Sponzorováno

Parafangový zábal – jaké má účinky a vliv na zdraví? 4.8/5 (10)

Parafango je často používanou procedurou z řady termoterapie, která podobně jako u parafínových zábalů využívá přenosu specifického tepla parafanga, tj. směsi parafínu a neředěného peloidu, tělu pacienta. Teplota parafanga je obvykle 50 stupňů Celsia. Teplo absorbuje nejprve kůži, což vede ke zvýšení prokrvení pokožky, a později je teplo přenášeno do hlubších struktur organismu, kde působí protizánětlivě. Tyto zábaly jsou doporučovány při léčbě onemocnění pohybového aparátu.

Princip parafangových zábalů

Parafango je originální formou lokální aplikace tepla, a to přikládáním plastů parafanga o tloušťce přibližně 1 cm, a to v okamžiku jeho tuhnutí. Podle originální technologie se parafango připravuje míšením spraše z vysušeného bahna s čistým tvrdým parafínem a parafínovým olejem. Směs se nahřívá do tekutého stavu. Jde o šetrnější lokální tepelnou zátěž těla, protože nejde o čistý parafín a dochází k předání menšího množství skupenského tepla tuhnutí. Teplota plastů se v okamžiku aplikace pohybuje mezi 50 až 55 stupni Celsia. Indikace, účinky a kontraindikace této terapie jsou podobné jako u parafinoterapie. Procedura trvá 20 minut, předepisuje ji lékař, ale vzhledem k šetrné tepelné zátěži je i volně prodejná.

Sponzorováno

Parafangové proticelulitídové zeštíhlující zábaly (zábaly z mořského bahna s parafínem) patří k účinným a dostupným ošetřením na formování postavy. Jsou určeny všem, kteří touží po lepší postavě, mají problémy s celulitídiou, trápí jejich strie, či nadváha. Parafango si udržuje aplikační teplotu až 1,5 hodiny. Nelepí se na vlasy ani na tělo a pacient je zcela čistý po odstranění obkladu. Parafango díky svým remineralizačním účinkům zrychluje v těle tok lymfy. Lymfa má mimo jiné za úkol odstranění všech škodlivých látek z okolí tukových buniek.Technika zábalu vyvíjí kompresi na pokožku a na měkké tukové tkáně, v důsledku čehož pokožka bude pevnější. Po ošetření se doporučuje dodržovat pitný režim.

Indikace

Nejdůležitějším efektem je rozšíření podkožních cév, prokrvení tkáně, místní zvýšení krevního průtoku. Během aplikace pacient pociťuje hluboké prohřátí a úlevu. Aplikace parafanga je nejdostupnější metodou lokální termoterapie a je také nejlépe tolerována. Teplo zlepšuje pohyblivost kloubů a krevní oběh. Po kosmetické stránce parafango značně zpevňuje ochablé svaly, působí na rozpouštění tuků, působí proti otokům, viditelné je i zlepšení stavu pokožky při celulitidě a striích. Pokožka zůstává skvěle prokrvená, hladová a napnutá.

Kontraindikace

Parafango je nevhodné používat při otevřených ranách, na místech s porušeným krevním oběhem a při zhoubných nádorech.

VIDEO: Jak vypadá parafangový zábal?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Parafangový zábal – jaké má účinky a vliv na zdraví?”

  1. […] Bahno se může aplikovat lokálně nebo jako celotělový zábal. A jaké jsou účinky působení bahenního zábalu? Pomáhá snižovat svalové napětí, zlepšuje vyživování chrupavky, pojivové tkáně a meziobratlových plotének. Příznivě působí i při chronických zánětech, artróze či vertebrogenních syndromech. Pozitivně ovlivňuje imunitní systém, zpomaluje úbytek elastinu, kolagenu a hyaluronanu. Zvláště výhodné je smíchání peloidu s parafínem, čímž vznikne tzv. parafango. […]

  2. jozef hruzík napsal:

   ako, je najsprávnejšie nahrievať parafango plásty ,hrubé v tuhom stave asi 1,5mm pre aplikáciu na telo do stavu tekutého alebo polotuhého? Vodný kúpeľ mikrovlnka,,,,,.?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva