Sponzorováno

Zmražené sperma: Stejně dobré jako čerstvé či dokonce lepší? 4.75/5 (4)

Zmražené spermaMražené spermie oživené pomocí testikulární biopsie jsou při oplodnění stejně dobré jako ty čerstvé. Toto zjištění by mohlo zvýšit možnosti neplodných párů. Umělé oplodnění (in vitro fertilizace) je technika, která pomáhá párům s poruchami plodnosti mít dítě. Z vaječníků ženy se odeberou vajíčka a v laboratorní misce se oplodní spermiemi muže. Oplodněné vajíčko se následně umístí do ženského klína, kde roste a vyvíjí se.

Čerstvé či mražené?

Pokud má muž nízký počet spermií nebo žádné spermie, například kvůli dědičnému problému, nebo kvůli rakovině, je možné získat životaschopné spermie přímo z varlete biopsií. To se pak použijí jako čerstvé nebo později mražené spermie. Tento postup se nazývá intracytoplazmatická injekce spermií (ICSI) a zahrnuje vstřikování jediné spermie do vajíčka, namísto přidání spermie do vajíčka v laboratorní misce. Čerstvé spermie lze použít pouze při maximální synchronizaci obou partnerů, tedy má-li být výsledek úspěšný.

Sponzorováno

Ale zmražené sperma zjednoduší celý tento proces. Například, z časového hlediska lze odevzdat spermie v předstihu, a biopsie nemusí ani probíhat v téže nemocnici jako oplodnění vajíčka. Lékaři dokonce tvrdí, že zmražené semeno je mnohem výhodnější.

Světlá budoucnost?

Vědci analyzovali data shromážděné za patnáct let. Zjistili, že mražené sperma se používá stejně často jako to čerstvé, ale je tam statisticky významný rozdíl v oplodnění (mražené sperma 62 %, čerstvé spermie 47 %). Také zjistili, že typ centra, nebo na kliniky, kde odebrali sperma a její vzdálenost k laboratoři, kde se mělo oplodnit vajíčko, nemá při úspěšnosti žádný význam.

Sponzorováno

Spoluautor studie a profesor porodnictví a gynekologie Randall Odem říká: „Tato studie ukazuje, že použití zmrazených spermií oživených biopsií funguje na to nejdůležitější – oplodnění.“ Výzkumníci v Belgii také ukázali, že je také možné vytvořit levný postup oplodnění, který by si na jeden léčebný cyklus vyžadoval jen něco více než 180 eur, což je pro lidi dostupnější než konvenční metody, které stojí okolo 9000 eur. Mražené spermie jsou tedy stejně dobré, jako ty čerstvé.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Zmražené sperma: Stejně dobré jako čerstvé či dokonce lepší?”

  1. […] muži, kteří se rozhodnou odložit své otcovství, udělají moudrou věc, pokud si nechají zmrazit spermie. Po čtyřicítce narůstá riziko přenosu genetických vad, které způsobí autismus nebo […]

  2. […] Jde o chirurgický zákrok, při kterém se přeruší vývody semenných cest. Muž se stává neplodným, avšak ani tato metoda není stoprocentní. Někdy se může stát, že se přece jen některá spermie dostane ven a partnerka otěhotní. Přesto patří tato metoda mezi jednu z nejspolehlivějších a nejúčinnějších. Sterilizace zbavuje muže plodnosti, avšak ne mužnosti. Někteří muži po určitém čase svůj krok litují a podstupují operaci navracející plodnost, avšak tento zákrok se nemusí vydařit, nebo jej nelze z různých příčin provést. Čtěte také: Zmražené sperma a vše o něm […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva