Vitamín B4 (Adenin) – zdroje a funkce 4.88/5 (16)Mléko je zdrojem vitamínu B4

Mléko je zdrojem vitamínu B4

Vitamín B4 patří mezi vitaminy řady B, souhrnně nazývané B-komplex. Jde o heterocyklickou, ve vodě rozpustnou sloučeninu, která patří k dusíkatým bázím purinového typu.

Funkce vitamínu B4

Adenin nejlépe funguje ve spolupráci s dalšími vitamíny B-komplexu.

Účastní se na:

  • biochemických pochodech v organismu
  • syntéze nukleových kyselin
  • metabolismu některých aminokyselin
  • podpoře tvorby krve
  • napomáhá vstřebávání železa
  • pomáhá při dělení buněk a jejich vývoji
  • snižuje riziko srdečních onemocnění a vývojových poruch plodu
  • působí proti šedivění vlasů a udržuje zdravou pleť
  • snižuje hladinu homocysteinu
  • Jako preventivní prvek také působí při některých nádorových onemocněních plic, prsu a tlustého střeva a je označován také jako “vitamín dobré nálady”.

Vitamín dobré nálady

Adenin je základní biochemická látka, proto se v řadě pramenů dozvíme o jeho biochemickém působení, ale málokterý zdroj nám řekne něco konkrétního o adeninu jako vitamínu. Adenin bývá označován za vitamín dobré nálady. Pozitivně snižuje riziko srdečních onemocnění a vývojových poruch u plodu. Dále působí proti šedivění vlasů a udržuje zdravou pleť. Snižuje hladinu homocysteinu. V neposlední řadě pomáhá také při hyperaktivitě dětí.
Pozitivně působí i na nemoci srdce a krevního oběhu. V poslední době se podrobněji zkoumá i jeho vliv na nejrozšířenější neurodegenerativní onemocnění jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Kde najdeme vitamín B4?

Denní potřeba vitamínu B4

Doporučená denní dávka není přesně určena. Jelikož se vitamin B4 přidává jako doplněk k ostatním vitamínům B-komplexu a jen ojediněle se vyskytuje jako samostatný potravinový nebo vitaminový doplněk, doporučuje se dodržovat konkrétní dávkování, uvedené na daném přípravku.

Projevy nedostatku vitamínu B4

V časných stádiích těhotenství může jeho nedostatek vést ke vzniku vrozených vývojových vad plodu (rozštěp páteře). S velkou pravděpodobností jsou s jeho nedostatkem spojené tyto příznaky:

Projevy nadbytku vitamínu B4

Je to vitamin rozpustný ve vodě, takže jeho nadbytek se z organismu vylučuje močí. Citliví jedinci při předávkování enormními dávkami vitaminu B4 (většinou v rámci celého B-komplexu) mohou pociťovat brnění v končetinách nebo se u nich mohou objevit kožní vyrážky.

Zajímavost o vitamínu B4

Pivovarské kvasnice, které jsou uváděny jako zdroj vitamínů, se používají i jako doplněk stravy pro domácí zvířata. Zvyšují lesk peří a srsti.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva