příznaky ekzému o více než 50 %.

Sponzorováno

Zlepšuje funkci kožní bariéry

Na rozdíl od ošetření standardním zvlhčovačem bylo ošetření 1% koloidním ovesným krémem na ekzém spojeno s trendy směrem k nižší prevalenci druhů Staphylococcus a vyšší diverzitě mikrobiomů v místech lézí, což je spojeno se zdravou kůží (ve srovnání s lézemi u atopické dermatitidy, která jsou spojeny s menší mikrobiální diverzitou a větší převahou druhů Staphylococcus). 1% koloidní ovesný krém na ekzém výrazně zlepšil pH pokožky, funkci kožní bariéry a hydrataci pokožky od výchozího stavu do 14. dne, zatímco u standardního zvlhčovače bylo hlášeno zlepšení hydratace.

Koloidní ovesná koupel – jak si ji udělat?

Pokud máte zájem namočit svou suchou, podrážděnou pokožku do koloidní ovesné koupele, je to jeden z nejjednodušších produktů, který lze vyrobit ve vlastní kuchyni.

  1. Přidejte jeden šálek neochuceného celého ovsa nebo ovesných vloček buď do mixéru, kuchyňského robotu nebo mlýnku na kávu.
  2. Míchejte asi jednu minutu, nebo dokud se oves nezmění na jemný prášek.
  3. Pak napusťte vanu vlažnou vodou. Přihoďte jeden šálek koloidních ovesných vloček tak, že je přidáte pod tekoucí kohoutek, abyste je pomohli vmíchat do vody ve vaně.

Když se vana naplní, promíchejte vodu z koupele rukou, abyste pomohli uvést koloidní ovesné vločky do suspenze. Omezte koupel na 10 minut a po dokončení se opláchněte.

Jsou koloidní ovesné vločky bezpečné?

Z velké části ano. Jedná se o bezpečnou látku. Z dostupných zdrojů existuje jen jeden případ, kdy ovesné vločky způsobily, že pacient zaznamenal kopřivku.

Obecně platí, že jedinci, kteří mají tendenci být velmi citliví nebo mají mnoho alergií – buď mají kožní změny, svědění (jako jsou příznaky podobné senné rýmě v očích, nose, krku) nebo astma vyvolané různými faktory prostředí – by měli zvážit otestování před aplikací na pleť.

Koloidní ovesné vločky jako přírodní čistící prostředek i na svědění

Koloidní ovesné vločky obsahují sloučeninu zvanou saponiny, která působí jako přírodní čistící prostředek. Mnoho dnešních běžných syntetických detergentů obsahuje agresivní chemikálie, které mohou dráždit pokožku. Z tohoto důvodu jsou přírodní minerály, jako jsou koloidní ovesné vločky, velmi žádané lidmi, kteří mají suchou, svědivou nebo citlivou pokožku. Koloidní ovesné vločky jsou zvlhčovadlo, které obsahuje polysacharidy; dlouhý cukr, který váže vodu na povrch kůže.

Suchá a svědivá kůže jsou dva příznaky spojené s mnoha kožními onemocněními, jako je atopická dermatitida (ekzém) a psoriáza. Intenzita svědění, kterou člověk může zažít v noci, může být natolik závažná, že způsobí spánkovou deprivaci. Kromě toho neexistuje žádný lék na dermatitidu nebo psoriázu. Koloidní ovesné vločky obsahují protizánětlivý Avenanthramid, který je vynikajícím zdrojem pro použití při hledání a udržení zdravé pokožky. Avenanthramidy jsou vysoce účinné při zklidnění zánětu a snížení svědění. Kromě toho jsou avenantramidy antioxidanty, které se nacházejí pouze v ovsu.

Koloidní ovesné vločky, oblíbený prostředek na ochranu pokožky, jsou přítomny v mnoha mýdlech, šamponech a dalších produktech osobní péče.

Sponzorováno

Zkoušeli jste je? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si o ovesných vločkách přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva