Bambucké máslo na pleť – jaké má účinky a jak ho použít? 5/5 (10)

Sponzorováno

  • Bambucké máslo obsahuje protizánětlivé látky, které zmírňují otoky a zarudnutí pokožky. Lidé jej používají na jakékoli podráždění, od spálenin od slunce přes popraskané rty až po pokožku, která je velmi suchá.
  • Bylo prokázáno, že bambucké máslo má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. K léčebným vlastnostem bambuckého másla přispívá několik mastných kyselin a rostlinných sterolů, jmenovitě kyselina olejová, stearová, palmitová a linolenová.

Bambucké máslo se dá použít i při masážích.

Bambucké máslo se dá použít i při masážích.

Bambucké máslo je látka běžně používaná v kosmetických a přírodních výrobcích péče o pleť. 100% čisté, nerafinované bambucké máslo plné přírodního vitamínu A může zlepšit mnohá kožní onemocnění, jako jsou třeba vrásky, slouží jako prevence vzniku strií během těhotenství, je vhodné pro svalovou únavu, dermatitidu a léčbu určitých zdravotních problémů.

Bambucké máslo je mimořádně zvlhčující a velmi hydratační. Při aplikaci na kůži poskytuje okamžitou jemnost a hladkost.

Mnohé studie naznačují, že bambucké máslo představuje významný zdroj protizánětlivých a protinádorových sloučenin. Další studie tvrdí, že bambucké máslo zvyšuje produkci kolagenu, což dokazuje určitý významný potenciál proti stárnutí.

Co je to vlastně bambucké máslo?

Bambucké máslo pochází ze stromu Butyrospermum parkii, nazývaného také Máslovník africký. Máslovník africký je považován za posvátný a pochází ze střední Afriky. Bambucké máslo se vyrábí z ořechů, které se dají získat odstraněním vnějšího obalu. Ořechy se ručně drtí a pečou dokud nevznikne máslo. Potom se máslo ručně mísí ve velké nádobě s vodou, aby se oddělily oleje, známé také jako mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny nabízí regenerační vlastnosti, což z nich činí jednu z nejlepších možností péče o pleť. K získání konečného produktu se bambucké máslo odstraní z povrchu a ochladí se, dokud neztuhne.

Bambucké máslo se používá k lokálním účelům již po staletí a někteří věří, že nerafinované bambucké máslo používala dokonce i Kleopatra a královna ze Sáby! Dnes je bambucké máslo mimořádně oblíbené pro aplikaci na pleť a vlasy, a proto jej běžně naleznete jako přísadu v mnoha kosmetických produktech.

Je bambucké máslo jedlé?

Čistá odrůda je jedlá a v afrických zemích se často používá při přípravě jídel spolu s jinými oleji. Někdy se místo kakaového másla používá syrové africké bambucké máslo, ale porovnáte-li chutě bambuckého másla a kakaového másla, jsou zcela odlišné. Bambucké máslo nabízí jemnou a oříškovou chuť.

A co takové bambucké máslo obsahuje? Syrové bambucké máslo je bohaté na kyseliny stearovou, olejovou a na vitamin E a vitamin A. Olej z plodů bambuckého stromu obsahuje asi 45–50% kyseliny olejové, 30–41% kyseliny stearové, 5–9% kyseliny palmitové a 4–5% kyseliny linolové. Nejlepší bambucké máslo se extrahuje metodami lisování za studena bez přidaných chemikálií a konzervačních látek.

Bambucké máslo má hladkou texturu a při pokojové teplotě se nezkapalňuje; v rukou však moc pěkně změkne, díky čemuž se snadno nanáší na leť. Obsahuje vitamíny A a E, má relativně vysoké množství nasycených mastných kyselin (jako triglyceridy se středně dlouhým řetězcem) ve srovnání s jinými lipidy rostlinného původu, jako je hroznový olej, olivový olej a řepkový olej.

Bambucké máslo a jeho použití na pleť – 8 účinků pro zdraví pokožky

Nyní zde rozeberu pozitivní přínosy bambuckého másla pro pleť.

1. Bambucké máslo má protizánětlivé hydratační vlastnosti

Bambucké máslo pro hydrataci obličeje a těla je zdaleka jedním z nejlepších použití této přírodní složky. V dnešní době až příliš mnoho produktů péče o pleť obsahuje nezdravé syntetické složky. Naproti tomu bambucké máslo je čistě přírodní složka, která působí jako úžasný prostředek pro hydrataci pokožky.

Navíc je i protizánětlivé! Studie uvádí, že bambucké ořechy a bambucké máslo pomáhají snižovat zánět.

2. Bambucké máslo má anti-aging vlastnosti

Udržení přirozeného obsahu vlhkosti v pokožce je velkou prioritou, chcete-li snížit viditelné známky stárnutí pleti – bambucké máslo je vynikající zvlhčovač.

Syrové bambucké máslo může podpořit regeneraci tkáňových buněk a zjemnění pokožky, což může pomoci snížit výskyt jemných linek a vrásek.

Studie, které se zúčastnilo 30 dobrovolníků, informovala, že bambucké máslo zmírnilo různé známky stárnutí. V další studii o suché, jemné nebo stárnoucí pokožce 49 dobrovolníků aplikovalo bambucké máslo dvakrát denně a zjistili, že zabraňuje rychlému stárnutí pleti. Není divu, že bambucké máslo často naleznete v mnoha přírodních produktech na obličej proti stárnutí.

3. Bambucké máslo hydratuje pokožku hlavy i vlasy

Bambucké máslo můžete použít také při problémech s vlasy a vlasovou pokožkou. Při lokálním použití pomáhá uzavírat vlhkost, upravuje pokožku hlavy, zmírňuje lupy a poskytuje celkovou ochranu před drsným klimatem – podobně jako kokosový olej. Oba jsou vynikajícími přírodními zvlhčovači a můžete použít jeden na pokožku, pokožku hlavy nebo vlasy, abyste zlepšili své zdraví a vzhled.

Sponzorováno

Jak ho použít? Jemně zahřejte bambucké máslo v ruce, aby změklo a důkladně ho rozetřete po vlasech a pokožce hlavy. Pro dosažení nejlepších výsledků nechte působit 20-30 minut. Potom si vlasy umyjte šamponem a upravte jako obvykle. Kromě hydratačních účinků bambuckého másla pro vlasy a vlasovou pokožku může máslo poskytnout objem i při aplikaci jen ke kořínkům.

4. Bambucké máslo zmírňuje spálení od slunce a suchou pokožku v zimě

Syrové bambucké máslo je dokonalé pro odstranění svědící pokožky v zimě. Jeho hydratační vlastnosti pronikají hluboko do pokožky, nabízí více hydratačních výhod a zároveň brání popálení zimním větrem. Je ideální na popraskané a suché paty, ruce, drsné lokty a kolena.

Bambucké máslo má ochranný sluneční faktor (SPF) asi jen 4-6. Je příliš malý na to, aby sám o sobě zabránil poškození sluncem nebo spálení. Bambucké máslo je ale skvělé na pokožku spálenou od slunce.

Výrobci ale bambucké máslo kombinují s dalšími složkami, aby dosáhli úrovně SPF 15 nebo vyšší. Takto k ochraně před sluncem získáte všechny zklidňující, hydratační a anti-aging výhody bambuckého másla.

5. Bambucké máslo pomáhá redukovat strie

Zatímco mnozí věří, že retin-A a laserové ošetření jsou jediným způsobem, jak snížit strie, syrové bambucké máslo zde může pomoci díky přirozenému obsahu vitamínu A.

Kvůli svým úžasným léčivým a hydratačním vlastnostem může bambucké máslo snížit výskyt strií a jiných jizev. Někteří lidé jej používají také k vyhlazení a zjemnění pokožky, která trpí celulitidou.

6. Bambucké masko brání vzniku plenkovým vyrážkám

Bambucké máslo je skvělou mastí na plenkovou vyrážku u dětí, protože má protizánětlivé a antifungální vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti kvasinkám. Syrové bambucké máslo může pomoci zlepšit krevní oběh podporující regeneraci buněk a zároveň poskytuje lepší produkci kolagenu.

Regenerace buněk i produkce kolagenu jsou důležité pro rychlé hojení pupínků v plenkové oblasti. Jelikož většina dětí je vystavena velkému množství chemikálií prostřednictvím řady produktů, toto je perfektní řešení, které vám pomůže vyhnout se těmto chemikáliím a zajistit pohodlí a rychlé hojení u vašeho dítěte.

7. Ulevuje suché pokožce

Obvykle najdete bambucké máslo v krémech a produktech pro lidi se suchou pokožkou. Bambucké máslo obsahuje mastné kyseliny. Promašťují pokožku a vytvářejí bariéru, která udržuje vlhkost uvnitř. U lidí s mastnější pletí tuto práci dělá kožní maz (přirozený kožní olej). Ale pro ty, kteří mají sušší pokožku, hydratační krém nebo právě bambucké máslo pomáhá udržovat vlhkost.

8. Zlepšuje ekzém

Ekzém je běžné kožní onemocnění, které způsobuje svědivé, červené vyrážky. Ekzém vás také činí náchylnými ke kožním infekcím. Když máte ekzém, část problému spočívá v tom, že nemáte v kůži dostatek mastných kyselin. Vaše kožní bariéra není tak účinná při odvracení dráždivých látek a bakterií.

Léčba ekzému zahrnuje aplikaci hustých mastí, balzámů nebo krémů k uzavření vlhkosti a ochraně proti choroboplodným zárodkům.

Jedna studie zjistila, že bambucké máslo bylo lepší při snižování příznaků ekzému než ropné produkty, které lékaři často doporučují. Může to být proto, že bambucké máslo obsahuje kyselinu linolovou, mastnou kyselinu, která se nachází v kůži.

Výzkumy ukazují, že kyselina linolová hraje klíčovou roli při ochraně pokožky a může významně snížit příznaky ekzému.

Bambucké máslo – má nějaká rizika a vedlejší účinky?

Bambucké máslo se obecně považuje za bezpečný a účinný přírodní zvlhčovač. Někteří lidé jsou alergičtí na stromové ořechy, a to zde může znamenat problém. Neexistují však dobře zdokumentované alergické reakce na bambucké máslo.

Bambucké máslo je většinou bezpečné i pro lidi s alergií na ořechy. Alergeny jsou bílkoviny. I když bambucké máslo pochází z ořechů, je vyrobeno výhradně z tuku, takže je bez alergenů.

Surové bambucké máslo však obsahuje latex. Lidé s alergií na latex by se mu tedy měli vyhýbat nebo se ujistit, že používají pouze rafinované bambucké máslo.

Jak kvalitní bambucké máslo nakupovat?

Je důležité kupovat pouze vysoce kvalitní, prémiové, syrové a čisté bambucké máslo, abyste získali co nejvíce výhod. U bambuckého másla se uvádí, že obsahuje složku kyselinu skořicovou, protizánětlivou látku, což je látka úzce související se stejnou skořicí, kterou naleznete ve své kuchyni. Čím méně čisté je bambucké máslo, tím méně kyseliny skořicové je přítomno; proto se přínos upraveného bambuckého másla výrazně snižuje.

Vždy hledejte nerafinované bambucké máslo, které má béžovou barvu a ořechovou vůni. Rafinované bambucké máslo je chemicky upraveno, což mu odebírá většinu jeho přirozených dobrých vlastností a navíc jej činí bílým. Mnohá bambucká másla mají také přidané přísady, jako jsou syntetické vůně, a tyto nezdravé přísady mohou velmi oslabit jeho výhody.

Čisté, organické bambucké máslo můžete snadno koupit v místním obchodě se zdravou výživou nebo se dá koupit i online. Vždy hledejte syrové/nerafinované a organické, abyste zajistili nejlepší kvalitu. Bambucké máslo můžete hledat v produktech péče o obličej a tělo. K dispozici je také mýdlo a sprchové gely s obsahem bambuckého másla. Zkuste je.

Sponzorováno

A jak pomohlo bambucké máslo vám? Napište mi do komentářů.

Dále si o bambuckém másle přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva