Sponzorováno

Je popcorn zdravý či dietní? Nebo moc ne? 4.82/5 (11)

 • Popcorn může být zdravý, pokud se připravuje správným způsobem. Pokud se popcorn připravuje v oleji a poté se osolí nebo ochutí máslem, může být velmi kalorický a nezdravý.
 • Nicméně, když se popcorn připravuje bez oleje nebo s minimálním množstvím oleje, a není osolený, může být skvělým zdrojem vlákniny, které pomáhá udržovat trávicí systém zdravým a podporuje pocit sytosti.
 • Také obsahuje antioxidanty a má nízký obsah tuku a kalorií. Pokud se popcorn konzumuje jako součást vyvážené stravy a s mírou, může být součástí zdravé stravy.
 • Je však důležité být opatrný na příchutě a přísady, které se přidávají ke popcornu, jako jsou sůl, cukr nebo přídavné chemikálie, které mohou být škodlivé pro zdraví.

Dá se říci, že je popcorn zdravý?

Dá se říci, že je popcorn zdravý?

Popcorn může být pro zdraví člověka dobrý nebo špatný, v závislosti na tom, co je potřeba k jeho výrobě. Sám o sobě, bez přidaného cukru nebo soli, je popcorn výživnou a zdravou svačinkou. Opravdu ano, ve své „holé“ podobě je popcorn zdravý.

Popcorn je vlastně druh kukuřičného zrna, které, když se zahřeje, praskne a stane se lehkým a nadýchaným. Popcorn obsahuje spoustu živin a vitamínů, když je lidé vyrábí správným způsobem.

Mnoho značek popcornu v supermarketech a kinech však obsahuje spoustu přidaného másla, cukru a soli. Tyto „dobroty“ mohou být ale špatné pro zdraví člověka.

V tomto článku se podíváme na to, jak může být popcorn zdravou svačinkou, na jeho nutriční hodnoty a výhody, a na to, které druhy popcornu jsou zdravé a které ne.

Podíváme se také na to, jak si lidé mohou doma vyrobit svůj vlastní zdravý popcorn.

Je popcorn zdravý?

Ano. Popcorn může být zdravý, když se připraví tím nejlepším způsobem. Sám o sobě je tedy popcorn zdravý.

Popcorn je celozrnná potravina, což je skupina potravin, které pomáhají zlepšit zdraví srdce. Má následující nutriční výhody:

 • popcorn má vysoký obsah vlákniny
 • obsahuje bílkoviny
 • obsahuje vitamíny a minerály
 • nízký obsah tuku a cukru
 • neobsahuje cholesterol

Pražený popcorn bez oleje poskytuje ty nejlepší zdravotní výhody. Lidé mohou popcorn „nafouknout“ zahřátím popcornových jader v popcornovači nebo na sporáku.

Mnoho lidí je však má však spíše zvyk jíst popcorn v kině s nějakou nezdravou polevou nebo dochucovadlem. Tyto přidaná dochucovadla mívají malou nutriční hodnotu. Popcorn z mikrovlnné trouby může také obsahovat přísady, jako je třeba až extrémní množství soli.

Předpřipravený popcorn často obsahuje vysokou hladinu soli nebo sodíku. Jíst příliš mnoho sodíku může způsobit vysoký krevní tlak a vést k dalším zdravotním komplikacím. Některé značky popcornu obsahují také hodně cukru. Takový popcorn už zdravý není.

Přidané máslo, cukr a sůl mohou z popcornu udělat nezdravou svačinu. Zdravotní přínosy probrané v tomto článku se konkrétně týkají popcornu bez oleje, soli, cukru, másla.

Popcorn je celozrnná potravina

Popcorn je celozrnné jídlo, což se týká skupiny semen pocházejících z plodin, které zahrnují ječmen, proso, oves, rýži a pšenici.

Na rozdíl od rafinovaných zrn, která výrobci zpracovali, aby odstranili otruby a klíčky, celá zrna zahrnují celé semeno zrna, celé jádro. To znamená, že celozrnné výrobky obsahují vlákninu, bílkoviny, vitamíny, minerály a prospěšné tuky. Popcorn takový je.

Mezi další příklady potravin vyrobených z celých zrn patří hnědá rýže, celozrnný chléb a ovesné vločky.

Zdroj vlákniny

Jako celozrnná potravina má popcorn vysoký obsah vlákniny, což je dobré pro zdraví trávení a podporuje pravidelné vyprazdňování.

Podle studií typická porce malého popcornu obsahuje 3,5 g vlákniny. Doporučený denní příjem pro průměrného člověka je více než 25 g denně a většina lidí těchto hodnot nedosahuje.

Sponzorováno

Zdroj bílkovin

Popcorn také obsahuje bílkoviny, přičemž typická porce obsahuje něco málo přes 3 g bílkovin (z 50 g doporučené denní dávky).

Tělo potřebuje bílkoviny pro mnoho procesů, od srážení krve a rovnováhy tekutin až po imunitní odpověď. Každá buňka v těle obsahuje bílkoviny a hraje důležitou roli při budování a opravě buněk a tělesných tkání.

Vitamíny a minerály

Nesolený, pražený popcorn obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, včetně vápníku, draslíku, vitamínu A a vitamínu K.

Mohou lidé jíst popcorn, když se snaží hubnout?

Neochucený popcorn má nízký obsah kalorií, tuku a cukru a vysoký obsah vlákniny. To znamená, že když ho někdo jí v rámci vyvážené stravy, může mu popcorn pomoci zhubnout.

Obecně je pro většinu lidí nejlepším způsobem, jak zhubnout, změna na zdravý životní styl. To znamená zdravé stravovací návyky, pravidelná fyzická aktivita a vyvážení počtu spotřebovaných kalorií s těmi, které tělo spálí.

Ovoce, zelenina a celozrnné výrobky jsou nezbytnou součástí zdravé stravy. Potraviny s nízkým obsahem nasycených tuků, trans-tuků, cholesterolu a přidaných cukrů jsou také dobrou volbou.

Přidané máslo, cukr a sůl však mohou z popcornu udělat nezdravé jídlo. Konzumace potravin s vysokým obsahem cukrů a tuků může vést k nárůstu hmotnosti.

Lékaři doporučují, aby lidé omezili příjem soli. Popcorn může mít vysoký obsah soli, a proto je rozumné kontrolovat nutriční štítky na obalech, abyste zjistili, kolik soli nebo sodíku obsahuje.

Zdravé stravování by mělo být o rovnováze, spíše než o omezování toho, které potraviny lidé jedí. To znamená, že přiměřená porce osoleného nebo oslazeného popcornu jako občasné pohoštění neuškodí. Ale nejezte ho často a moc.

Jak si doma vyrobit popcorn na vzduchu

Nejlepší je zahřívání tvrdých popcornových semínek nebo jader horkým vzduchem, dokud neprasknou a nestane se tak z nich popcorn. To je zdravá příprava. Ale každý z nás doma nemá popcornovač.

Lidé mohou přidat olej nebo máslo pro ochucení, ale popcorn nepotřebuje žádný olej, aby praskl. Pokud někdo chce přidat olej, může použít zdravý olej, který obsahuje zdravé polynenasycené tuky, jako je avokádový olej.

Existují různé způsoby, jak připravit popcorn, ale následující postup je jeden z nejčastějších a nejjednodušších:

Potřebujete:

 • 1/2 šálku kukuřice na popcorn
 • 1-2 lžíce oleje (slunečnicový, řepkový, avokádový nebo jiný, který má vysoký kouřový bod)
 • sůl nebo jiné koření na ochucení (trošku!)

Postup:

 1. Připravte hrnec (vyšší pánev) s vysokým dnem a pokličkou. Na středním ohni zahřejte olej, dokud se nezačne lehce kouřit. Pokud nechcete používat olej, zkuste vodu.
 2. Přidejte kukuřici na popcorn a zakryjte pokličkou. Počkejte, dokud kukuřice nezačne pravidelně pukat. Měli byste slyšet, jak puká.
 3. Hrncem občas zatřeste, aby se nezačala kukuřice připalovat, dokud se pukání nezastaví.
 4. Poté hrnec sundejte z plotny a počkejte, až se pukání zcela zastaví, než odkryjete pokličku, aby vám nevyletěl popcorn z hrnce.
  Pokud si přejete, můžete popcorn ochutit solí nebo jiným kořením a promíchat.

Hotový popcorn můžete servírovat okamžitě. Pokud si přejete, můžete ho skladovat v uzavřené nádobě na pokojové teplotě po dobu několika dnů.

Je popcorn zdravý pro lidi s cukrovkou?

Na horkém vzduchu připravený, neslazený, nesolený popcorn obsahuje kolem 78 procent sacharidů. To znamená, že pro lidi s cukrovkou je zdravý pouze tehdy, když ho jedí s mírou.

Lidé s diabetem mají problémy s dostatkem inzulínu nebo s jeho citlivostí na inzulín, což je hormon, který řídí hladinu cukru v krvi.

Sponzorováno

Protože se sacharidy, jakmile jsou v těle, rozkládají na cukry, lidé s diabetem sledují, kolik sacharidů jedí, aby se vyhnuli komplikacím. Pro diabetiky je nejlepší spolupracovat se svým lékařem a určit pro ně správné množství sacharidů na den.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva