Sponzorováno

Zimní ochrana rtů – jak se o rty starat nejen v zimě? 4.78/5 (23)

Jak se starat o rty? Máme pro vás několik tipů.

Jak se starat o rty? Máme pro vás několik tipů.

Mráz může být krásný, ale také nebezpečný. A to i pro vás. Nejenom v tom ohledu, že při nedostatečném oblečení můžete riskovat podchlazení. Rizikem je také pro odkryté části vašeho těla. O jaké se může jednat? Mohou to být ruce, mohou to být tváře, stejně jako to mohou být i vaše rty. Protože mnoho našich čtenářů a čtenářek má problémy během zimy své rty ochránit, máme připravených několik dobrých rad, které byste si měli nejenom pamatovat, ale měli byste se podle nich také řídit.

Proč se vůbec starat o rty?

Kůže na našich rtech je mnohem tenčí než kůže na ostatních částech našeho těla. Díky tomu je snazší rty poškodit. A proto je mnohem důležitější, abychom se o ně více starali. Naše rty mají také menší množství mazových žláz a nemají schopnost vytvářet přirozený melanin, který filtruje slunce. To znamená, že rty prakticky nemají vlastní ochranu. V zimě jsou nejčastější popraskané rty, kdy studený suchý vzduch dehydruje naši pokožku. Ale zima není jediná sezóna, která rtům způsobuje potíže. Suchý vzduch, slunce a vítr útočí na vaše rty po celý rok.

Tak jdeme na to. Jak se nejlépe starat o svoje rty?

1. Snažte se rty co nejvíce chránit

První krok? Klasická ochrana. Nenechte, aby různé povětrnostní podmínky vaše rty jakkoliv ohrožovaly. Snažte se je co nejvíce chránit a zamezit jakémukoliv poškození. Co v takovém případě doporučujeme? Můžete použít třeba šálu, kterou si vyhrnete přes ústa, stejně jako může pomoci i váš kabát, kdy vytáhnete jeho límec až do oblasti tváře. Pokud sportujete, můžete využít i speciální kukly, které znají ti z vás, kteří aktivně lyžují.

A před čím je nutné primárně vaše rty chránit? Je to hned několik věcí, kam patří:

 • Výrazný mráz
 • Pronikavý vítr
 • Vyšší vlhkost

Pozor také nato, že rtům může škodit i UV záření, jelikož jsou velmi citlivé. To znamená, že je vhodné je chránit i v takové chvíli, kdy je jasná obloha a sluníčko svítí. Hlavně pobyt na horách může být rizikem. To si pamatujte. Na horách se o rty musíte starat s dvojnásobným úsilím.

2. Hydratace je základ

Bez čeho se vaše rty rozhodně neobejdou po celou zimu? Je to hydratace. Právě mráz má totiž jednu negativní vlastnost, která způsobuje, že zbavuje pleť její hydratace. Doslova ji vysouší. Že je to pravda, jasně potvrzují různé potravinářské procedury, kde se mohou různé potraviny sušit právě mrazem.

Je tedy jasné, jak bude působit na vaše rty. Vlivem toho může docházet k situaci, že vaše rty budu až příliš hrubé, budou šupinaté a mohou dokonce i praskat. Proto je důležitá pravidelná hydratace, nejlépe po celou zimu. Pokud je o volbu produktů, doporučíme spíše ty, které obsahují menší množství vody. Sice je riziko, že ta by na vašich rtech zmrzla, celkem minimální, ale proč to riskovat. Pitný režim určitě dodržujte, ať je zima nebo léto.

Vezměte si s sebou láhev s vodou, kamkoli jdete. Pití dostatku vody (ekvivalent nejméně 9 šálků tekutin denně) udržuje tělo, pokožku a rty hydratované.

3. Vytvořte na rtech ochrannou vrstvu

Již víte, že byste rty měli hydratovat. Dále je vhodné zaměřit se také na tvorbu ochranné vrstvy. Ta by měla pomoci eliminovat důsledky mrazu, nebo třeba větru. Co může pomoci? Na olizování rtů hned zapomeňte. Máme něco jiného. Dokonce i něco tak obyčejného, jako je známý jelení lůj. Nejenom, že oblast vašich rtů promastí, ale díky své konzistenci a složení dokáže skutečně vytvořit zajímavou ochrannou vrstvu, která eliminuje mnoho vlivů.

Pokud jste ženou, která se před odchodem z domu pravidelně líčí, musíme vás pochválit. Nejenom proto, že chcete vypadat dokonale, ale i proto, že i rtěnka na vašich rtech je považována za jejich ochrannou vrstvu. Skvělá možnost, jak můžete jednoduše spojit příjemné s užitečným. Pokud budete trávit venku delší dobu, doporučíme danou vrstvu obnovovat. Po příchodu domů rtěnku ale ihned odstraňte. A zaměřte se na hydratační rtěnky. Ano, i ty existují.

TIP: Před spaním vždy odstraňte rtěnku.

Pravidelné užívání nějakého balzámu na rty je také super ochranou vrstvou. Tyto balzámy bývají složeny z různých vosků a olejů, některé z nich také obsahují mentol nebo kafr, aby rty uklidňovaly. Jiné obsahují allantoin nebo aloe vera k urychlení hojení. Mnoho z nich obsahuje ochranné látky proti slunečnímu záření, které jsou nutné při delším pobytu venku. Ujistěte se třeba, že obsahují složky, které jsou UVA protektivní, jako je avobenzon, oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý.

Sponzorováno

4. Omezte jakékoliv aktivity, kdy jsou vaše rty potřeba

Pokud to jenom jde, nechte je schovány pod vaším límcem, nebo třeba pod šálou. Když je nebudete mrazu vůbec vystavovat, je to jedině dobře. Tím chceme říci, že je vhodné omezit na minimum jakékoliv aktivity, které jsou s vašimi rty spojeny. O co se může jednat?

 • Jídlo a pití
 • Líbání
 • Mluvení

Čím více budou ukrývané, tím pro vás a pro vaši krásu lépe. Samozřejmě platí, že při menších mrazech není problém je odkrýt, ale při těch opravdu silných nedoporučujeme riskovat. Také doporučujeme dát sbohem vašim zlozvykům.

Mnoho z nás dělá tu chybu, že si rty stále oblizují. Zatímco v létě to nemusí být na škodu, jelikož je neustále vlhčíte, v zimě už to problém je. Nejenom, že na nich sliny mohou mrznout a poškozovat je. Jazykem také postupně odstraňujete všechny aplikované krémy. Druhým zlozvykem je také kouření. Nejenom, že během něho nemáte rty schované, ale i při použití samotné cigarety dohází k tomu, že je jejich ochranná vrstva odstraňována.

5. Rty vyživujte a zklidňujte

Tento postup je vhodné opakovat každý den, když přijdete domů a již víte, že už ven nepůjdete. Tedy pokaždé večer. Ideální je aplikovat veškeré přípravky na noc, kdy budete mít jistotu toho, že se velmi dobře vstřebají a dokonale slní svůj účel. Jaké doporučíme kombinovat? Nejprve vezměte ty vyživující, které dodají vašim rtům všechny potřebné vitamíny a další látky, které jsou nezbytné pro jejich zdraví. Poté sáhnete po těch regeneračních. Nejenom, že vám pomohou zacelit případné drobné ranky a praskliny, ale také dokážou vaše rty velmi dobře zklidnit, což je další velké plus.

Pokud nevíte, které produkty pořídit, nebo snad doma vyrobit, podívejte se na to, co přesně by měly obsahovat. Jedná se hlavně o vitamíny, z nichž některé jsou zároveň i antioxidanty. Jedná se o vitamín E, stejně jako K, popřípadě i B. Dále nezapomínejte také na nezbytný koenzym Q10, který je také jednou z celkem důležitých látek. Dobré je péči o pleť přizpůsobit i prostředí ve vašem domě, nebo i bytě. Pokud je v něm příliš suchý vzduch, použijte zvlhčovače. Kdo z vás do nich nechce investovat, může zkusit alternativu, spojenou s umístěním mokrého ručníku na topení, které také zajistí, že bude ve vaší místnosti více vlhkosti, kterou rty tolik potřebují.

6. Masírujte vaše rty

Můžete použít také některý výživný přírodní olej k masáži rtů (třeba 5 minut denně). Taková masáž zlepšuje krevní oběh ve vašich rtech a zajišťuje, aby rty získaly potřebné živiny.

Výborná metoda masáže rtů je zubním kartáčkem. Když si ráno vyčistíte zuby, jemně si také rty masírujte kartáčkem. Odstraní suchou pokožku z rtů. Takže vaše rty budou vypadat čerstvě a krásně. Masírování rtů kartáčem zvyšuje do nich tok krve, pak to může vypadat, že vaše rty jsou krásně načervenalé. A všichni milují krásně červené rty!

7. Jemný peeling rtů je fajn

V případě potřeby udělejte rtům peeling (velmi jemný, nezapomeňte, že pokožka na rtech je velmi, velmi jemná). Exfoliátory na rty (produkty, které obsahují alfa nebo beta hydroxykyseliny založené na kyselinách) vhodně odstraňují mrtvou pokožku. Pokud máte citlivou pleť nebo jsou vaše rty vážně popraskané, používejte tyto přípravky opatrně (ne více než jednou týdně), protože obsahují kyseliny, které mohou dráždit pokožku. Nebo si udělejte nějaký peeling na rty doma.

Zkuste peeling s trochou cukru, medu a olivového oleje.

Zkuste peeling s trochou cukru, medu a olivového oleje.

Exfoliace odstraňuje mrtvé kožní buňky. Můžete si smíchat jednu čajovou lžičku hnědého cukru se dvěma lžičkami medu. Jemně směs rozetřete na rty a masírujte touto směsí po dobu jedné minuty. Podívejte se na domácí recepty pro peeling rtů.

A co si ještě o péči o rty přečíst?

VIDEO: 5x peeling na rty z domácích surovin

VIDEO: Jak omladit, zvětšit a vyživit rty

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva